Skip to content

Başlangıç ​​Sürücüsüne Temiz Bir OS X Mountain Lion Kurulumu Gerçekleştirin

13 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bilgisayarı basılı tutarken Mac’i önyüklenebilir yükleyiciden yeniden başlatın. Opsiyon anahtar. Yükleyiciyi seçin ve Giriş.
 • Seçiniz Disk Yardımcı Programı > Devam et. Mac başlangıç ​​birimini seçin ve Sil. Onaylamak Mac OS X Extended (Günlüklü).
 • Seç Sil. Çık Disk Yardımcı Programı ve seçin Mac OS X’i yeniden yükleyin.

Bu makale, Mac’inizin başlangıç ​​sürücüsüne temiz bir OS X Mountain Lion yüklemesinin nasıl gerçekleştirileceğini açıklar. Temiz bir kurulum gerçekleştirirken verdiğiniz kararlarla ilgili bilgileri içerir.

Önyüklenebilir Bir Mountain Lion Yükleyicisinden Yükleme

Mountain Lion’ı Mac’inizin başlangıç ​​sürücüsüne yükleyecekseniz, ilk olarak Mac’inizi yükleyicinin önyüklenebilir bir kopyasından yeniden başlatmanız gerekir çünkü kurulumu gerçekleştirmeden önce başlangıç ​​sürücüsü silinir. Bunu, yükleyicide bulunan Disk İzlencesi’ni kullanarak yapın.

 1. Önyüklenebilir medyayı takın veya Mac’inize bağlayın ve ardından basılı tutarken Mac’i yeniden başlatın. Opsiyon anahtar. Bu, Mac’in önyüklemek istediğiniz aygıtı seçtiğiniz yerleşik başlangıç ​​yöneticisini görüntülemesine neden olur. Daha önce oluşturduğunuz önyüklenebilir Mountain Lion yükleyicisini seçmek için ok tuşlarını kullanın ve ardından Giriş önyükleme işlemini başlatmak için anahtar. Mac OS X İzlenceleri penceresi, Kurtarma HD bölümünden önyükleme yapıyormuşsunuz gibi görüntülenir. İşletim sistemini yüklemediğiniz için henüz bir Kurtarma HD bölümü bulunmamaktadır. Bu yüzden kendi önyüklenebilir medyanızı yaptınız.

 2. Seçiniz Disk Yardımcı Programı seçenekler listesinden, ardından seçin Devam et.

  OS X Mountain Lion Disk Yardımcı Programı

 3. Disk İzlencesi’ndeki aygıtlar listesinden Mac’inizin başlangıç ​​birimini seçin. Adını hiç değiştirmediyseniz, başlangıç ​​birimi Macintosh HD olarak listelenir. Genellikle fiziksel sürücünün adı olan, 500GB WDC WD5 gibi, aygıt adını değil, birim adını seçtiğinizden emin olun.

 4. Seçin Sil sekmesi ve onaylayın Mac OS X Extended (Günlüklü) Biçim açılır menüsünde seçilir.

 5. Başlangıç ​​sürücüsüne bir ad verin veya varsayılan adı kullanın, ardından Sil.

 6. Sürücüyü silmek istediğinizden emin olup olmadığınız sorulduğunda, Sil, ardından seçin Disk Yardımcı Programından Çık Mac OS X İzlenceleri penceresine dönmek için Disk İzlencesi menüsünden.

 7. Seçiniz Mac OS X’i yeniden yükleyin listeden, ardından seçin Devam et.

 8. Ne zaman OS X’i yükleyin pencere açılır, seçin Devam et.

 9. OS X’i indirip geri yükleyebilmeniz için önce bilgisayarınızın uygunluğu doğrulanmalıdır. Bunun nedeni, oluşturduğunuz önyüklenebilir medyanın kurulum için gerekli tüm dosyaları içermemesidir. Yükleyici, ihtiyaç duyduğu eksik veya yeni dosyaları kontrol eder, dosyaları Apple sunucularından indirir ve ardından yükleme işlemini başlatır. Seçiniz Devam et.

 10. Lisans sözleşmesini okuyun (veya etmeyin), ardından şunu seçin: Katılıyorum. Seçiniz Katılıyorum onaylamak için bir kez daha.

 11. Yükleyici, Mountain Lion’ı kurabileceğiniz sürücülerin bir listesini görüntüler. Hedef sürücüyü (daha önce sildiğiniz başlangıç ​​sürücüsünü) seçin, ardından Yüklemek.

 12. Yükleyici, güncellemeler ve ihtiyaç duyduğu diğer dosyalar için Mac App Store’u kontrol eder. Girin Apple kimliginiz ve seçin Oturum aç. Yükleyici, gerekli dosyaları hedef diske kopyalar ve Mac’i yeniden başlatır.

Bir Başlangıç ​​Sürücüsünde Temiz Yükleme İşleminin Tamamlanması

Bir başlangıç ​​sürücüsüne OS X Mountain Lion’ın temiz kurulumunu tamamlamak nispeten basittir. Yükleyici tarafından sağlanan ekran uyarıları, sizi çoğuna götürür, ancak birkaç zor nokta vardır.

OS X Mountain Lion - Bir Başlangıç ​​Sürücüsünde Temiz Kurulum İşlemini Tamamlama

Kullanıcı verilerini, uygulamaları ve diğer bilgileri başka bir Mac, PC veya sabit sürücüden aktarmayı seçebilirsiniz.
Ekran görüntüsü Coyote Moon, Inc.’in izniyle yayınlanmıştır.

Mac’iniz yeniden başlatıldığında, bir ilerleme çubuğu kurulumda kalan süreyi görüntüler. Süre aygıta göre değişir, ancak nispeten kısa olmalıdır – çoğu durumda 30 dakikadan az. İlerleme çubuğu sıfıra ulaştığında, Mac’iniz otomatik olarak yeniden başlar ve sizden bilgi istenir.

 1. Yeniden başlattıktan sonra, Mac’iniz bir yönetici hesabı oluşturmak ve bir iCloud hesabı oluşturmak da dahil olmak üzere sistem kurulum sürecini başlatır (zaten hesabınız yoksa). Hoş Geldiniz ekranındaki listeden ülkenizi seçin ve ardından Devam et.

 2. Listeden klavye düzeninizi seçin, ardından Devam et.

 3. Kullanıcı verilerinin, uygulamaların ve diğer bilgilerin başka bir Mac, PC veya sabit sürücüden aktarılıp aktarılmayacağını seçin. Ayrıca verileri şimdi aktarmamayı da seçebilirsiniz. Seçiniz Şimdi değil. Verileri daha sonra Mountain Lion’da bulunan Geçiş Asistanını kullanarak aktarabilirsiniz. Bu şekilde, uzun veri aktarım sürecine girmeden önce Mac’inizin sorunsuz çalıştığından emin olabilirsiniz. Seçiminizi yapın ve ardından Devam et.

 4. Etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini seçin konum hizmetleri. Bu özellik, uygulamalarınızın yaklaşık konumunuzu bulmasına ve ardından bu verileri haritalama, reklam ve cihaz konumu dahil olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanmasına olanak tanır. Safari, Hatırlatıcılar, Twitter ve Mac’imi Bul, konum servislerini kullanan uygulamalardan sadece birkaçıdır. Konum hizmetlerini istediğiniz zaman etkinleştirebilirsiniz, böylece şimdi karar vermenize gerek kalmaz. Seçiminizi yapın ve ardından Devam et.

 5. Yükleyici, Apple Kimliğinizi sorar. İsterseniz bu adımı atlayabilirsiniz, ancak bilgileri şimdi sağlarsanız, yükleyici iTunes, Mac App Store ve iCloud’u yapılandırır. Kayıt işlemini kolaylaştırmak için geçmişte sağladığınız hesap bilgilerini de alır. Seçiminizi seçerek yapın Atla veya Devam et.

 6. OS X Mountain Lion’da bulunan çeşitli hizmetlerin hüküm ve koşullarını gözden geçirin ve ardından Katılıyorum. Seçiniz Katılıyorum bir kez daha onaylamak için.

 7. Yükleyicinin Mac’inizde iCloud’u kurmasına izin verin. Bunu daha sonra kendiniz yapabilirsiniz, ancak iCloud’u kullanmayı planlıyorsanız, kurulum işlemini yükleyicinin halletmesine izin verin. Seçiminizi yapın ve ardından Devam et.

 8. Yükleyicinin iCloud’u kurmasını seçtiyseniz, kişileriniz, takvimleriniz, hatırlatıcılarınız ve yer işaretleriniz iCloud’a yüklenecek ve saklanacaktır. Seçiniz Devam et.

 9. Kurulum Mac’imi Bul, Mac’inizin kaybolması durumunda nerede olduğunu belirlemek için konum hizmetlerini kullanan bir hizmet. Mac’imi Bul ile, kaybolan veya çalınan Mac’ler için kullanışlı olan Mac’i uzaktan kilitleyebilir veya sürücüsünü silebilirsiniz. Seçiminizi yapın ve ardından Devam et.

 10. Mac’imi Bul’u kurmayı seçtiyseniz, Mac’inizi bulmaya çalıştığınızda Mac’imi Bul’un konumunuzu görüntülemesinin uygun olup olmadığı sorulur. Seçiniz İzin vermek.

 11. Yönetici hesabınızı oluşturun. Ad ve soyadınızı girin. Hesap adı, tüm boşluklar ve özel karakterler kaldırılmış olarak varsayılan olarak tam adınızdır. Hesap adının tamamı da küçük harflerden oluşur. Varsayılan hesap adını kabul edin veya isterseniz kendi hesap adınızı oluşturun — boşluk kullanmadan, özel karakter kullanmadan ve tümü küçük harf kullanmadan. Ayrıca bir şifre girmeniz gerekir. Parola alanlarını boş bırakmayın.

 12. Apple Kimliğinizin yönetici hesabı parolasını sıfırlamasına izin vermeyi seçebilirsiniz. Ara sıra önemli parolaları unutursanız, bu sizin için iyi bir seçenek olabilir. Mac’inizde oturum açmak için parola gerekip gerekmediğini de seçebilirsiniz. Seçimlerinizi yapın ve ardından Devam et.

 13. Kayıt isteğe bağlıdır. Seçin Atla Şimdi kaydolmak istemiyorsanız, düğmesine basın. Aksi takdirde, seçin Devam et kayıt bilgilerinizi Apple’a göndermek için.

 14. Bir Teşekkürler ekranı görüntülenir. Şimdi yapmanız gereken tek şey seçmek Mac’inizi Kullanmaya Başlayın.

Masaüstü belirir. Yeni işletim sisteminizi keşfetmeye başlamanın neredeyse zamanı geldi, ama önce biraz temizlik.

OS X Mountain Lion için Güncellemeleri Kontrol Edin

Muhtemelen hemen Mountain Lion’ı incelemeye başlamak isteyeceksiniz, ancak bunu yapmadan önce, yazılım güncellemelerini aramak iyi bir fikirdir. Seçiniz Yazılım güncellemesi -den elma menüsüne gidin ve listelenen tüm güncellemeler için talimatları izleyin. Mevcut güncellemeleri yükledikten sonra gitmeye hazırsınız. Apple, 2016 yılının Ağustos ayında Mountain Lion desteğini sonlandırsa da, Apple Store’dan satın alınabilir.

OS X Mountain Lion’ın Temiz Bir Kurulumu Yapmak İçin İhtiyacınız Olanlar

OS X Mountain Lion (10.8) hem yükseltme yüklemesi hem de temiz yükleme gerçekleştirebilir. Temiz bir kurulum, hedef sürücüdeki tüm verileri silerek baştan başlamanız anlamına gelir. Başlangıç ​​sürücünüze, başka bir dahili sürücüye veya birime veya harici bir sürücüye veya birime temiz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Apple, OS X Mountain Lion yükleyicisi için önyüklenebilir ortam sağlamadığından, işlemin bir başlangıç ​​sürücüsünde gerçekleştirilmesi daha zordur. Yükleyiciyi Mac’inizden çalıştırdığınız için, aynı anda hem başlangıç ​​sürücüsünü silip hem de yükleyiciyi çalıştıramazsınız. Neyse ki, yükleme hedefi başlangıç ​​sürücüsü olduğunda, Mac’te temiz bir yükleme gerçekleştirmenin alternatif yolları vardır.

Başlangıç ​​Sürücüsünde OS X Mountain Lion Temiz Kurulumu Nasıl Gerçekleştirilir

Ekran görüntüsü Coyote Moon, Inc.’in izniyle yayınlanmıştır.
 • Desteklenen bir Mac. OS X Mountain Lion minimum gereksinimler kılavuzu, Mountain Lion’ı çalıştırabilen Mac’leri ve minimumun ötesinde önerileri listeler. Ayrıca Mac App Store’a erişmek için OS X Snow Leopard (10.6) veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir Mac’e ihtiyacınız var.
 • Bir hedef sürücü veya bölüm. Hedef hacim en az 8 GB boyutunda olmalıdır. Mountain Lion’ı daha küçük bir sürücüye sıkıştırabilirsiniz, ancak kullanıcı verileri ve uygulamaları için fazla yer kalmayacaktır. En az 60 GB’lık minimum birim boyutu, işletim sistemi, kullanıcı verileri, uygulamalar ve biraz boş alan için yeterli alan sağlar.
 • Kurtarma HD bölümü için 650 MB boş alan. Bu, Mountain Lion yükleyicisi tarafından oluşturulan gizli bir bölümdür. Temel disk onarımını gerçekleştirmek için yardımcı programların yanı sıra gerekirse işletim sistemini yeniden yükleme becerisine sahip önyüklenebilir bir sistem içerir.
 • Güncel bir yedek. Temiz bir OS X Mountain Lion yüklemesi gerçekleştirmek, hedef diskteki tüm verileri siler. Çoğu insan için bu, Mac’in başlangıç ​​sürücüsüdür.

Yükleyici, /Başvurular/ Klasör. Mountain Lion’ı indirdiğinizde, yükleyici otomatik olarak başlar.

Yedeklemeyi Unutma

Henüz bir yedekleme yapmadıysanız, aşağıdaki kılavuzlarda talimatları bulabilirsiniz:

 • Mac’iniz için Mac Yedekleme Yazılımı, Donanımı ve Kılavuzları
 • Time Machine, Kullanmanız Gereken Yedekleme Yazılımı
 • Disk Yardımcı Programını Kullanarak Başlangıç ​​Diskinizi Yedekleyin

Mountain Lion’ın Temiz Kurulumu için Hedef Tahrik

Bu kılavuz, bir başlangıç ​​sürücüsüne Mountain Lion’ın temiz kurulumunu gerçekleştirmeyi kapsar. OS X Mountain Lion’ı ikinci bir dahili sürücüye veya birime veya harici bir USB, FireWire veya Thunderbolt sürücüsüne kurmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki kılavuza başvurmalısınız:

 • Başlangıç ​​Olmayan Bir Sürücüde OS X Mountain Lion Temiz Kurulumu Nasıl Gerçekleştirilir

Bir başlangıç ​​sürücüsüne temiz bir Mountain Lion yüklemesi gerçekleştirmeden önce, önyüklenebilir medyada Mountain Lion yükleyicisinin bir kopyasını oluşturmanız gerekir. Seçenekler DVD, USB flash sürücü veya önyüklenebilir harici sürücüdür. Önyüklenebilir medyanızı hazırlamak için aşağıdaki kılavuza başvurun:

 • OS X Mountain Lion Yükleyicisinin Önyüklenebilir Kopyalarını Oluşturun