Skip to content

Başlangıçta Gri Ekranda Takılan Bir Mac Nasıl Onarılır

6 de Mayıs de 2021

Zaman zaman, Mac’inizi yeniden başlatırken, bilgisayar durabilir ve başlatma sürecinde daha fazla ilerleme kaydedemeyebilir. Mac modelinize bağlı olarak ekran gri, siyah veya çok koyu olabilir. Apple logosunu, dönen bir dişli çarkını, dönen bir küreyi, eğik çizgi içeren bir daireyi veya boş bir ekrandan başka hiçbir şeyi görebilirsiniz. Mac’inizi tekrar çalışır hale getirmeye çalışmak için sorun giderme adımları ve çözümleri vardır. Ekranda kapatılmış bir Mac’e benzeyen siyah bir ekran gösterilse bile, durdurulan başlatma “gri ekran” sorunu olarak adlandırılır. Daha önceki Mac modelleri, durmuş bir başlatma sırasında gri bir ekran gösteriyordu ve isim takılı kalıyordu.

Cankurtaran / Nusha Asjaee

Gri Ekran Başlatma Sorunun Nedenleri

Birkaç tür Mac başlatma sorunu vardır, ancak gri ekran sorunu özellikle sinir bozucudur çünkü birçok olası neden vardır. Çevre birimleriyle ilgili sorunlar, RAM sorunları veya sürücü sorunları, Mac’inizin düzgün şekilde başlamasını engelliyor olabilir. Örneğin, Mac’inize kötü bir çevre birimi takıldığında, Mac’in başlatma sırasına devam etmesini engelleyerek, çevre birimin bir komuta yanıt vermesini beklerken Mac’in durmasına neden olabilir. Bazen, bozuk bir çevre birimi veya kablosu, Mac’in bağlantı noktalarından birindeki sinyal pimlerinden birinin tek bir koşulda takılmasına neden olur (yüksek, düşük ayarlı veya toprağa veya pozitif voltaja kısa devre). Bu koşullardan herhangi biri, Mac’inizin başlatma işlemi sırasında donmasına neden olabilir. Gri ekran sorununun nedeni ne olursa olsun, Mac’inizi tekrar çalışır duruma getirmeye çalışmak için birkaç sorun giderme adımı vardır. Gri ekran sorunu farklı şekillerde ortaya çıkar. Yerleşik Retina ekranlı Mac modellerinde, bilgisayar siyah bir ekranda donarak Mac’in kapalı görünmesine neden olabilir. Diğer modellerde, sıkışmış bir gri ekrana dönüşen mavi bir başlangıç ​​ekranı görebilirsiniz. Bir Apple logosu veya bir simge ya da yalnızca gri veya karanlık bir ekran görebilirsiniz.

Mac’te Gri Başlangıç ​​Ekranı Nasıl Onarılır

Bu sorun giderme adımlarından herhangi birini denemeden önce, Mac’inizi kapatın, ardından Ethernet kablosunu, ses giriş ve çıkış kablolarını, kulaklıkları ve diğer çevre birimlerini çıkarın. Klavyenizi, farenizi ve ekranınızı bağlı tutun.

  1. Çevre birimleri takılı olmadan Mac’inizi açın. Mac’iniz bağlı herhangi bir çevre biriminiz olmadığında sorunsuz şekilde başlarsa, hatalı bir çevre biriminin veya kablonun gri ekran sorununa neden olduğunu bilirsiniz. Mac’inizi tekrar kapatın, bir çevre birimini yeniden bağlayın ve ardından Mac’inizi yeniden başlatın. Kötü çevre birimini bulana kadar bu işleme devam edin. Sorun aynı zamanda bozuk bir kablo olabilir. Bir çevre birimi takarsanız ve bu gri ekran sorununa neden olursa, çevre birimini değiştirmeden önce yeni bir kablo deneyin.

  2. Farenizi ve klavyenizi değiştirin. Çevre birimlerinizden geçtiyseniz ve bunların hiçbiri suçlu görünmüyorsa, sorun fare veya klavye olabilir. Bilinen, iyi bir fare ve klavye bağlayın, ardından Mac’inizi yeniden başlatın. Bunun gri ekran sorununu çözüp çözmediğine bakın.

  3. Güvenli Önyükleme işlemini kullanarak Mac’inizi başlatın. Fare ve klavye dışındaki tüm çevre birimlerinin bağlantısının kesildiğinden emin olun, ardından Güvenli Önyüklemeyi deneyin. Güvenli Önyükleme sırasında, Mac’iniz bir başlangıç ​​sürücü dizini denetimi gerçekleştirir. Sürücü dizini sağlamsa macOS, yalnızca önyüklemesi için gereken minimum sayıda çekirdek uzantısını yükleyerek başlatma işlemine devam eder. Mac’iniz Güvenli Önyükleme modunda başarılı bir şekilde başlarsa, Mac’inizi normal modda yeniden başlatın ve yeniden başlatma işlemini tamamlayıp tamamlayamadığına bakın. Mac’iniz Güvenli Önyüklemeden sonra başlayabiliyorsa, bazı sürücü onarımlarına ihtiyacı olabilir. Sürücünüzü kontrol etmek ve onarmak için Disk Yardımcı Programının İlk Yardım araçlarını kullanın.

  4. PRAM’ı sıfırlayın ve SMC’yi sıfırlayın. Mac’inizi Güvenli Önyükleme modunda başlatamazsanız, PRAM ve SMC’yi sıfırlayın, ardından Mac’inizin açılıp açılmayacağına bakın. Varsa, çevre birimlerinizi teker teker yeniden bağlayın ve hiçbirinin orijinal gri ekran sorununa neden olmadığını doğrulamak için her seferinde Mac’i yeniden başlatın. PRAM ve SMC’nin sıfırlanması, Mac’inizin donanımını varsayılan ayarlarına döndürür. Örneğin, ses seviyeleri varsayılana ayarlanır, dahili hoparlörler ses çıkışı kaynağı olarak ayarlanır ve ekran seçenekleri ve parlaklık sıfırlanır.

  5. Fazla RAM’i çıkarın. Mac’inize satın aldıktan sonra herhangi bir RAM eklediyseniz, bu RAM’i çıkarın ve ardından Mac’inizin normal şekilde başlayıp başlamadığına bakın. Varsa, bir veya daha fazla RAM parçası arızalandı ve değiştirmeniz gerekecek. Yedek RAM’i alana kadar Mac’inizle çalışmaya devam edebilmelisiniz. Sorun giderme adımlarının büyük olasılıkla başlangıç ​​sürücünüzdeki verilerin tümünü olmasa da bazılarını kaybetmenize neden olacağı noktaya geliyoruz.

  6. Önyüklenebilir bir yükleyiciden önyükleme yapın. USB flash sürücü gibi önyüklenebilir bir işletim sistemine sahip harici bir medyadan başarıyla önyükleme yaparsanız, başlangıç ​​sürücüsünün gri ekran sorununuza neden olduğunu bilirsiniz. (Alternatif olarak, Mac’inizi Recovery HD’den başlatın.) Başlangıç ​​sürücüsünü sorunun kaynağı olarak belirlediyseniz, Disk Yardımcı Programının İlk Yardımını kullanarak onu onarın. Disk İzlencesi’ni kullanarak başlangıç ​​sürücünüzü onaramazsanız, bir üçüncü taraf sürücü yardımcı programını deneyin. Onarım işlemi çalışmıyorsa, başlangıç ​​sürücünüzü değiştirmeniz gerekebilir.

  7. Tek kullanıcı moduna (fsck) önyükleme yapın. Az bilinen tek kullanımlık başlangıç ​​modu, Mac’i başlatma işlemi hakkında bilgi görüntüleyen bir ekrana getirir. (Eski moda bir terminale benziyor.) Başlangıç ​​diskinizde sorun bulunup bulunmadığını size bildirir ve hataları düzeltmeye çalışır. Başlangıç ​​sürücüsünü başarıyla onarırsa, bir “Birim Tamam” mesajı görürsünüz. Bu mesajı görmezseniz, başlangıç ​​diskinde daha büyük sorunlar vardır.

  8. Bir Apple Store randevusu alın veya bir Apple yetkili servis merkezi bulun. Bu sorun giderme adımlarından hiçbiri başarılı olmadıysa, başlangıç ​​sürücünüzü değiştirme veya başka bir dahili bileşenle sorunları keşfetme zamanı gelmiş olabilir. Mac’inizi güvenilir bir varlığa götürdüğünüzden emin olun.