Skip to content

Bazı Şirketler Teknoloji Çeşitliliğini Nasıl Arttırmaya Çalışıyor?

25 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Gruplar, azınlıklara onları teknoloji alanlarına getirmeleri için eğitim veriyor.
  • Acımasız bir ekonomik tahminin ortasında bile, teknoloji firmaları hala işe alıyor.
  • Araştırmalara göre, azınlıklar ve kadınlar, teknolojik işler bulmada önemli engellerle karşı karşıya.
Peter Cade / Getty Images
Ekonomi durgunluğa girerken, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve ülke çapındaki küçük işletmeler, daha az temsil edilen insanları teknoloji işleri için eğitmeye çalışıyor. Azınlıklar ve kadınlar, teknoloji çalışanlarının yalnızca küçük bir yüzdesini temsil ediyor ve büyüyen alana katılmak için engellerle karşılaşıyor. Koronavirüs salgını, daha fazla iş çevrimiçi hale geldikçe azınlıkların teknoloji becerilerini artırma ihtiyacını da gösteriyor. “Ulusumuzun yeteneklerinin çoğunun gözümüzün önünde gizli olduğuna inanıyoruz.” MO Springfield’daki Geek Vakfı’nın kurucu ortağı ve başkanı Krista Peryer bir telefon röportajında ​​”Teknoloji endüstrisine girmeye çalışan bekar bir anne olarak benim gibi pek çok insan görmedim,” dedi. “Üniversite diplomasına sahip beyaz bir teknoloji adamının tipik tanımına uymayan insanlara çok büyük bir ihtiyaç var.”

Hala İşler Var Ama Bunları Dolduracak Birkaç Renkli Kişi

Bilgisayar bilimi, ABD’de en hızlı büyüyen meslektir, ancak bu alanda çalışanlar ülkenin demografik yapısını yansıtmamaktadır. Amerikalı teknoloji çalışanlarının sadece yüzde 3,1’i ve Silikon Vadisi çalışanlarının sadece yüzde 3’ü Siyah. En iyi üniversitelerden Siyah ve Latinx bilgisayar bilimcileri bile büyük teknolojiler tarafından işe alınmama eğilimindedir. En büyük beş teknoloji şirketinin (Amazon, Apple, Facebook, Google ve Microsoft) yalnızca yaklaşık% 34,4’ü kadınlardan oluşan bir iş gücüne sahip. Bilgisayar işlerinde kadınların temsili 1990’dan beri azaldı. “Teknoloji endüstrisine girmeye çalışan bekar bir anne olarak, kendim gibi pek çok insan görmedim.” Teknolojide yeterince temsil edilmeyen grupların eksikliği, mutlaka fırsat eksikliğinden kaynaklanmıyor. Karanlık bir ekonomik tahminin ortasında bile, teknoloji firmaları hala işe alıyor. Ve geleneksel işler, pandemi sırasında insanlar evden çalıştıkça teknolojiden giderek daha fazla yararlanıyor. Örneğin Amazon, çoğu uzaktan çalışacak olan 33.000 kurumsal ve teknoloji rolü için işe alıyor.

Önemli Engeller

Büyük teknoloji şirketleri, eğitim ve işe alma yoluyla işgücünü çeşitlendirme sözü verdiler, ancak genellikle yetersiz kaldılar. Bu yaz Black Lives Matter protestoları bazı teknoloji şirketlerini eşitsizlikleri not almaya zorladı. Best Buy kısa süre önce önümüzdeki iki yıl içinde 1.000’den fazla yeni teknoloji çalışanı işe alacağını duyurdu ve bunların yüzde 30’u siyahi veya kadınlardan oluşacak. George Floyd, Minneapolis polisi tarafından öldürüldükten sonra, Best Buy CEO’su Corie Barry, müşterilere ırk ayrımcılığını ele alma sözü veren açık bir mektup yazdı. “Trajik sıklıkta Siyah erkeklerin veya kadınların kendilerini koruması gerekenler tarafından zarar gördüğü döngüyü değiştirmek için ne yapıyoruz? Veya Amerika’da renkli bir insan olmanın çoğu zaman yapmaması gereken yürek burkan gerçek tamamen güvende mi hissediyorsun, görülüyor mu, duyuluyor mu? ” şirketin web sitesinde yazdı. “Benim için, durumu olduğu gibi görmek, bu deneyimleri oldukları gibi kabul etmek ve oldukça basit bir şekilde, yeterince yapmadığım için özür dilemekle başlıyor.”

Best Buy gibi şirketlerde iyi işler bulmak, yeterince temsil edilmeyen gruplar için zor olmuştur. Araştırmalara göre, azınlıklar ve kadınlar teknoloji pozisyonları için önemli engellerle karşı karşıya. Beyaz olmayan öğrenciler genellikle bilgisayar bilimi yapmaktan caydırılır ve çoğu, bilgi işlemin beyaz bir erkek mesleği olduğunu algılar. Ebeveynler ve öğretmenler genellikle kızları ve azınlıkları bilgisayarla ilgili faaliyetlerde bulunmaktan caydırırlar. Şirketler genellikle azınlıkları daha az vasıflı rollere salarlar. “Teknoloji kariyerlerine maruz kalmadılar ve halihazırda neye benzediğine dair önyargılı bir fikirleri var.” Peryer’in Geek Vakfı da bu klişeleri alt etmeye çalışan gruplar arasında. Kuruluş, kadınları ve azınlıkları işe alıyor ve onlara BT’den web geliştirmeye kadar çeşitli konularda ücretsiz eğitim sunuyor. Örgütü 2015 yılında kurdu ve şu anda iki öğretmeni ve yetersiz temsil edilen gruplarla çalışan kar amacı gütmeyen kuruluşlardan işe alınan yaklaşık 30 öğrencisi var. Yerel şirketler dizüstü bilgisayar bağışında bulunurken, genellikle evde internet erişimi olmayan öğrenciler vakfın genel merkezinde Wi-Fi kullanabiliyor. Peryer, “Sınıflarımızı ücretsiz hale getirerek, teknolojiye erişimi olmayan kişiler için daha erişilebilir hale getiriyoruz,” dedi. “Her şey yoksulluk döngüsünü kırmaya yardım etmekle ilgili.”

Düz Görüşte Gizli Yetenek

Vakıf, teknoloji eğitimi için de tek ücretsiz girişim değil. Ayrıca, ülke çapında teknoloji sertifikasyonuna götüren yoğun, kısa programlar sunan konumlara sahip Per Scholas da var. Per Scholas’tan Damien Howard, “Ulusumuzun yeteneklerinin çoğunun açıkça göründüğüne inanıyoruz” dedi. “Gözden kaçan yetenek havuzları ve topluluklarından insanlar, ülkemizin büyüyen teknoloji sektörünün saflarına katılma motivasyonundan veya entelektüel meraktan değil, fırsattan yoksundur.”

Genç, kara çift, kadin, üstünde, bilgisayar

kali9 / Getty Images
Geek Vakfı öğrencilerinin çoğu, tam zamanlı işleri olan bekar annelerdir, bu nedenle akşamları dersler verilmektedir ve ücretsiz çocuk bakımı sağlanmaktadır. Peryer, “Gerekirse öğrencilerin kendi hızlarında gitmelerine izin verme konusunda olabildiğince esnek olmaya çalışıyoruz.” Dedi. “Geleneksel teknoloji dersinde çok katı bir program var, ancak öğrencilerimizin hayatlarında milyonlarca başka şey olduğunu anlıyoruz.”

İşten işe

Bazı girişimciler, özellikle azınlıkları teknoloji kariyeri için eğitmeyi amaçlayan işletmeler kuruyor. Joshua Mundy, yeterince temsil edilmeyen öğrencileri hedefleyen, Nashville, TN’deki Pivot Teknoloji Okulu’nu yönetiyor. Bir telefon röportajında ​​okul, öğrencilerden bilgisayar kursları için normalde maliyetinin yaklaşık yarısı kadar olan 6.500 $ talep ettiğini söyledi. “Öğrencilerden ücret alarak eğitimlerini daha ciddiye aldıklarını düşünüyoruz” dedi. “Oyunda derileri var.”

Pivot Teknoloji Okulu COO'su / Başkan Quawn Clark (solda) ve CEO Joshua Mundy (sağda)

Pivot Teknoloji Okulu COO’su / Başkan Quawn Clark (solda) ve CEO Joshua Mundy (sağda).
Jodie Smith / Pivot Teknoloji Okulu

Okul, birçok öğrenciye eğitim ücretinin yarısını ödeyen burslar sağlamak için yerel işletmelerle ortaktır. Pivot Tech, Veri Analitiği, Veri Görselleştirme, Web Geliştirme, Kodlama ve diğer konularda çevrimiçi kurslar sunar. Okul, aksi takdirde teknoloji eğitimine yönelemeyecek öğrencileri cezbetmek için yerel Siyah topluluğunda reklam verir ve esnek ödeme planları sunar. Mundy, “Paranın bir faktör olmasını istemiyoruz,” dedi. “Ve sanırım birçok insanın teknoloji kariyeri yoluna girememesinin nedeni de budur. Diğer bir neden de sadece maruz kalmadır. Teknoloji kariyerlerine maruz kalmadılar ve halihazırda ne göründüğüne dair önyargılı bir fikirleri var. gibi. Kendilerini bu tür bir konum ve rolde görmüyorlar. ”

Pivot Teknoloji öğrencisi Mariah Beverly için, web geliştirme dersi almaya karar verirken maliyet önemli bir sorundu. Bir telefon görüşmesinde, diğer birçok eğitim seçeneğine baktığını, ancak bunların çok pahalı olduğunu söyledi ve “Borçlanmayacağıma emindim” diye ekledi. 28 yaşındaki üç çocuk annesi Beverly, geçtiğimiz günlerde koronavirüsle ilgili kriz nedeniyle bir otel işinde sunucu olarak iki işinden birinden işten çıkarıldı. Halen bir cep telefonu sigorta şirketi olan Asurion için teknik destek konusunda tam zamanlı çalışıyor. “Pek çok yer için param yoktu,” dedi. “Ayrıca, Pivot çevrimiçiydi ve esnek bir program sundu ve bu çocuklar için gerçekten önemli.”

İki çocuğu oturma odasında oynarken baba evden çalışıyor

NoSystem görüntüleri / Getty Images
Beverly’nin lise diploması var, ancak üniversiteden mezun olmadı ve ekstra eğitimin Asurion’daki kariyerini geliştirmeye yardımcı olacağını umduğunu söyledi. “Her zaman işlere bakıyorum ve bunların çoğu yazılım mühendisleri ve web geliştirme gibi,” dedi. “Dolayısıyla, bu pozisyonların birçoğu mevcut ve bir gün yukarı çıkmayı umuyorum. Ama aynı zamanda, bir web tasarımcısı ve logo tasarımcısı olarak kendi kişisel yan işim üzerinde çalışıyorum.” Beverly gibi çalışanlar için, teknolojide daha iyi işler, büyük şirketlerin cömertliği yerine eğitim sunan küçük işletmeler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardan gelebilir. Bu arada, bir sonraki terfi için çalışıyor.