Skip to content

BDMV Dosyası Nedir?

30 de Mayıs de 2021

BDMV dosya uzantısına sahip bir dosya, bazen Blu-ray olarak adlandırılan bir Blu-ray Bilgi dosyasıdır. Disk Filmi Bilgi dosyası. Blu-ray diskin içeriği hakkında bilgi içerirler, ancak gerçek multimedya dosyalarını tutmazlar. Bazı yaygın BDMV dosyaları şunları içerir: index.bdmv, MovieObject.bdmv, ve ses.bdmv. AVCHD Bilgileri (.BDM) benzer bir dosya biçimidir ancak genellikle yalnızca sabit disklerde görülür. BDMV dosyaları yaygın olarak optik disklerde kullanılır.

Cankurtaran / Tim Fisher

BDMV Dosyası Nasıl Açılır

Blu-ray disk yazmayı destekleyen en popüler disk yazma programları, ücretsiz MPC-HC ve VLC gibi BDMV dosyalarını açacaktır. CyberLink PowerDVD, JRiver Media Center, Nero ve Macgo Mac Blu-ray Player BDMV dosyalarını da destekler, ancak bunların hiçbiri ücretsiz değildir (ancak deneme sürümleri mevcut olabilir). BDMV dosyasını açmak için Not Defteri’ni veya başka bir ücretsiz metin düzenleyiciyi de kullanabilirsiniz. Birçok dosya salt metin dosyalarıdır, yani dosya uzantısı ne olursa olsun, bir metin düzenleyici dosyanın içeriğini düzgün bir şekilde görüntüleyebilir. BDMV dosyaları yalnızca Blu-ray disk hakkında bilgi içerdiğinden, bir metin düzenleyicinin bir tane açması mümkündür. PC’nizdeki bir uygulamanın BDMV dosyasını açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış uygulama olduğunu veya başka bir yüklü programın BDMV dosyalarını açmasını tercih ederseniz, bu değişikliği Windows’ta yapmak için kılavuzumuza bakın.

BDMV Dosyası Nasıl Dönüştürülür

BDMV dosyalarının yalnızca tanımlayıcı dosyalar olduğu göz önüne alındığında, bunları MP4, MKV vb. gibi bir multimedya formatına dönüştüremezsiniz. Ancak, video/ses içeriğini dönüştürerek çalışan “BDMV dönüştürücüler” olarak tanıtılan bazı dönüştürücüler mevcuttur. (MTS/M2TS dosyaları gibi) Blu-ray diskin diğer biçimlere dönüştürülmesine, ancak asla gerçek .BDMV dosyalarına dönüştürülmemesini sağlar. UniConverter bir örnektir ancak ücretsiz değildir. Blu-ray diskten medya dosyalarını dönüştürebilen Freemake Video Converter ve EncodeHD gibi ücretsiz dosya dönüştürücüler de vardır, ancak bunlar muhtemelen BDMV dosyalarını veya klasörlerini doğrudan içe aktaramazlar; bunun yerine tüm diski seçersiniz. Örneğin, Freemake Video Converter bir video diskini MKV, MP4, ISO ve hatta doğrudan başka bir diske dönüştürebilir (bu, bilgisayarınızda Blu-ray diskin bir kopyası varsa kullanışlıdır).

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanızı yukarıda belirtilen programlarda açamıyorsanız, dosya uzantısını yanlış okuyor olabilirsiniz. Bu olursa, büyük olasılıkla çalışmayacak olan bir BDMV dosya açıcısında farklı bir dosya açmaya çalışırsınız. Örneğin, BMD (Mu Online Game Data), DMB (BYOND Game Executable), BDB (Microsoft Words Database Backup) ve BDF (Binary Data) dosyalarının tümü, BDMV dosya uzantısıyla ortak harfleri paylaşır, ancak bunlar başka biçimlerdedir. yukarıda belirtilen yazılımla ilgili değildir.