Skip to content

Beacon, Video Konferans Güvenliğini Nasıl İyileştirebilir?

21 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Yeni video konferans yazılımı Beacon, güvenliği artırmak için uçtan uca şifreleme ve diğer özellikleri kullanır.
  • Analist, daha fazla insan evden çalıştıkça güvensiz video iletişiminin büyüyen bir sorun olduğunu söylüyor.
  • Zoom ayrıca daha fazla kullanıcısına uçtan uca şifreleme sunmayı planlıyor.
Luis Alvarez / Getty Images
Yeni video konferans yazılımı iddialarını karşılıyorsa yakınlaştırma bombardımanları geçmişte kalmış olabilir. Video konferans yazılımı Beacon, güvenliği artırmak için uçtan uca şifreleme ve bir dizi başka özellik kullanır. Yazılım, Zoom ve Google Meet gibi popüler konferans platformlarındaki ihlallere ilişkin gizlilik endişeleri arttıkça piyasaya sürülüyor. Koronavirüs salgını, her zamankinden daha fazla insanı evden çalışmaya ittiğinden, video konferans pazarı hızla büyüyor. “Sorun şu ki, Zoom gibi dışarıdaki çoğu konferans yazılımı COVID için tasarlanmamış.” “Hayatının ayrıntılarının neden olduğunu bilmiyorum [anyone’s business]”Mass Luminosity CEO’su Angel Munoz, önümüzdeki ay Beacon’u bir telefon röportajında ​​piyasaya sürmeyi planlıyor. “Hepimizin biraz yalnız kalmasının hepimiz için daha iyi olacağını düşünüyorum.”

Zoom, Büyüyen Bir Tehdit Saldırıyor

Bir telefon röportajında, bir güvenlik ve gizlilik uygunluğu değerlendirme firması olan Schellman & Company’nin başkanı Avani Desai, güvensiz görüntülü iletişimin büyüyen bir sorun olduğunu söyledi. Davetsiz kullanıcıların çevrimiçi toplantıları çökertip bazen uygunsuz içerik yayınladığı yakınlaştırma bombardımanları yaygın olarak meydana geldi ve bazı şirketleri ve okul bölgelerini Zoom’u yasaklamaya zorladı. Desai, “Sorun şu ki, Zoom gibi dışarıdaki konferans yazılımlarının çoğu COVID için tasarlanmamıştı” dedi. Ailelerin mutlu saatler geçirebilmesi için yazılımı açmaya başladıklarında, kullanımı kolaylaştırmak zorunda kaldılar. Bu nedenle, varsayılan ayarlar en yüksek güvenlik düzeylerini sunanlar değil ve gezinmesi biraz daha zor. ”

IBM’in X-Force Red Küresel Başkanı Charles Henderson, geçtiğimiz günlerde şirketinin video konferans güvenliğinin değerlendirilmesi taleplerinde büyük bir artış gördüğünü yazdı. Henderson, “Sektördeki 20 yılı aşkın süredir, yeni güvenlik açıklarının son derece akıllıca kullanımı olan birden fazla saldırının ortaya çıktığını gördüm, ancak en etkili olanlar genellikle çok daha basit – daha iyi veya daha kötü,” diye yazdı Henderson. “Video konferans platformlarının çekim için hassas bilgileri açığa çıkarma potansiyeli göz açıcı.”

Şifrelemenin Uygulanması

Zoom, güvenlik tehditlerine yanıt olarak daha fazla kullanıcısı için uçtan uca şifreleme sunmayı da planlıyor. Şirket, web sitesinde yaptığı açıklamada, “tüm kullanıcıların meşru hakkını, platformumuzdaki kullanıcıların gizliliği ve güvenliğini dengeleyen bir yol belirlediğini” söyledi.

Kilitleme sırasında evden görüntülü arama

Alistair Berg / Getty Images
Beacon’un yaratıcıları, yazılımın Zoom gibi rakipleri rahatsız eden güvenlik ihlallerini önleyebileceğini söylüyor. Munoz, tüm kullanıcılar için “gerçek eşler arası” şifreleme “sunacağını söyledi. Beacon ayrıca, kullanıcıların kimliğini doğrulamak için başparmak veya yüz tanıma gibi biyometrikleri kullanma; daha önce karanlık ağa sızdırılmış bir parolanın seçilmesini önlemek için bir güvenlik göstergesi olacaktır; şifre çözme anahtarları yalnızca aramadakilere verilir ve arama tamamlandığında silinir. Kullanıcılar ayrıca ekranda bulunan bir düğme aracılığıyla şifrelemeyi gerçek zamanlı olarak görebilecekler. Munoz, şirketin neredeyse kesinlikle kendi özel kodunu yayınlayacağını ve böylece araştırmacıların güvenlik açıklarını inceleyebileceğini söyledi.

Mass Luminosity's Beacon için tanıtım resmi

Kütle Parlaklığı
Beacon’da sunulan uçtan uca şifreleme, kullanıcılar için güvenliği artırmaya yardımcı olabilir, dedi Desai, “Birinin aramayı ele geçirmesi çok zor ve eğer varsayılan ayar buysa harika bir şey.” Munoz, gelişmiş güvenlik özelliklerine ek olarak, Beacon’un rakiplerini geride bırakan yüksek kaliteli video ve ses sağladığını da sözlerine ekledi. Ayrıca, gerçek zamanlı transkripsiyonlar ve dosyaları sürükleyip bırakma yeteneği gibi diğer teknolojik püf noktalarına da sahiptir. Beacon tarayıcılar için başlatıldıktan sonra, Mass Luminosity Beacon uygulamalarını yayınlayacak – önce Android, sonra Windows, ardından iOS ve macOS.

Güvenlik ve Rahatlık

Desai, güvenlik özelliklerinin kullanımı çok zor olduğunda yardımcı olmayacağını söyledi ve konferans yazılımının güvenlik ve rahatlık arasında bir denge bulması gerektiğini de sözlerine ekledi. Ekstra şifreleme için gereken daha yüksek işlem gücü, görüntülü görüşmelerin “donmasına” neden olabilir, dedi. Mass Luminosity gibi şirketler güvenilir ve kullanımı kolay konferans yazılımı sunabiliyorsa, pazar potansiyeli çok büyüktür. Desai, “Evden 2021 yılına kadar veya sürekli olarak çalışan daha fazla kuruluş duyduğumuzda, işleri yapmanın yeni yolu bu olacak” dedi. “Sağlık bilgilerini ve hayati öneme sahip diğer kişisel bilgileri koruduğunuz yerlerde, teletıp gibi şeyler kullanan daha fazla insanın görmemiz daha da önemli hale geliyor.”