Skip to content

Beceri İncelemesi

22 de Ağustos de 2022
Sevdiklerimiz

 • Eşsiz ana karakter
 • Eğlenceli özel yetenekler
 • Daha genç izleyicilere hitap ediyor

Sevmediklerimiz

 • Tekrarlayan oyun
 • Kötü yazı
 • Kötü kamera hareketi

Knack, benzersiz bir ana karaktere ve karmaşık olmayan kontrollere sahip bir 3D platform oyunudur, ancak arsa ve oynanış söz konusu olduğunda özgünlükten yoksundur.

2.2

ustalık

ustalık

Bu makalede

Knack’i uzman incelemecimizin kapsamlı bir şekilde test edip değerlendirebilmesi için satın aldık. Tam ürün incelememiz için okumaya devam edin.

Knack, benzersiz bir karakter ve basit kontrollerle düşmanları ezmenin eğlencesini vurgulamak için tasarlanmış bir oyundur. Ancak, kötü yazı, orijinal olmayan bir arsa ve öldürülecek aynı sayıda düşman nedeniyle Knack’in potansiyeli oldukça hızlı bir şekilde kapanıyor. Knack’i PlayStation 4’te oynadık ve olay örgüsünü, oynanışını, grafiklerini ve çocuk dostu özelliklerini keşfetmek için zaman ayırdık.

Kurulum Süreci: Basit

Knack’in disk versiyonu ile onu PS4’ünüze yerleştirmeniz yeterlidir. Knack oldukça büyük olduğundan, cihazınızda yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun, ancak aksi takdirde kurulum işlemi basittir. Kurulduktan sonra, tam oyuna erişebilecek ve oynayabileceksiniz.

Konu: Var ama orijinal değil

Oyun, sizi oyundaki tüm karakterler arasında bir toplantıya atarak sizi Knack dünyasıyla tanıştırıyor. Görünüşe göre şehir goblinler tarafından saldırıya uğruyor ve liderlerin onları durdurmanın bir yolunu bulması gerekiyor. Bir adamın büyük robotlarını kullanmayı önerdiğini tartışıyorlar. Ama sonra bir bilim adamı ortaya çıkar ve yeni eserini tanıtır: Knack. Neredeyse anında oynamaya başlıyorsunuz ve liderler neler yapabileceğinizi görmek için izlerken Knack’i nasıl kontrol edeceğinizi öğrenerek bir kurstan geçmelisiniz.

ustalık

Gittikçe Knack’in benzersiz olduğunu öğreniyorsunuz. Taş ve metal gibi görünen eserlerden, küçük küplerden, kürelerden ve piramitlerden yaratılmıştır. İyileşmek için daha fazla eser alacaksınız. Bazen Knack, beş ila altı parçalık küçük bir Knack’ten yüzlerce parçadan oluşan bir boyuta dönüşecek kadar yeterli parçayı bile alır. Bazı bölümlerde de Knack, büyümek için buz, tahta veya berrak kristaller gibi diğer malzemeleri toplayacak ve Knack ne kadar büyükse, saldırıları da o kadar güçlü olacak. Giriş kursunu bitirdikten sonra liderler size hayran kalıyor ve goblinleri yenmek için yola çıkıyorsunuz. Açıkçası, bu toplam on üç bölümden sadece oyunun ilk bölümü. Goblinleri yendikten sonra, robotları yapan adamın göründüğü kadar iyi olmadığını öğreneceksiniz ve sonra onunla ve yapılarıyla savaşacaksınız.

Knack bir şeyi doğru yapmış olsa da -karakterin yaratılması ve değişip büyüme yeteneği- olay örgüsüyle ilgili diğer her şey orijinal değil. Knack bir şeyi doğru yapmış olsa da -karakterin yaratılması ve değişip büyüme yeteneği- olay örgüsüyle ilgili diğer her şey orijinal değil. Knack, karakterin görselinden rahatsız edici, absürt derecede derin bir sesle konuşuyor. Ara sahneler genellikle kötü yazılmış tek satırlık cümlelerle bitiyor ve bu da gözlerimizi devirmemize neden oluyor. Bazen karakterler de sihirli bir şekilde ara sahnelerde bir şeyler yapıyormuş gibi görünürler ve hepsi arsayı nasıl ilerleteceklerine dair hiçbir açıklama yapmazlar. Knack’te bir olay örgüsü olsa da, özellikle yaratıcı bir şey değil. Her şeyden çok, oyunu ileriye taşımanın bir yolu gibi geliyor.

Oynanış: Basit eğik çizgi ve şut

Knack, bir beat ’em up 3D platform oyunudur. Siz oynadıkça karakter, düşmanların yolu kapattığı belirlenmiş bir yola girmeye zorlanır. Oynanış basittir ve bu hem bazı yönlerden olumlu hem de diğerlerinde bir sorundur. Birincisi, olumlu: Oyunda gerçekten sadece dört mekanik var: zıplama, saldırı, atlatma ve özel saldırı. Bu mekaniklerde ustalaşmak zor değil ve hiçbir zaman düşmanlara saldırmadan önce hızlı atlatmak için kendinizi rahat hissedeceksiniz. Mekanikler de çok duyarlı ve gecikme veya iletişim ile ilgili herhangi bir sorun yok.

ustalık

Bazen oyun, Knack’in vücuduna kristal parçaları eklediği ve normalde büyük benliği ile küçük, neredeyse görünmez bir versiyonu arasında geçiş yapabileceği bölümde olduğu gibi yeni bir özellik sunar. Ancak bu nadir özelliğin yanı sıra, oynanışla ilgili hiçbir şey gerçekten değişmiyor. İlk beş bölüm için, sadece en küçük farkla, neredeyse aynı düşmanlarla savaşacaksınız. Onları öldürmenin çaresi mi? Atla ve salla. Her seferinde aynı. Kaç, sonra salla. Bazen salla, sonra kaç. Gereksiz oynanışın ötesinde bile, Knack son derece can sıkıcı olabilir. Knack, düşmanları bir veya iki vuruşta öldürebilir, ancak düşmanlar Knack’i aynı anda öldürebilir. Savaşta çok fazla af yok. Eğer ıskalarsanız veya yanlış bir şekilde atlatırsanız, siz tepki veremeden düşman sizi dışarı çıkaracaktır. Kameranın sabitlenmesine yardımcı olmuyor. Açıları üzerinde hiçbir kontrolünüz yok, bu son derece sinir bozucu olabilir çünkü bazı dövüşlerde daha iyi bir açı dövüşü kolaylaştırır. Açıyı değiştirme içgüdüsünü kırmayı zor bulduk ve sadece oyun neyse ona göre oynadık.

Kamera sabittir. Açıları üzerinde hiçbir kontrolünüz yok, bu son derece sinir bozucu olabilir çünkü bazı dövüşlerde daha iyi bir açı dövüşü kolaylaştırır. Dikkate değer diğer mekanikler, Knack’in özel yetenekleridir. Bunlar, her harita boyunca çeşitli yerlerde ortaya çıkan sarı-altın kristalleri parçalayarak şarj edilir. Ancak her kristal Knack’i zar zor şarj eder ve bu nedenle Knack’in özel yeteneklerini ne zaman kullanacağınız konusunda akıllıca seçim yapmanız gerekir. Ve özel bir yetenek kullandığınızda, neredeyse bu konuda kendinizi kötü hissedersiniz, çünkü dövüşlerin çok azı gerçekten kullanımı garanti eder. Genel olarak, Knack’in oynanışı denge ve karmaşıklıktan yoksundu, bu da oyunu ilk iki saatten sonra oldukça sıkıcı hale getirdi.

Grafikler: Çocuksu çizgi filmler

Knack’in grafikleri çizgi filme benzer, karakter özellikleri abartılı ve uzuvları olması gerekenden biraz daha uzun. Knack’in yetişkinlerden çok çocuklara yönelik olduğu düşünülürse, bu oyuna çok yakışıyor. Knack’in görseli de ilginçtir; sivri figürü, en büyük formundayken neredeyse bir gorile benziyor ve küçükken oldukça sevimli.

ustalık

Bugünlerde bir PlayStation 4, Knack’in sunduğundan daha iyi grafikler sunabilir. Oyunun görsellerinden de o kadar etkilenmedik. Oyunun ayarları çok güzel değil ―en azından oyunun tamamında ilk kez bize daha fazla özgünlük sunan Altıncı Bölüme gelene kadar böyle hissettik. Altıncı Bölüm, eserlerle, yani Knack’in yapıldığı malzemeyle dolu kilitli bir odada geçiyor. Manzara, geometrik metal işçiliği ve parlayan enerji ile benzersizdir. Kapılar yanıp sönen ışıklarla açılır ve düşmanlar kristalden yapılmış kılıçları sallar. Ancak bu bölüm uzun sürmüyor ve bunun ötesinde ormanlar ve madenler için de durum aynı ve özel olarak dikkat etmeye değer hiçbir şey yok.

Hedef Kitle: Genç oyuncular için basit eğlence

Biz yetişkinler olarak oyunu basit ve tekrarlayıcı bulsak da, daha genç bir izleyici aynı hissetmeyebilir. Basit kontroller aslında çocuklara daha çekici gelebilir ve oyunun beat’em-up tarzı eğlenceli ve eğlencelidir.

Basit kontroller aslında çocuklara daha çekici gelebilir ve oyunun beat ’em up tarzı eğlenceli ve eğlencelidir. Oyun ayrıca çocuklara daha fazla hitap edecek bir işbirliği seçeneğine de sahip. Bir arkadaş gümüş bir Knack olarak atlayabilir ve dövüşe katılabilir. Bu diğer Knack o kadar büyük olmayacak ve özel yetenekler kullanamayacak veya şekil değiştiremeyecek, ancak sağlığının bir kısmını ana Knack’e verebilir. Bu sayede bir arkadaşınızla birlikte çalışarak oyunu yenmek için eğlenceye başka bir katman katabilirsiniz. Knack’ten hoşlanacağını düşündüğünüz bir çocuğunuz varsa, Knack II’nin devamı olduğunu unutmayın.

Fiyat: Ortalama bir oyun için ortalama maliyet

Neyse ki Knack tipik olarak pahalı bir oyun değil. Çoğu mağazada yaklaşık 20 dolara indirimli olarak bulabilirsiniz ve kullanılmış bir sürüm almaya veya iyi bir satış için beklemeye istekliyseniz, muhtemelen 10 dolara bulabilirsiniz.

ustalık

Oyun 13 bölümden oluşuyor ve her bölüm yaklaşık bir saat sürüyor, belki en zor seviyede oynuyorsanız daha uzun sürüyor. 20$, yaklaşık 15 saatlik oyun için makul bir miktar olmasa da, aynı paraya satın alınabilecek ve fiyatına göre daha fazla değer elde edilebilecek başka oyunlar da var.

Yarışma: Çizgi film 3D platform oyunları

Knack, çizgi film benzeri grafiklere sahip ilk 3D platform oyunu değil. Spyro uzun süredir piyasada ve son zamanlarda PS4 için Spyro Reignited Trilogy çıktı. Knack’i sevdiyseniz bu oyunu şiddetle tavsiye ederiz. Oyun daha karmaşık olacak, ancak oyunun görselleri ve eğlenceli doğası hemen hemen aynı olacak. PS4’te de bulunan Yooka-laylee’ye de bakılabilir. Oyun aynı platform oyununu paylaşıyor ancak görsel olarak Knack’ten çok daha çekici. Diğer ürün incelemelerine göz atın ve çevrimiçi olarak sunulan en iyi PlayStation 4 çocuk oyunlarını satın alın.


Nihai Karar

Muhtemelen buna değmez.Knack’in çizgi film grafikleri, ortak çalışma özelliği ve basit oynanışı muhtemelen daha genç bir izleyici kitlesine hitap edecek, ancak ortalama bir yetişkin muhtemelen oyunun getirisi hakkında pek bir şey bulamayacak. Oyun tekrarlayıcı ve bazen ağırlaştırıcı, arsa sevimsiz ve orijinal değil. Bir karakter olarak Knack’in kendisi, bu oyunun gerçekten benzersiz olan tek özelliğidir.

Özellikler

 • Ürün adı

  ustalık

 • Fiyat

  59.99$

 • Ağırlık

  3,2 oz.

 • Ürün Boyutları

  1,6 x 5,3 x 6,7 inç

 • Önerilen Yaş

  10 yıl+

 • Mevcut Platformlar

  PlayStation 4