Skip to content

Belgeleri Android veya iOS Telefonunuzla Tarama

6 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • iOS: Aç Notlar > yeni not oluştur. Açık Kamera > Belgeleri Tara. Otomatik olarak taramak için kamerayı belgenin üzerine yerleştirin.
 • Android: Aç Google sürücü > artı işareti (+)> Yeni oluşturmak > Tarama. Kamerayı belgenin üzerine yerleştirin> dokunun panjur > dokunun onay işareti.
 • Adobe Scan’i kullanın: simgesine dokunun ekran > Devam et. Simgesine dokunun. belgenin küçük resmi düzenlemek ve kaydetmek için.

Bu makalede, iOS 13 ve sonraki sürümlerde ve Android 11 ve sonraki sürümlerde belgelerin nasıl taranacağı açıklanmaktadır. İOS ve Google Drive’daki güncellenmiş özellikler, belgeleri telefonunuz veya tabletinizle ücretsiz olarak taramanıza olanak tanır. Bir program veya uygulama taramayı kameranızı kullanarak gerçekleştirir ve çoğu durumda otomatik olarak PDF’ye dönüştürür. Bu kılavuz, ister Apple ister Android cihazınız olsun, bunu nasıl yapacağınızı gösterir.

İOS ile Belgeler Nasıl Taranır

İOS 11 sürümü, Notes’a yeni bir tarama özelliği ekledi. İşte nasıl kullanılacağı:

 1. Notlar app ve yeni bir not oluşturun.

 2. Simgesine dokunun. Kamera simgesine dokunun ve seçin Belgeleri Tara.

 3. Telefon kamerasını belgenin üzerine yerleştirin. Notlar otomatik olarak bir görüntüye odaklanır ve bir görüntüyü yakalar veya bunu deklanşöre dokunarak manuel olarak yapabilirsiniz.

  İOS Notes uygulamasında bir tarif taraması.

 4. Bir sayfayı taradıktan sonra, taramayı kırpmak için tutamaçları sürükleyin. Dokunmak Taramaya Devam Et devam etmek.

  İOS Notes uygulamasında Taramayı Tut seçeneğinin vurgulandığı taranmış bir tarif.

  Ayrıca seçebilirsiniz Yeniden çek belgeyi yeniden taramak için.

 5. Taramak istediğiniz tüm sayfalar için bu işlemi tekrarlayın. Bitirdiğinizde seçin Kayıt etmek.

Android ile Belgeler Nasıl Taranır

Dokümanları Android ile taramak için Google Drive’ın kurulu olması gerekir. Uygulama genellikle Android cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelir. Elinizde yoksa, Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirin.

 1. Açık Google sürücü ve dokunun + sembolü.

 2. Altında Yeni oluşturmak sekme, seçin Tarama.

 3. Telefon kamerasını belgenin üzerine konumlandırın ve Deklanşör Görüntüyü çekmeye hazır olduğunuzda düğmesine basın.

 4. Simgesine dokunun. onay işareti taramayı sürdürmek veya geri ok yeniden çekmek için simgesine dokunun.

  Google Drive'ı kullanarak bir dokümanı tarayabilirsiniz.

 5. Simgesine dokunun. + Daha fazla görüntü taramak için simgesine veya simgesine dokunun. Kayıt etmek belgenizi bitirip Google Drive’a yüklemek için. Taramayı kırpma, döndürme veya rengini değiştirme seçenekleri de vardır.

 6. Belgelerinizi taramayı bitirdiğinizde, yeni PDF’niz için bir dosya adı girin ve onu hangi klasöre kaydedeceğinizi seçin. Ardından seçin Kayıt etmek.

  Google Drive'da bir tane taradıktan sonra daha fazla belge ekleyebilirsiniz.

Adobe Scan ile Belgeler Nasıl Taranır

Belgelerin PDF’lerini taramak ve oluşturmak için üçüncü taraf bir uygulama kullanmayı tercih ederseniz, Adobe Scan iOS ve Android için ücretsiz olarak sunulmaktadır. Adobe Scan, ek özelliklere ve seçeneklere erişmek için bir uygulama içi abonelik satın alma olanağı sunar. Bununla birlikte, ücretsiz sürüm çoğu kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak kadar özellik içerir. Tiny Scanner, Genius Scan, TurboScan, Microsoft Office Lens ve CamScanner gibi birkaç tarayıcı uygulaması varken, Adobe Scan, ücretsiz sürümünde kapsanan tüm temel özelliklere sahiptir. Çok fazla öğrenme eğrisi olmadan gezinmek ve kullanmak kolaydır. Bir Adobe ID’ye kaydolmadıysanız (ücretsizdir), bu uygulamayı kullanmak için bir tane ayarlamanız gerekir. Adobe Scan ile belgeleri nasıl tarayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Uygulamayı açın ve bir Google, Facebook veya Adobe ID ile giriş yapın.

 2. Belgeyi taramaya hazır olduğunuzda ekrana veya deklanşöre dokunun. Uygulama sınırları bulur ve sizin için bir fotoğraf çeker.

 3. Gerekirse kenarlıkları ayarlamak için tutamaçları sürükleyin ve ardındanöğesine dokunun. Devam et.

 4. Uygulama, gerekirse otomatik olarak daha fazla tarama yapar. Bunu yapmak istemiyorsanız, düzenleme ve kaydetme seçeneklerini görüntülemek için taramanın küçük resmine dokunun. Burada onu döndürebilir, kırpabilir, rengini değiştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, dokunun PDF’yi kaydet kaydetmek için ekranın sağ üst köşesine.

  Android'de Adobe Scan'de bir belge tarama

  Seçtikten sonra PDF’ye kaydet, dokunarak Daha simgesi yeni dosya için seçenekleri görüntüler. Google Drive’a kaydetmeyi, cihazınıza kopyalamayı, yazdırmayı, silmeyi ve daha fazlasını seçebilirsiniz.

Optik Karakter Tanıma Hakkında Kısa Bir Not

Bazen Metin Tanıma olarak adlandırılan Optik Karakter Tanıma (OCR), bir PDF içindeki metni diğer türden programlar veya uygulamalar tarafından tanınabilir, aranabilir ve okunabilir hale getiren bir işlemdir. Adobe Scan gibi birçok tarayıcı uygulaması, bunu PDF’lere otomatik olarak uygular veya bu seçeneği tercihlerde seçebilirsiniz. İOS 11 sürümünden itibaren, iPhone için Notes’taki tarama özelliği taranan belgelere OCR uygulamamaktadır. Google Drive’daki tarama seçeneği de taranan PDF’lere otomatik olarak OCR uygulamaz. Bazı programlar bunu yapabilir, ancak bir şeyi hızlı bir şekilde göndermeniz gerektiğinde zaman alır. OCR özelliklerine ihtiyacınız varsa, Adobe Scan gibi bir üçüncü taraf uygulamasını indirebilirsiniz.