Skip to content

Belki Daha Fazla Bilgisayar Monitörü Kare Olmalı

15 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Yatay ekranlar normdur, ancak gerçekten daha mı iyiler?
  • Dikey ekranlar, uzun metinleri görüntülemek ve okumak için mükemmeldir.
  • Kare ekranlar hem geniş hem de uzun olmanın avantajlarını ve daha fazlasını sunar.

Akıllı telefona kadar neredeyse tüm bilgisayarlar yatay, manzara odaklı monitörler kullandı. Ama güzel, büyük, kare bir ekranla daha iyi olmaz mıyız? LG’nin yeni DualUp monitörleri, üst üste yığılmış iki monitör gibi görünüyor. Çift monitör yeni değil; aynı anda daha fazla uygulama ve pencere görmenin harika bir yolu, ancak genellikle onları yan yana koyarız. Bu arada, bazı medya uzmanları dikey bir ekranı tercih ediyor, ancak bu kesinlikle bir azınlık durumu.

Ancak LG’nin yeni tasarımlarına bir bakış, insanı hayrete düşürebilir: neden hepimiz kare ekran kullanmıyoruz? “Eski televizyonların ve bilgisayar monitörlerinin 4:3 en boy oranı o kadar yaygındı ki, HD ve 4K norm haline geldiğinde geriye bakmak istemedik. Geniş ekranın modern ve taze olduğunu bize söyleyen neredeyse toplumsal bir koşullanma. ,” bağımsız film yapımcısı Daniel Hess, hayateli’a e-posta yoluyla söyledi. “Ancak, geniş ve kare ekranların nihai uyum içinde yaşayabileceği bir alan kesinlikle ortaya çıkabilir.”

Manzara

Televizyon ve filmleri geniş formatta izlemeye alışkınız. Eski, kare şeklinde 4:3 oranlı CRT televizyonlar bile manzaraydı ve sinema her zaman geniş en-boy oranlarıyla oynadı. Ama neden? Belki de gözlerimiz üst üste değil yan yana olduğu için yatay bir açıyı tercih ediyoruz? Geniş ekranın modern ve taze olduğunu bize söyleyen neredeyse toplumsal bir koşullanmadır. Biraz tavuk ve yumurta durumu. Filmler yataydır, dolayısıyla onları çeken kameralar da yataydır.

Yine de telefonlarımıza video kameralar girer girmez dikey olarak çekim yapmaya ve izlemeye başladık. Film rulonuza bir göz atın ve yatay odaklı sensör ve yerleşime sahip normal bir kamerada çekilen orana kıyasla, fotoğraflarınızın kaçının yatay ve dikey olduğunu görün. Yine, dikey bir telefon ekranı küçüktür, oysa dikey bir film ekranı hepimizde boyun ağrısına neden olabilir (ve iki katlı bir sinema salonu gerektirebilir).

Dikey

Tarihsel olarak manzara manzaralarını tercih etme nedenimiz ne olursa olsun, film izlemenin birçok aktiviteden sadece biri olduğu bir bilgisayar monitörü için her zaman geçerli değildir. Dikey monitörler – amaca yönelik veya sadece uçları açık olan normal ekranlar – her türlü kullanım için mükemmeldir. Programcılar, aynı anda daha fazla kod satırı görebildikleri için onları sever. Ekranında çok okuyan herkes için aynısı.

LG'nin DualUp Monitörünün İzometrik ve Önden görünümü

Gayrimenkul yatırımcısı ve dikey monitör tutkunu Marina Vaamonde, hayateli aracılığıyla “Dikey monitörler, avukatlar, kodlayıcılar, geliştiriciler, içerik editörleri ve (benim gibi) mülkiyet sözleşmelerini okuyan kişiler gibi uzun içerik satırlarını okuyan herkes için harika” dedi. e-posta. “Dikey monitörde yazılı içerik için çok daha fazla alan var ve masanızda daha az yer kaplıyor.” Dikey monitörler harika. Ancak genellikle 90 derece bükülmüş normal geniş ekran monitörler oldukları için genellikle çok uzun görünürler. Kendim denedim ve ekranın üst kısmının rahat olamayacak kadar yüksek olduğunu gördüm.

Dürüst pazarlık

Genellikle monitör kurulumlarımızı genişlettiğimizde genişleriz. Oyuncular, yan yana yerleştirilmiş iki veya üç ekrana benzeyen ultra geniş, kavisli monitörler satın alabilirler. Geri kalanımız sadece iki ekran alıp yan yana yerleştirebiliriz. Nadiren, yığılmış iki ekran görüyor musunuz? Tek yaygın istisna, bir dizüstü bilgisayarı harici bir monitörün altında açık bırakmak ve her iki ekranı birlikte kullanmaktır.

LG DualUp Monitor'ün yanı sıra dizüstü bilgisayar ve web kamerası kullanan kadın

Ancak LG’nin ürün fotoğraflarına bir göz atın ve kare bir ekranın gerçekten ilgi çekici olduğunu göreceksiniz. Film editörleri, aşağıdaki zaman çizelgesi ve diğer kontrollerle videoyu en üste koyabilir. Aynen fotoğrafçılar. Diğer kullanıcılar, pencerelerini yanlara doğru değil, hepsi gözlerinin menzilinde olan rahat bir alana yerleştirebilir.

Dava kapandı

Açıkçası kare ekranlar her şeyin cevabı değil. Oyuncular için, oyunların tümü geniş ekranda olduğu için anlamsız olur. Ve dizüstü bilgisayarlar için, bilgisayarınızın bir pizza kutusu gibi görünmesini ve klavye yarısında daha fazla gereksiz alana sahip olmasını istemiyorsanız, bu hiç mantıklı değil. Ancak günlük, genel bilgi işlem için kare harika bir format gibi görünüyor. Geniş veya uzun olabilir, ancak aynı anda her ikisi de olabilir.

Aşağıda her zamanki pencerelerinizle birlikte bir video görüşmesi hayal edin. Veya iki sayfaya yayılan müzik notalarıyla eşleştirilmiş bir YouTube piyano eğitimi. LG’nin DualUp’ının özellikleri yaya – 2.560 x 2.880 ve 4K eşdeğeri değil – ancak bu bir uygulama detayı. Kare gitmek için harika bir yol, bu yüzden daha fazla üreticinin bu fikri benimsemesini umalım.