Skip to content

Bellek Yönetimi Hatası: Nedir ve Nasıl Düzeltilir

22 de Haziran de 2021

Windows 10 bellek yönetimi hatası, bilgisayarın belleğiyle ilgili bir sorun algılandığında oluşur. Hata mesajı bazen Windows 10 çalıştırılırken görünebilir, ancak sistem başlatma veya yeniden başlatma işlemi sırasında da göründüğü bilinmektedir.

Bellek Yönetimi Hatası Nasıl Görünüyor?

Bir bellek yönetimi hatasının en yaygın biçimi, ölümün mavi ekranında (BSOD) küçük bir sözdür. Bu nedenle hata, bazı çevrimiçi forumlarda ve web sayfalarında zaman zaman bellek yönetimi BSOD hata mesajı olarak anılır. Mavi ölüm ekranı, birçok kişi tarafından büyük bir hata algılandığında Windows bilgisayarında görünen mavi ekranı tanımlamak için kullanılan resmi olmayan bir terimdir. Diğer hatalar da onu tetikleyebilir. Mesaj, tüm normal işlevleri durdurma ve kullanıcıyı hata koduyla hemen ilgilenmeye zorlama eğilimi nedeniyle genellikle Windows 10 durdurma kodu bellek yönetimi hatası olarak adlandırılır. Mavi ölüm ekranı tipik olarak büyük bir yazı tipinde aşağıdaki metni içerir:

  • Bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor. Sadece bazı hata bilgilerini topluyoruz ve ardından sizin için yeniden başlatacağız.

Bellek yönetimi hatası tanımı genellikle ekranın alt kısmında daha küçük bir metinde bulunur ve aşağıdaki gibi görünür:

  • Bir destek görevlisini ararsanız, onlara şu bilgiyi verin: Durdurma Kodu: Bellek Yönetimi
HillStreetStudios / DigitalVision

Bellek Yönetimi Hatalarının Nedeni

Windows 10 bellek yönetimi hatası, genellikle bozuk bir bellek bankası olan hatalı donanımdan kaynaklanabilir. Hata mesajı, yanlış sürücülerin veya güncellenmesi gereken mevcut sürücülerin yüklenmesiyle de tetiklenebilir.

Bellek Yönetimi Hatası Nasıl Onarılır

Windows 10 bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya tablette yaygın bellek yönetimi hatasını düzeltmenin çeşitli yolları vardır. İşte en etkili çözümler.

  1. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bellek yönetimi hatasına geçici bir aksaklık neden olduysa, Windows’un temel bir yeniden başlatılması sorunu çözebilir.

  2. Windows güncellemesi gerçekleştirin. Bir Windows güncellemesi çeşitli hataları düzeltebilir ve ayrıca bir Windows 10 cihazının kararlılığını artırabilir. Bir güncellemeyi manuel olarak kontrol etmek için şuraya gidin: Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Güncellemeleri kontrol et. Cihazınızı güncellerken bir güç kaynağına takılı olduğundan emin olun. Güncelleme sırasında pilin bitmesi çeşitli sorunlara neden olabilir.

  3. Sürücüleri güncelleyin. Eski veya yanlış bir aygıt sürücüsü, Windows 10 aygıtında bellek yönetimi hatasına neden olabilir. Sürücüleri güncellerken yenilerinin indirilebilmesi için internete bağlı kalmanız önerilir.

  4. Sürücüleri tarayın. Sabit sürücülerinizde hatalar için temel bir tarama yapmak, çeşitli sorunları çözebilir.

  5. Windows Bellek Tanılama’yı çalıştırın. Windows Bellek Tanılama, bellek hatalarını algılayan ve düzelten bir Windows 10 onarım aracıdır. Etkinleştirmek için Windows 10 görev çubuğunda arama çubuğunu veya Cortana’yı seçin ve şunu yazın Windows bellek tanılama, ardından seçin Açık > Şimdi yeniden başlatın ve sorunları kontrol edin (önerilir). Cihazınız yeniden başlar ve bellek sorunları için otomatik olarak tarar.

  6. Bellek modülünü değiştirin. Bir test, bellek yönetimi hatasının hatalı donanımın sonucu olduğunu gösterirse, mevcut belleği çıkarın ve yenisiyle değiştirin. Bir Windows 10 bilgisayarında veya dizüstü bilgisayarında belleğin değiştirilmesi, doğru bileşenler elde edildikten sonra genellikle yaklaşık 15 dakika sürer. Microsoft Surface aygıt serisi gibi bazı Windows 10 bilgisayarlar, parçaların değiştirilmesini zorlaştırır ve bunu yapmak garantiyi geçersiz kılabilir. Microsoft, yaklaşık bir yıllık hatalı donanımı değiştirme konusunda bir üne sahiptir. Ürününüzü Microsoft web sitesinde kaydettirerek onarım veya değiştirme için uygun olup olmadığını kontrol edin.