Skip to content

Bi-Wire ve Bi-Amp Stereo Hoparlörler Nasıl Yapılır

13 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bi-Wire için: Kısa devre çubuğunu çıkarın, ardından kabloları bağlayın. Hangi tel çiftinin hangi geçiş tarafına gittiğinin önemi yoktur.
  • Bi-Amplify için: Önce yüksek frekansı, ardından düşük frekansı bağlayın. Pasif veya aktif çift amplifikasyonu seçin.

Bu makale, stereo hoparlörleri çift kablolama ve ikiye katlayarak ses donanımınızdan nasıl biraz daha fazla performans elde edeceğinizi açıklar. Küçük artışlar kesinlikle artabilir ve genellikle harika bir sistemi mükemmel bir sisteme dönüştürür.

Nasıl Bi-Wire

  1. Doğru terminalleri kontrol edin, çünkü her hoparlör çift kablolanamaz. Bir hoparlörün woofer ve orta kademe / tweeter için ayrı terminallere (iki çift bağlama ucu) sahip olması gerekir. Bazen “yüksek” ve “alçak” olarak işaretlenirler. Diğer zamanlarda, hiç işaretlenmezler. Emin değilseniz, herhangi bir hoparlörü çift kablolamayı denemeden önce daha fazla bilgi için kullanıcı kılavuzuna başvurmanız önerilir.

  2. Kısa devre çubuğunu çıkarın. Hoparlörlerinizi normal olarak kullanıyorsanız (tek kablo), pozitif ve negatif terminalleri birbirine bağlayan küçük aksesuarları fark etmiş olabilirsiniz. Bunları çıkardığınızda, hoparlörler çift kablolama için hazırdır. Hoparlörlere veya amplifikatörlere olası hasarları önlemek için hoparlör kablolarını bağlamadan önce bu aksesuarları çıkardığınızdan emin olun.

  3. Amplifikatör / alıcıdan gelen her bir kablo çiftini hoparlörlerdeki terminallere takarak kabloları bağlayın. Kablolar aynı olduğundan, hangi tel çiftinin hangi çapraz tarafa gittiği önemli değildir. Muz fişleri kullanıyorsanız, konektörlerin yandan bir tel takmanıza izin verdiğinden emin olun, aksi takdirde uçları hiçbir yere gitmeyecek şekilde kalacaksınız.

Bi-Wire Detayları

Sesin öznelliği nedeniyle garanti edilmemesine rağmen, çift kablolamanın bazı potansiyel faydaları vardır. Ancak başlamadan önce seçeneğin var olduğundan emin olmalısınız. Daha yeni ve çoğu zaman üst düzey hoparlörlerin çoğu, çift kablolama / yükseltici bir bağlantı sunar. Bu modeller şu özelliklere sahiptir: iki çift her birinin arkasında bağlayıcı yazı. Yani, çift kablolama bağlanmayı içerir iki her hoparlöre giden hoparlör kablosu uzunlukları – biri woofer bölümüne ve diğeri orta kademe / tweeter bölümüne gider. Bir hoparlörü çift kablolamak, genel ses kalitesini iyileştirmenin nispeten ucuz bir yolu olabilir. İdeal olarak, her bir hoparlöre iki aynı uzunlukta (ve tip ve ölçü) iki iletkenli kablo döşenir. Her hoparlör için bir kablo tweeter’ı ve diğeri woofer’ı kullanır. Çift telli hoparlör kabloları satın alınabilir ve aynı etki için kullanılabilir. Çift kablolamanın yapabileceği şey, tek bir telden geçen yüksek ve düşük frekanslar arasındaki empedans farklarının olumsuz etkilerini azaltmaktır. Ayrı kablolara sahip çift kablolu hoparlörler de iki sinyal arasındaki etkileşimi azaltmaya yardımcı olarak genel ses kalitesini iyileştirebilir.

Nasıl Bi-Amplify yapılır

  1. Önce yüksek frekansı bağlayın. Hoparlörlerinizi önceden çift kabloladığınızı varsayarak, kaynağa takılı olan kablonun uçlarını çıkarın. Bunları, tüm yüksek frekansları işlemek üzere belirlenmiş amplifikatöre bağlayın.

  2. Düşük frekansı bağlayın. Şimdi yukarıdaki adımı tekrarlayın, ancak kablolar ve amplifikatör düşük frekansları işlemek için atanmıştır.

  3. Pasif veya aktif çift amplifikasyonu seçin. Pasif çift amplifikatör ile gidiyorsanız, her iki amplifikatörü de kaynak çıkışına bağlayın. Aktif çift amplifikasyon hedefiniz ise, iki amplifikatör önce aktif bir geçiş ünitesine bağlanacaktır; ardından, aktif geçişi kaynak çıkışına takın.

Bi-Amplify Detayları

Ekstra yol kat etmeyi gerçekten istiyorsanız, çift amplifikatörlü hoparlörler ses kalitesi üzerinde başka bir özelleştirme ve kontrol seviyesi sunabilir. Bununla birlikte, genellikle ayrı amplifikatörlerin satın alınmasını gerektirdiğinden, bu daha pahalı bir seçenek haline gelebilir. Bazı çok kanallı alıcılar, birden fazla amplifikasyon kanalına sahiptir, bu nedenle yeni ekipman satın alma ihtiyacını ortadan kaldırır. Bununla birlikte, çift amplifikasyonlu hoparlörlerin yararı, sistemin frekans sinyallerini ayrı amplifikasyon kanallarıyla daha da izole etmesine izin vermesidir. Bu şekilde, donanım üzerinde fazla çalışmak zorunda kalmadan belirli talepler karşılanabilir ve muhtemelen distorsiyonun artmasına neden olabilir. Daha kayda değer sonuçlar için, bazıları hoparlörlerde yerleşik pasif geçiş yerine aktif bir geçiş kurulumunun kullanılmasını önerdi. İlk yöntem, sinyali yüksek ve düşük frekanslara bölerek hoparlörlere giden ayrı amplifikatörlere beslerken, ikincisi tam aralıklı sinyali önce amplifikatörlere gönderir, bu da hoparlörleri uygun olanı engellemek için dahili filtreler kullanmaya zorlar. frekanslar. Çift amplifikatörün bir dezavantajı (amplifikatörlerin, geçişlerin ve kabloların ek maliyeti dışında), kablo bağlantılarının ve sistem karmaşıklığının artmasıdır.