Skip to content

BIB ve BIBTEX Dosyalarını Açın, Düzenleyin ve Dönüştürün

7 de Nisan de 2021

BIB dosya uzantısına sahip bir dosya, bir BibTeX Bibliyografik Veritabanı dosyasıdır. Belirli bir bilgi kaynağına ilişkin referansları listeleyen özel olarak biçimlendirilmiş bir metin dosyasıdır. Normalde yalnızca .BIB dosya uzantısıyla görülürler, ancak bunun yerine .BIBTEX kullanabilirler. BibTeX dosyaları araştırma makaleleri, makaleler, kitaplar vb. Gibi şeyler için referanslar içerebilir. Dosyanın içinde genellikle bir yazar adı, başlık, sayfa numarası sayısı, notlar ve diğer ilgili içerik bulunur. BibTeX dosyaları genellikle LaTeX ile kullanılır ve bu nedenle TEX ve LTX dosyaları gibi bu türdeki dosyalarla birlikte görülebilir.

BIB Dosyaları

 

BIB Dosyaları Nasıl Açılır

BIB dosyaları JabRef, MiKTeX, TeXnicCenter ve Citavi ile açılabilir. Biçimlendirme, yukarıdaki programlardan birinde olduğu kadar yapılandırılmış ve okunması kolay olmayacak ve yeni girişler eklemek kadar akıcı olmasa da, BibTeX dosyaları Windows’taki Not Defteri programı gibi herhangi bir metin düzenleyicide de görüntülenebilir. Microsoft Word’de bir BIB dosyası kullanmanız gerekiyorsa, Bibtex4Word aradığınız şey olabilir. Ancak, BIB dosyasını kabul edilebilir bir Word dosyası biçimine dönüştürmeyi ve bunu bir alıntı dosyası olarak Word’e içe aktarmayı içeren aşağıdaki başka bir yönteme bakın. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın BIB veya BIBTEX dosyasını açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz, başka bir yüklü programın dosyayı Windows’ta açmasını sağlayın.

BIB Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bib2x, BIB dosyalarını Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde XML, RTF ve XHTML gibi formatlara dönüştürebilir. Diğer bir seçenek, yalnızca Mac için olsa da, BIB dosyalarını PDF ve RIS’ye dönüştürebilen BibDesk’tir. EndNote ile kullanmak üzere BIB’yi RIS’e dönüştürmenin bir başka yolu da bibutiller kullanmaktır. Ancak, JabRef gibi yukarıda bahsedilen programları zaten kullanıyorsanız, BIB dosyasını TXT, HTML, XML, RTF, RDF, CSV, SXC, SQL ve diğer formatlara aktarabilirsiniz. Dosya > İhracat Menü. BIB dosyanızı JabRef ile “MS Office 2007” XML dosya biçiminde kaydederseniz, bunu doğrudan Microsoft Word’e Word’ün Kaynakları Yönet düğmesindeki Alıntılar ve Kaynakça bölümü Referanslar sekmesi. Yukarıda bahsedilen Notepad ++ programı, bir BIB dosyasını TEX dosyası olarak kaydedebilir. Cite This For Me, bir bibliyografya için alıntılar oluşturmanıza izin veren çevrimiçi bir web sitesidir. Ayrıca alıntılarınızı BIB formatına aktarmak için de kullanılabilir.

BIB Dosyaları Nasıl Yapılandırılır?

BibTeX dosya formatı için doğru sözdizimi aşağıdadır: @entry type {citation key,
AUTHOR = “Yazar adı”,
TITLE = “Kitap adı”,
PUBLISHER = {Yayıncının Adı},
ADDRESS = {Konum yayınlandı}
}

“Giriş türü” alanında, kaynak türünün girileceği yerdir. Aşağıdakiler desteklenir: makale, kitap, kitapçık, konferans, kitap içi, koleksiyon, inproceedings, el kitabı, masterthesis, misc, phdthesis, bildiriler, teknik rapor ve yayınlanmamış. Girişin içinde, sayı, bölüm, baskı, düzenleyici, adres, yazar, anahtar, ay, yıl, cilt, organizasyon ve diğerleri gibi alıntıyı açıklayan alanlar vardır. Tek bir BIB dosyasında birden çok alıntıya sahip olmak böyle görünüyor

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

Dosyanızı açmak için programları yukarıdan alamıyorsanız, .BIB veya .BIBTEX okuduğundan emin olmak için dosyanın uzantısını kontrol edebilirsiniz. Dosya uzantısı başka bir şeyse, dosyayı açmak için bu sayfadaki programları kullanamazsınız. Her iki dosya uzantısını da başka bir dosya formatıyla karıştırmak kolay olabilir. Örneğin, BIB, BIN’e çok benzese de, ikisi arasında en ufak bir ilişki yoktur ve bu nedenle aynı yazılım programlarıyla açılamazlar. Aynısı BIK, BIG, BIP ve BIF dosyaları için de geçerlidir. Buradaki fikir, dosya uzantısının gerçekten bunun bir BibTeX dosyası olduğunu söylediğinden emin olmaktır, aksi takdirde dosyayı nasıl açacağınızı veya dönüştüreceğinizi bilmek için dosyanızın sahip olduğu gerçek dosya uzantısını araştırmanız gerekir.