Skip to content

Bildirim Merkezi Pencere Öğelerini Alma ve Kullanma

10 de Mayıs de 2021

İOS 8 güncellemesi, Bildirim Merkezi Pencere Öğeleri adlı yeni bir özellik içeriyordu. Widget’lar Bildirim Merkezi’nde bulunur. Widget’ları yükledikten sonra, tam uygulamanın kendisine gitmeden doğrudan Bildirim Merkezi’nde hızlı görevler gerçekleştirebilirsiniz. Bu makaledeki bilgiler ve talimatlar, iOS 13 veya daha eski sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

Bildirim Merkezi Pencere Öğeleri Nelerdir?

Bir widget’ı, Bildirim Merkezi’nde bulunan bir mini uygulama olarak düşünün. Bildirim Merkezi, eskiden pek bir şey yapamadığınız uygulamalar tarafından gönderilen kısa metin bildirimleri koleksiyonuydu. Widget’lar esasen uygulamaların seçilen özelliklerini alır ve bunları Bildirim Merkezi’nde kullanılabilir hale getirir, böylece bunları başka bir uygulamayı açmadan hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Widget’larla ilgili anlaşılması gereken iki önemli nokta vardır:

  • Tüm uygulamalar widget sunmaz. Widget desteği bir uygulamaya entegre edilmelidir, bu nedenle telefonunuzdaki her uygulama – aksi takdirde Bildirim Merkezi ile çalışan uygulamalar bile – uyumlu olmayacaktır.
  • Widget’ları kendi başınıza alamazsınız. Özelliğin daha büyük bir uygulamaya yerleştirilmesi gerektiğinden, tek başına bir pencere öğesi indiremezsiniz. Bu, geldiği uygulamanın ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle telefonunuzda tam uygulamanın da yüklü olması gerekir.

Pencere öğeleri sunan uygulamaları bulmak için App Store’da “Bildirim Merkezi Pencere Öğeleri” ni arayın.

Bildirim Merkezi Pencere Öğeleri Nasıl Yüklenir

Telefonunuzda widget’ları destekleyen bazı uygulamalara sahip olduğunuzda, widget’ları etkinleştirmek çok kolaydır. Şu 4 adımı uygulamanız yeterlidir:

  1. Bildirim Merkezi’ni açmak için ekranın üstünden aşağı kaydırın (iPhone X ve daha yeni modellerde, özellikle sol üst köşeden aşağı kaydırmanız gerekir).
  2. Ekranın alt kısmına gidin ve Düzenle buton.
  3. Bu, Bildirim Merkezi Pencere Öğeleri sunan tüm uygulamaları gösterir. Aramak Daha Fazla Widget (iOS’un bazı eski sürümlerinde etiketlenmiştir Dahil Etme) alt kısımdaki bölüm. Bildirim Merkezi’ne widget eklemek istediğiniz bir uygulama görürseniz, yeşil + onun yanında.
  4. Bu uygulama üst menüye (etkinleştirilen widget’lar) taşınacaktır. Dokunmak Bitti.

Widget’lar Nasıl Kullanılır

Bazı widget’ları yükledikten sonra bunları kullanmak kolaydır. Bildirim Merkezi’ni açmak için aşağı kaydırın ve istediğiniz widget’ı bulmak için kaydırın. Bazı widget’lar fazla bir şey yapmanıza izin vermez (örneğin, Yahoo Hava Durumu widget’ı, yerel hava durumunuzu güzel bir resimle gösterir). Bunlar için, tam uygulamaya gitmek için üzerlerine dokunmanız yeterlidir. Diğerleri, Bildirim Merkezi’nden çıkmadan uygulamayı kullanmanıza izin verir. Örneğin, Evernote yeni notlar oluşturmak için kısayollar sunarken, yapılacaklar listesi uygulaması Finish, tamamlanan görevleri işaretlemenize veya yenilerini eklemenize izin verir.