Skip to content

Bildirimler Android 12’de Yeni Bir Görünüme Kavuşuyor

14 de Aralık de 2022

Google, yatay modda bildirimlerin görünümünü değiştiriyor, ancak bazı kişiler Android 12’yi yükledikten sonra yapılan ince ayardan memnun olmayabilir. @Futur3Sn0w Twitter’da yatay moddaki bildirimler artık ekranın tüm genişliğini kaplamak yerine ortasında görüntülenecek.

Bazıları bu görsel değişikliği bir gelişme olarak görse de, 9to5Google’a göre gelen mesajların altında gördüğünüz Akıllı Yanıtların sayısını sınırlıyor. 2018’de kullanıma sunulan Akıllı Yanıt özelliği, son mesajlarınıza göre yanıtlar önermek için yapay zekayı kullanır. Birine dokunursanız, otomatik olarak diğer kişiye gönderilir. Yanıtlar bir yapay zeka tarafından otomatik olarak oluşturulduğundan, genellikle genel olabilir veya uygun üsluptan yoksun olabilir, ancak geri göndermek istediğiniz tek şey hızlı bir “Teşekkürler!” veya “Yakında görüşürüz!” Özelliğe güvenen kişiler, bildirimleri yatay modda görüntülerken daha az seçenek elde etmekten hoşlanmayabilir.

Android 12 beta bildirim ekranı

Değişiklik, daha küçük ekranlı telefonlara sahip kişiler veya erişilebilirlik nedeniyle daha büyük metin ve görüntüleme alanlarını tercih eden kişiler için de sorun olabilir. Android 12 şu anda beta aşamasında ve sonbaharda geleceği söyleniyor. En büyük yeni özelliği, Material You adlı eksiksiz bir görsel revizyondur. Google daha fazla renk, daha fazla animasyon ve çok daha fazla özelleştirme seçeneği vaat ediyor. Ayrıca, dairesel yerine dikdörtgen simgelere giderek ayarların ne kadar hızlı göründüğünü ince ayar yapıyor. Tıpkı yatay bildirimlerin değişmesi gibi, görsel olarak daha çekici, ancak daha büyük simgeler, ekranda aynı anda daha az seçenek olacağı anlamına geliyor. Diğer yeni Android 12 özellikleri arasında gizlilik yükseltmeleri, yeni bir tek elle kullanım modu, yeni widget’lar ve çok daha fazlası yer alır.