Skip to content

Bilgisayar Ağı Adaptörlerine Giriş

19 de Mayıs de 2021

Bir ağ adaptörü, bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar gibi bir elektronik cihazın yerel bir bilgisayar ağı ile arayüz oluşturmasına izin verir. Ethernet kablosu gibi kablolu bağlantılarla çalışabilirler; yönlendiriciler kullanan kablosuz olanlar; ya da her ikisi de.

Tim Graham / Getty Images

Ağ Bağdaştırıcısı Türleri

Ağ bağdaştırıcısı, bir bilgisayar donanımı birimidir. Birkaç tür donanım bağdaştırıcısı mevcuttur:

  • Birçok yeni bilgisayar, tümleşik (yerleşik) kablosuz ağ bağdaştırıcısı yongaları içerir.
  • Bir USB ağ adaptörü, bilgisayar ağ bağlantılarını (tipik olarak Wi-Fi veya Ethernet) etkinleştirmek için standart bir USB bağlantı noktasına takılır.
  • Bir kablosuz oyun adaptörü (bazen “medya adaptörü” olarak da adlandırılır) eski oyun konsollarına veya diğer ev eğlence ürünlerine bağlanarak Wi-Fi kablosuz özelliği için bir köprü sağlar.
  • Daha eski bilgisayarlarda, bir PCI adaptörü (genellikle NIC olarak adlandırılır), bir masaüstü kişisel bilgisayara takılan bir tür eklenti kartıydı. Benzer özelliği sağlamak için bir dizüstü bilgisayarın yan tarafına takılan “PC Kartı” (PCMCIA kartları olarak da bilinir) adlı değişken bir PCI adaptörü.

Bir ağ oluştururken adaptörler gereklidir. Her yaygın adaptör, Wi-Fi (kablosuz) veya Ethernet (kablolu) standartlarını destekler. Çok özel ağ protokollerini destekleyen özel amaçlı bağdaştırıcılar da mevcuttur, ancak bunlar evlerde veya çoğu iş ağında bulunmaz.

Bir Ağ Adaptörünün Mevcut Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Daha yeni bilgisayarlar genellikle satıldığında bir ağ bağdaştırıcısı içerir. Bir bilgisayarın halihazırda bir ağ bağdaştırıcısına sahip olup olmadığını aşağıdaki gibi belirleyin:

  • Hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarda, bilgisayarın arkasında bir RJ-45 jakı bulun. RJ-45 jakı, telefon hattı jakına benzer görünür ancak biraz daha büyüktür.
  • Dizüstü bilgisayarlarda, kabaca kredi kartı boyutunda ince, çıkarılabilir bir metal aygıt arayın.
  • Tümleşik adaptör yongaları içerebilecek Windows çalıştıran dizüstü bilgisayarlar için Windows Aygıt Yöneticisi’ni açın. Aygıt Yöneticisi’ne Windows Denetim Masasının Sistem Özellikleri bölümünün Donanım sekmesinden erişin.
  • Her tür bilgi işlem aygıtında, bir USB bağlantı noktasına bağlı LED ışıkları olan küçük bir harici aygıt arayın.

Bir Ağ Bağdaştırıcısı Satın Alma

Bir ağ bağdaştırıcısını, yönlendiriciler ve diğer ağ oluşturma ekipmanı sağlayan çoğu üreticiden ayrı olarak satın alabilirsiniz. Bir ağ bağdaştırıcısı satın alırken, bazıları yönlendiricileriyle eşleşen bağdaştırıcı markasını seçmeyi tercih eder. Bunu sağlamak için üreticiler bazen bir veya iki ağ bağdaştırıcısını ev ağı kiti adı verilen bir paketteki yönlendirici ile birlikte satarlar. Bununla birlikte, teknik olarak, ağ bağdaştırıcılarının tümü, destekledikleri Ethernet veya Wi-Fi standardına göre çok benzer işlevsellik sunar.

Bir Ağ Adaptörünün Takılması

Herhangi bir ağ bağdaştırıcısı donanımını kurmak iki adımdan oluşur:

  1. Adaptör donanımını bilgisayara bağlama.
  2. Adaptörle ilişkili gerekli herhangi bir yazılımı kurma.

PCI bağdaştırıcıları için, kuruluma devam etmeden önce bilgisayarı kapatın ve güç kablosunu çıkarın. PCI adaptörü, bilgisayarın içindeki uzun, dar bir yuvaya uyan bir karttır. Bilgisayarın kasası açılmalı ve kart bu yuvaya sıkıca yerleştirilmelidir. Bir bilgisayar normal olarak çalışırken başka türden ağ bağdaştırıcısı aygıtları bağlayabilirsiniz. Modern bilgisayar işletim sistemleri, yeni bağlanan donanımı otomatik olarak algılar ve gerekli temel yazılım kurulumunu tamamlar. Bununla birlikte, bazı ağ bağdaştırıcıları ek olarak özel yazılım yüklemesi gerektirir. Böyle bir bağdaştırıcıya genellikle kurulum ortamını içeren bir CD-ROM veya üreticinin Web sitesinden ücretsiz olarak indirmek için kullanabileceğiniz web adresi eşlik edecektir. Bir ağ bağdaştırıcısı ile kurulan yazılım, bir aygıt sürücüsü bu, işletim sisteminin donanımla iletişim kurmasını sağlar. Ayrıca bir yazılım da alabilirsiniz. yönetim aracı bu, donanımın gelişmiş yapılandırması ve sorun giderme için bir kullanıcı arabirimi sağlar. Bu yardımcı programlar en çok Wi-Fi kablosuz ağ bağdaştırıcılarıyla ilişkilendirilir. Normalde bir ağ bağdaştırıcısını yazılımı aracılığıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Bir bağdaştırıcının devre dışı bırakılması, onu kurmak ve kaldırmak için uygun bir alternatif sağlar. Kablosuz ağ bağdaştırıcıları, güvenlik nedenleriyle kullanılmadıklarında en iyi şekilde devre dışı bırakılır.

Sanal Ağ Adaptörleri

Bazı ağ bağdaştırıcılarının donanım bileşeni yoktur, yalnızca yazılımdan oluşur. Bunlar, fiziksel bir donanım bileşenine sahip olmadıkları için genellikle “sanal bağdaştırıcılar” olarak adlandırılır. Sanal bağdaştırıcılar genellikle sanal özel ağlarda (VPN’ler) bulunur. Sanal makine teknolojisini çalıştıran araştırma bilgisayarları veya BT sunucuları da bunları kullanabilir.

Özet

Ağ bağdaştırıcısı, hem kablolu hem de kablosuz bilgisayar ağlarında önemli bir bileşendir. Adaptörler, bir bilgi işlem aygıtını (bilgisayarlar, yazdırma sunucuları ve oyun konsolları dahil) iletişim ağına bağlar. Ağ bağdaştırıcılarının çoğu küçük fiziksel donanım parçalarıdır, ancak yalnızca yazılımdan oluşan sanal bağdaştırıcılar da mevcuttur. Bazen bir ağ bağdaştırıcısını ayrıca satın almanız gerekir. Bununla birlikte, adaptör, özellikle daha yeniyse, genellikle bir aygıtın parçasıdır. Bir ağ bağdaştırıcısının takılması zor değildir ve çoğu zaman bilgisayar işletim sisteminin basit bir “tak ve çalıştır” özelliğidir.