Skip to content

Bilgisayar Ağında Modem Nedir?

18 de Mayıs de 2021

Modem, verileri bir sinyale dönüştürür, böylece telefon hattı, kablo veya uydu bağlantısı üzerinden kolayca gönderilebilir ve alınabilir. Bir zamanlar internete erişmenin en popüler yolu olan analog bir telefon hattı üzerinden iletim için modem, iki yönlü ağ iletişimi için verileri analog ve dijital formatlar arasında gerçek zamanlı olarak dönüştürür. Günümüzde popüler olan yüksek hızlı dijital modemlerde, sinyal çok daha basittir ve analogdan dijitale dönüştürme gerektirmez.

Cankurtaran
1:14

Bilgisayar Ağında Modem Nedir?

Modemlerin Tarihçesi

Modem adı verilen ilk cihazlar, analog telefon hatları üzerinden iletim için dijital verileri dönüştürdü. Bu modemlerin hızı baud cinsinden ölçüldü (Emile Baudot’un adını taşıyan bir ölçü birimi), ancak bilgisayar teknolojisi geliştikçe bu ölçümler saniyede bite dönüştürüldü. İlk ticari modemler 110 bps’lik bir hızı destekledi ve ABD Savunma Bakanlığı, haber servisleri ve bazı büyük işletmeler tarafından kullanıldı. Genel mesaj panoları ve CompuServe gibi haber hizmetleri erken internet altyapısı üzerine inşa edildiğinden, modemler yavaş yavaş 1970’lerin sonlarından 1980’lere kadar tüketicilere aşina oldu. Daha sonra, 1990’ların ortalarında ve sonunda World Wide Web’in patlamasıyla, çevirmeli modemler dünyadaki birçok evde internet erişiminin birincil biçimi olarak ortaya çıktı.

Çevirmeli Modemler

Çevirmeli ağlarda kullanılan modemler, verileri telefon hatlarında kullanılan analog biçim ile bilgisayarlarda kullanılan dijital biçim arasında dönüştürür. Bir harici çevirmeli modem, bir ucunda bir bilgisayara ve diğer ucunda bir telefon hattına bağlanır. Geçmişte, bazı bilgisayar üreticileri dahili çevirmeli modemleri bilgisayara entegre etti. Modern çevirmeli ağ modemleri, verileri saniyede maksimum 56.000 bit hızında iletir. Bununla birlikte, genel telefon ağlarının doğasında olan sınırlamalar, modem veri hızlarını genellikle 33.6 Kbps veya daha düşük bir değerle sınırlar. Çevirmeli modem aracılığıyla bir ağa bağlandığınızda, modem, cihazınız ile uzak modem arasındaki ayırt edici el sıkışma seslerini bir hoparlör aracılığıyla iletir. Bağlantı süreci ve veri modelleri her seferinde benzer olduğundan, ses modelini duymak, bağlantı sürecinin çalışıp çalışmadığını doğrulamanıza yardımcı olur.

Geniş Bant Modemler

DSL veya kablolu internet erişimi için kullanılanlar gibi bir geniş bantlı modem, önceki nesil çevirmeli modemlerden çok daha yüksek ağ hızları elde etmek için gelişmiş sinyalleme tekniklerini kullanır. Geniş bant modemlere genellikle yüksek hızlı modemler. Hücresel modemler, bir mobil cihaz ile bir cep telefonu ağı arasında internet bağlantısı kuran bir dijital modem türüdür. Kelime modem terimin bir karışımıdır modülasyon / demodülasyon, dijital ve analog sinyaller arasındaki dönüşüm için kullanılan teknik terimdir. Harici geniş bant modemler, bir uçta bir ev geniş bant yönlendiricisine veya başka bir ev ağ geçidi cihazına, diğer ucunda ise kablo hattı gibi harici internet arayüzüne takılır. Yönlendirici veya ağ geçidi, sinyali gerektiğinde işyerindeki veya evdeki tüm cihazlara yönlendirir. Bazı geniş bant yönlendiriciler, tek bir donanım birimi olarak entegre bir modem içerir. Birçok geniş bant internet sağlayıcısı, müşterilerine uygun modem donanımını ücretsiz olarak veya aylık bir ücret karşılığında sağlar.