Skip to content

Bilgisayar Ekranında Dikey Çizgiler Nasıl Onarılır

15 de Eylül de 2022

İster kırmızı, ister yeşil veya mavi olsun, bilgisayar monitöründeki dikey çizgiler iyiye işaret değildir. Bu, monitörünüzün eskidiği ve yakında değiştirilmesi gerekebileceği anlamına gelse de, arızalı bir HDMI veya DisplayPort kablonuz olabilir. Alternatif olarak, grafik sürücülerinizin güncellenmesi gerekebilir veya monitörünüzü veya PC’nizi yeniden başlatmanız gerekebilir. Sebep ne olursa olsun, bilgisayar ekranınızı normale döndürme şansınız var. Sadece bu ipuçlarından bazılarını deneyin.

Bilgisayar Monitörümde Neden Dikey Çizgiler Var?

Bir monitördeki dikey çizgiler üç temel sorundan biridir: ekran panelinin kendisi arızalı, bilgisayarınız ile ekran arasındaki bağlantı arızalı veya hatalı bilgi alıyor. Monitörünüz garanti süresi içinde değilse, ilki hakkında yapabileceğiniz pek bir şey yoktur, ancak diğerlerinin bilgisayar ekranınızdaki dikey çizgilerden kurtulabilecek nispeten kolay düzeltmeleri vardır.

Bilgisayar Ekranımı Nasıl Normale Döndürebilirim?

Monitörünüzdeki dikey çizgilerden kurtulmanın ilk adımı, bunun ekranın kendisiyle mi yoksa başka bir sorunla mı ilgili olduğunu görmektir. Monitörünüzün menü sistemini açın ve menü ekranının üstünde bile dikey çizgilerin görünüp görünmediğine bakın. Eğer yaparlarsa, sorun monitörünüzün kendisindedir. Monitörünüzün garanti kapsamında olup olmadığını ve iade edip edemeyeceğinizi veya yeni bir tane satın alıp alamayacağınızı onaylamanız gerekir.

Menüye bakarken kayboluyorlarsa veya mevcut değillerse, sorun monitörün ekranıyla ilgili değildir, bu da sorunu çözebileceğiniz anlamına gelir. Monitörünüzün menüsü, çizgilerin ekranda olup olmadığını veya bağlantıyla ilgili olup olmadığını test etmek için doğru yerde değilse, monitörün fişini çekebilir ve herhangi bir bağlantıya bağlı olmadan açıldığında hatların hala mevcut olup olmadığını görebilirsiniz. ekran.

Bilgisayar Ekranımdaki Dikey Çizgilerden Nasıl Kurtulabilirim?

Bilgisayar ekranınızdaki dikey çizgilerin kesin nedeni, yalnızca düzelttiğinizde ve düzelttiğinizde ortaya çıkacaktır, bu nedenle neyin işe yaradığını görmek için bu örnekleri denemeye başlamak en iyisidir.

 1. Kabloları yeniden yerleştirin. Monitörünüzün HDMI veya DisplayPort kablosunu çıkarıp tekrar takmayı deneyin. Ayrıca monitörü kapatıp açarak da kapatabilirsiniz.

 2. Bilgisayarı yeniden başlatın. Yeniden başlatmanın dikey çizgileri düzeltip düzeltmediğini görmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.

 3. Farklı bir HDMI veya DisplayPort deneyin. Monitör kablosunu monitördeki ve/veya grafik kartındaki farklı bir bağlantı noktasına takın.

 4. Kabloları değiştirin. Monitörünüzü bilgisayarınıza bağlamak için farklı bir HDMI veya DisplayPort kablosu ve güç kablosu kullanmayı deneyin.

 5. Grafik sürücülerinizi güncelleyin. Grafik sürücüleriniz güncel değilse, dikey çizgilere neden olan bir uyumluluk sorunu olabilir. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için grafik sürücülerinizi güncelleyin.

 6. Monitörü başka bir bilgisayarda deneyin. Mümkünse, monitörü farklı bir bilgisayarda test edin. Hatlar hala mevcutsa, monitör veya kablolar sorumludur ve değiştirilmesi gerekir. Ancak, yukarıdakilerin hepsini denediyseniz ve satırlar orada değilse, bilgisayarınızın kendisinde bir sorun olabilir.

 7. BIOS’u sıfırlayın. Bir hız aşırtma veya güç ayarının sistem sorunlarının monitörün ekranını etkilemesine neden olup olmadığını görmek için BIOS’u fabrika varsayılanlarına sıfırlamayı deneyin.

 8. Hafızanı değiştir. Bazen sistem belleği, monitörde dikey çizgilerle ilgili sorunlara neden olabilir. Yapabiliyorsanız, belleği değiştirmeyi deneyin.

 9. Grafik kartını değiştirin. Sorun grafik kartınızsa, monitörünüzdeki dikey çizgileri düzeltmenin tek yolu kartı değiştirmek olabilir. Grafik kartları maliyetli olabilir. Hangisinin daha uygun olduğuna bağlı olarak GPU’nuzu veya monitörünüzü değiştirmeye değer olup olmadığını düşünün.

SSS

 • Bilgisayar ekranımda yatay çizgileri nasıl düzeltirim?

  Yatay çizgiler aşırı ısınmayı, fiziksel hasarı veya ekran çözünürlüğü sorununu gösterebilir. Sorunu çözmek için monitör bağlantısını ve çözünürlüğü kontrol edin ve yakındaki mıknatısları çıkarın. Ayrıca monitörü açıp kapatın, bilgisayarı yeniden başlatın ve test etmek için bilgisayarınızı farklı bir monitöre bağlayın.

 • Bilgisayar monitöründe ‘sinyal yok’ sorununu nasıl düzeltirim?

  Monitörünüzde “sinyal yok” mesajı alıyorsanız, gevşek olabilecek tüm kabloları sıkın ve arızalı olup olmadığını görmek için kabloları değiştirmeyi deneyin. Ayrıca, ekranınız için doğru kaynak girişini kullandığınızdan emin olun.

 • Bilgisayar monitöründe gölgelenmeyi nasıl düzeltirim?

  Bir monitörde gölgelenmeyi (ekran yanması) düzeltmek için monitörü kapatıp 48 saat boyunca kapalı bırakmayı deneyin. Başka bir seçenek: Tamamen beyaz bir ekran koruyucu kullanın ve ekranınızda birkaç saat çalışmasına izin verin. Ayrıca JScreenFix gibi sıkışmış pikselleri düzelten bir yazılım aracını da deneyebilirsiniz.