Skip to content

Bilgisayar Faresi Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

5 de Nisan de 2021

Bilgisayarınızla birlikte gelen fareyi kullanmak işi halleder, ancak çok daha iyisini yapabilirsiniz. Fare genellikle en sık kullanılan bilgisayar çevre birimi olduğundan, ihtiyacınız olanı araştırmak için biraz zaman harcamak akıllıca olacaktır. Bu makale ve yardımcı kılavuzu, satın almadan önce size yardımcı olacak bir sürü bilgi sağlar. Bilgisayar farenizi anlamanıza, kullanmanıza ve satın almanıza yardımcı olacak bir makale listesi derledik. Bu kılavuzu kullanmak için, gezinme bölmesindeki bağlantıları açın. Dört farklı bölüme ayrıldığını göreceksiniz: Temel Fare Bilgileri, Farenizi Kullanmayla İlgili İpuçları, Mac’lerde Fareleri Kullanma ve Önerilerimiz: En İyi Fareler. Her bölümün içinde sizin için ipuçları ve ipuçlarıyla dolu birkaç makale var.

Kablolu mu, değil mi?

Kablosuz bir fare almanız gerekip gerekmediği kişisel bir tercihtir. Kablosuz bir fareyle, kablonuza dolanma riskini almazsınız, ancak uygun olmayan bir zamanda pillerin bitmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bazı kablosuz fareler şarj yuvalarıyla birlikte gelir, bu nedenle bu AAA’ları satın alma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz, ancak yine de fareyi yuvaya veya istasyona koymayı hatırlamanız gerekir. Diğer farelerde gücü korumak için bir açma / kapama düğmesi olabilir; yerleştirme istasyonunda olduğu gibi, bu yalnızca kullanımınız bittiğinde onu kapatmayı hatırlarsanız kullanışlıdır. Bu kablosuz alıcılar söz konusu olduğunda, bazıları USB bağlantı noktasıyla aynı hizada oturan nano alıcılarla birlikte gelir. Diğerleri, bağlantı noktasından birkaç inç dışarı çıkan daha büyük kablosuz alıcılarla birlikte gelir. Tahmin edebileceğiniz gibi, genellikle nano alıcı için daha yüksek bir fiyat ödersiniz, ancak sık seyahat ediyorsanız bu en iyi satın alma işleminiz olabilir.

Burak Karademir / Getty Images
Kablolu bir fareyle, USB (veya PS2) bağlantı noktanızdan güç çekeceği için piller veya alıcılar için endişelenmenize gerek kalmaz. Bununla birlikte, bunun dezavantajı, tam anlamıyla bilgisayarınıza bağlı olmanızdır. Sadece kordon uzun olduğu sürece uzağa hareket edebilirsiniz. Kablosuz bağlantıya geçerseniz, zaman zaman pilleri değiştireceksiniz. Farenizin pil ömrünü uzatmak için, açma / kapama düğmesi bulunan bir fareyi arayın ve onu kullan.

Alıcılar

Pil ömründe olduğu gibi, bu kablosuz fareler için bir sorundur. Dizüstü bilgisayardan çıkan tam boyutlu bir alıcı mı yoksa dizüstü bilgisayarı çıkarmanıza gerek kalmadan paketlemenizi sağlayan bir nano alıcı mı kullanıyor? Bir alıcı yer tutucusuyla birlikte mi geliyor? USB flash sürücüler, tükenmez kalemler ve yedek anahtarlar gibi, fare alıcıları da kolayca yanlış yerleştirilebilir, bu nedenle manyetik bir yer tutucuya veya belirlenmiş bir yuvaya sahip olmak son derece yararlıdır. Aynı şekilde, farenin uygun alıcıyla birlikte geldiğinden emin olun. Bu genellikle 2,4 GHz kablosuz teknolojiyi kullanan fareler için bir sorun değildir, ancak birçok fare Bluetooth kullanır ve genellikle bir Bluetooth alıcısı ile birlikte gelmez. Bir Bluetooth fare satın almadan önce bilgisayarınızda entegre Bluetooth olup olmadığını kontrol edin.

Lazer mi Optik mi?

Fareler, “inç başına nokta” (veya dpi) olarak izleyerek çalışır. Optik bir fare 400 ile 800 dpi arasında izleme yapabilirken, bir lazer fare genellikle 2.000 dpi’den fazlasını izleyebilir. Öyleyse bir optik fareye veya bir lazer fareye ihtiyacınız var mı? Daha yüksek dpi sayılarının sizi aldatmasına izin vermeyin. Günlük fareniz genellikle bu kadar hassas bir izleme gerektirmez ve optik bir fareyle her şeyi halleder. (Hatta bazıları ekstra kesinliği can sıkıcı buluyor.) Bununla birlikte, oyuncular ve grafik tasarımcılar genellikle ek hassasiyeti memnuniyetle karşılarlar.

Ergonomi

Belki de herhangi bir bilgisayar çevre biriminin en önemli yönü kullanım kolaylığıdır ve fareler söz konusu olduğunda konfor kraldır. Farelerde ergonomi önemlidir çünkü tekrarlayan stres yaralanmalarını önlemeye yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, ergonomi, herkese uyan tek bir özellik değildir ve bir üreticinin cihazının ergonomik olduğunu iddia etmesi bunu yapmaz. Ne yazık ki, bir farenin rahat olup olmadığını bilmenin tek yolu, onu uzun bir süre kullanmaktır ve bu, satın almadan yapmak zordur. Tüm bilgisayar çevre birimlerinde olduğu gibi, satın almadan önce cihazınızı araştırın. Fare uzun süre kullanılmayacaksa, isterseniz kararınızda estetiğin daha ağır basmasına izin verebilirsiniz. Bununla birlikte, grafik tasarımcılar, PC oyuncuları ve diğer uzun vadeli kullanıcılar, güzel olana değil rahat olana bağlı kalmalıdır.

Tam Boyutlu mu, Seyahat Boyutlu mu?

Bu kategori tam olarak göründüğü gibi. Üreticiler arasında evrensel bir boyutlandırma olmamasına rağmen, birçok fare iki farklı boyutta gelir: dolu veya seyahat. Farenizi evinden çıkarmayı hiç planlamasanız bile, seyahat fareleri daha küçük elleri olan insanlar için genellikle daha rahat olabilir. Benzer şekilde, bir yol savaşçısı tam boyutlu bir cihaza bağlı kalmak isteyebilir çünkü uygun olmayan fareler rahatsızlığa neden olabilir.

Programlanabilir Düğmeler

Herkes sol ve sağ tıklama düğmelerinin yanı sıra ortadaki kaydırma tekerleğini bilir. Ancak bazı fareler, genellikle cihazın yan tarafında bulunan ek düğmelerle birlikte gelir. Bunlar, İnternet tarayıcınızdaki “Geri” düğmesi gibi belirli işlevler için programlanabilir. Sürekli olarak aynı programlarda çalışıyorsanız, bunlar son derece yararlı olabilir ve genellikle kurulumları kolaydır.

Oyun Yanıtı

Çevrimiçi bilgisayar oyunlarının hayranları, hızlı ve kesin bir şekilde yanıt verebilen farelere ihtiyaç duyar. Göz önünde bulundurulması gereken özellikler arasında, yansıtıcı yüzeylerde çalışmayabilecek bir lazer veya bir lastik top, izleyicinin çözünürlüğü ve hareket girdisinin bilgisayara beslendiği hız gibi girdi mekanizması yer alır.