Skip to content

Bilgisayar Sesi Temelleri: Standartlar ve Dijital Ses

18 de Nisan de 2021

Bilgisayar sesi, bir bilgisayar satın alımının en çok gözden kaçan yönlerinden biridir. Üreticilerden gelen az bilgi ile, çoğu insan tam olarak ne elde ettiklerini anlamakta zorlanıyor.

Dijital ses

Bir bilgisayar sistemi aracılığıyla kaydedilen veya çalınan tüm sesler dijitaldir, ancak bir hoparlör sisteminden çalınan tüm sesler analogdur. Bu iki kayıt biçimi arasındaki fark, ses işlemcilerinin yeteneklerini belirlemede önemli bir rol oynar.

Getty Images
Analog ses, kaynaktan orijinal ses dalgalarını en iyi şekilde yeniden üretmek için değişken bir bilgi ölçeği kullanır. Bu işlem, doğru kayıtlarla sonuçlanır, ancak bu kayıtlar bağlantılar ve kayıt nesilleri arasında bozulur. Dijital kayıt, ses dalgalarının örneklerini alır ve dalga modeline en iyi yaklaşan bir dizi bit (birler ve sıfırlar) olarak kaydeder. Dijital kaydın kalitesi, kayıt için kullanılan bitlere ve örneklere göre değişir, ancak kalite kaybı ekipman ve kayıt nesilleri arasında çok daha düşüktür.

Bitler ve Örnekler

Bit derinliği, her bir örnekteki ses dalgasının genliğini belirleyen kayıttaki bit sayısını ifade eder. Bu nedenle, 16 bit bit hızı 65.536 seviyeye izin verirken 24 bit 16.7 milyona izin verir. Örnekleme hızı, bir saniyelik bir süre boyunca örneklenen ses dalgası boyunca noktaların sayısını belirler. Örnek sayısı arttıkça, dijital temsil analog ses dalgasına daha yakın olacaktır. Ticari dijital sesi üç ana standart yönetir: CD Sesi için 16-bit 44 kHz, DVD için 16-bit 96 kHz ve DVD sesi ve biraz Blu-ray için 24-bit 192 kHz. Örnekleme hızı bit hızından farklıdır. Bit hızı, saniyede dosyada işlenen toplam veri miktarını ifade eder. Bit sayısını örnekleme hızıyla çarpın, ardından kanal başına bazında bayta dönüştürün. Matematiksel olarak: (bit * örnekleme hızı * kanallar) / 8. Dolayısıyla, stereo veya iki kanallı CD sesi şöyle olacaktır:

  • (16 bit * saniyede 44000 * 2) / 8 = kanal başına 192000 bps veya 192 kbps bit hızı

16 bit 96 kHz örnekleme hızlarına sahip bit derinliğine bakın. Bu, DVD ve Blu-ray filmlerdeki 5.1 surround ses kanalları için kullanılan ses seviyesidir. En iyi ses tanımını arayanlar için, yeni 24-bit 192 kHz çözümler daha yüksek ses kalitesi sunar.

Sinyal gürültü oranı

Ses bileşenlerinin bir başka yönü de Sinyal-Gürültü Oranıdır. Desibel olarak gösterilen bu sayı, ses bileşeninin ürettiği gürültü seviyelerine kıyasla bir ses sinyalinin oranını açıklar. SNR ne kadar yüksekse, ses kalitesi o kadar iyidir. SNR 90 dB’den büyükse, ortalama bir kişi genellikle bu gürültüyü ayırt edemez.

Birden çok ses frekansını gösteren bir ekolayzer grafiği

Aleksander Yrovskih / Getty Images

Standartlar

Intel tarafından geliştirilen AC97 ses standardı erken bir çerçeve işlevi gördü; DVD 5.1 ses ses uyumluluğu için gerekli altı kanal için 16 bit 96 kHz ses desteği sundu. O zamandan beri, Blu-ray gibi yüksek çözünürlüklü video formatlarıyla seste yeni gelişmeler ortaya çıktı. Bu yeni formatları desteklemek için, yeni bir Intel HDA standardı, 7.1 ses desteği için gerekli olan 30-bit 192 kHz’lik sekiz kanala kadar ses desteğini genişletir. Olarak etiketlenen çoğu AMD donanımı 7.1 ses desteği aynı seviyelere de ulaşabilir. Bazı ürünler THX logosunu taşıyabilir. Bu işaret, THX laboratuvarlarının, ürünün minimum teknik özellikleri karşıladığını veya aştığını düşündüğünü onaylar. THX sertifikalı bir ürün, sahip olmayan bir üründen daha iyi performansa veya ses kalitesine sahip olmayabilir. Üreticiler, sertifikasyon süreci için THX laboratuvarlarına ödeme yapar.