Skip to content

Bilgisayardan Twitch’te Nasıl Yayınlanır

16 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Twitch Studio’yu açın, oturum açın, tıklayın Başlamak ve ayarlarınızı yapmak için istemleri izleyin, ardından Bitti’yi tıklayın. Sonra tıklayın Akışı Başlat.
 • Bir Twitch hesabına, bilgisayara ve yayın yazılımına ihtiyacınız var. Twitch Studio, resmi Twitch masaüstü uygulamasıdır.
 • OBS Studio ve Streamlabs OBS gibi üçüncü taraf yazılımlar yayınınızı geliştirebilir.

Bu makale, Twitch Studio, OBS Studio ve Streamlabs OBS kullanarak bir Mac veya PC’den Twitch’te nasıl yayın yapılacağını kapsar.

Twitch’te Yayınlamanız Gerekenler

Twitch, her saat başı konuşan, şarkı söyleyen, video oyunları oynayan ve uygulamaları kullanan binlerce kullanıcının kendi görüntülerini yayınlayan dünyanın en popüler çevrimiçi yayın platformudur. Bir Twitch akış kurulumu oluşturmak çok fazla yatırım gerektirmez, ancak başlamadan önce birkaç şeye ihtiyacınız olacaktır.

Gerekli

 • Ücretsiz bir Twitch hesabı. Burası tüm içeriğinizin barındırılacağı ve buradan yayınlanacağı yerdir.
 • Yayın için bir bilgisayar. Video oyunları oynadığınız aynı bilgisayarı veya dilerseniz ayrı bir cihazı kullanabilirsiniz.
 • Bir yayın uygulaması. Windows ve Mac için resmi Twitch masaüstü uygulaması olan Twitch Studio, kullanımı en kolay olanıdır.

İsteğe bağlı

 • Bir yakalama kartı. Başka bir bilgisayardan veya bir Xbox, PlayStation veya Nintendo Switch konsolundan görüntü aktarmayı planlıyorsanız, bir yakalama kartına ihtiyacınız olacaktır.
 • Bir mikrofon. Twitch akışınızı bir sonraki seviyeye taşıyabilecek yüksek kaliteli mikrofonlar olsa da, etrafta yattığınız herhangi bir kulaklık hile yapacak.
 • Bir web kamerası. Varsa yerleşik olanı bilgisayarınızda kullanabilirsiniz, ancak açısını değiştirebilmeniz için bağımsız bir web kamerasına yatırım yapmaya değer.
 • Aydınlatma. Aydınlatmaya yatırım yapmanıza gerek yok, ancak bunu yapmak akışlarınızın çok daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Ucuz bir halka ışık, başlamak için iyi bir yerdir.

Twitch Hesabı Oluşturma ve Yönetme

Bir Twitch hesabı, esasen video akışı yapacağınız ve video göndereceğiniz bir sosyal medya profilidir. Diğer kullanıcılar hesabınızı (bir Twitch kanalı olarak adlandırılır) takip edebilir, sohbet yoluyla akışlarınız hakkında yorum yapabilir ve hatta kanalınız daha fazla büyüdüğünde sizi finansal olarak destekleyebilir. Twitch’te yayın yapmak için bir Twitch hesabı oluşturmanız gerekecek.

 1. Bir Twitch hesabı oluşturmak tamamen ücretsizdir ve resmi Twitch web sitesi üzerinden tıklayarak yapılabilir. Kaydol sağ üst köşede.

  Sıradan izleyicilerin hatırlaması kolay olan, henüz kim olduğunuzu yansıtan bir kullanıcı adı seçtiğinizden emin olun.

 2. Yeni Twitch hesabınızı oluşturup oturum açtıktan sonra, sağ üst köşedeki profil resminize tıklayın ve Kanal profil sayfanızı görüntülemek için.

  Twitch sitesinde vurgulanan kanal ayarı.

  Bu, insanların akışlarınızı hem Twitch web sitesinden hem de akıllı telefonlar, akıllı TV’ler ve video oyun konsollarındaki çeşitli Twitch uygulamalarından izleyeceği yerdir.

 3. Tıklayın Kanalı Özelleştirin Kendiniz hakkında bilgi eklemek için Bio alanı ve sosyal medya hesaplarınıza bağlantılar. Dilerseniz bu ekranda kullanıcı adınızı da değiştirebilirsiniz.

  Kanalı özelleştir düğmesi vurgulanmış olarak kanal ayarlarını değiştirin.

 4. Sol menüde değiştirilebilen veya ayarlanabilen çok sayıda ayar vardır, ancak şimdilik endişelenmeniz gereken diğer ayarlar, Akış sayfa.

  Twitch ayarları sayfasında vurgulanan yayın düğmesi.

  Tıklayın Akış.

 5. Üzerinde Akış sayfasında, Twitch yayınınızın gizliliği ve bittikten sonra yayınların saklanmasıyla ilgili çeşitli tercihler göreceksiniz. Bu ayarların çoğunu istediğiniz kadar değiştirin, ancak bunları varsayılan değerlerinde bırakmak da tamamen iyidir.

  Twitch yayın anahtar konumu.

  Akış sayfasının en üstünde, Birincil Akış Anahtarı. Üçüncü taraf akış yazılımını Twitch hesabınıza bağlamak gerektiğinden bu inanılmaz derecede önemlidir. Akış anahtarına daha sonra geri döneceğiz. Şimdilik, Twitch akışınızı kurmanın bir sonraki aşamasına geçmeye hazırsınız.

Bir Yayın Uygulaması Seçin ve Kurun

Twitch’e doğrudan PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X konsollarından yayın yapabilseniz de, gösterişli bir düzene ve uyarılara sahip bir yayın istiyorsanız, özel bir akış uygulaması kullanarak bir bilgisayardan yayın yapmanız gerekir. Ayrıca bir PC veya Mac video oyunlarını veya bir Nintendo Switch’te oynanan oyunları yayınlamayı planlıyorsanız, bir bilgisayardan bir uygulama aracılığıyla akış gerçekleştirmeniz gerekir. İşte en popüler Twitch akış uygulamalarından üçü.

 • Twitch Stüdyo: Twitch Studio, Windows ve Mac kullanıcıları için resmi Twitch masaüstü uygulamasıdır. Üçüncü taraf rakipleriyle karşılaştırıldığında Twitch Studio, sahne katmanlarını ve yayın ayarlarını özelleştirmek için basit bir kullanıcı arayüzü ve yerleşik kılavuzlarla çok başlangıç ​​dostu. Twitch Studio tamamen ücretsizdir.
 • OBS Stüdyosu: OBS Studio, her tür yayın projesi için ayarlanabilen kapsamlı ayarları nedeniyle Twitch yayıncıları için tartışmasız en popüler uygulamadır. OBS Studio da ücretsizdir.
 • Streamlabs OBS: Bu Twitch akış uygulaması, aerodinamik bir arayüz ve Streamlabs’ın çeşitli düzen ve uyarı hizmetleri için yerleşik destek içeren ana OBS Studio uygulamasının özel bir sürümüdür. Streamlabs OBS, çeşitli özel katmanlara ve uyarı tasarımlarına erişmek için ücretli bir yükseltme planı gerekmesine rağmen ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir.

Twitch Studio Nasıl Kurulur ve Twitch Akışınızı Nasıl Özelleştirilir?

Twitch masaüstü uygulamasını Twitch’te yayın yapmak için ayarlamak çok basittir ve beş dakikadan daha kısa sürede yapılır.

 1. Mac veya PC’nizde Twitch Studio’yu açın, komut istemiyle Twitch hesabınızda oturum açın ve Başlamak.

  Windows 10'da Twitch Studio uygulaması.

  Seğirme
 2. Uygulama, mikrofonunuzu otomatik olarak algılayacaktır. Yanlış mikrofon tespit ediliyorsa Mikrofonu Değiştir doğru olanı seçmek için. Aksi takdirde, tıklayın Web Kamerasına Devam Et.

  Twitch Studio uygulamasının mikrofon ayarları.

 3. Twitch akışınız için bazı düzen tasarımları gösterilecek. Bunları daha sonra değiştirebileceksiniz, bu yüzden şimdilik tıklayın Ayarlara Devam Et.

  Twitch Studio düzen ayarları.

  Seğirme
 4. Twitch Studio, her birinin bir Twitch akışını destekleyip desteklemediğini belirlemek için şimdi internet hızınızı ve bilgisayarınızın donanımını analiz edecek. Test tamamlandığında Uygulamaya Devam Et.

  Twitch Studio akış kalitesi testi.

  Seğirme
 5. Yayınınıza bir video oyunu veya program eklemek için Yakalamayı Değiştir sol üst menüden.

  Windows 10'da Twitch Studio uygulamasında ayarları yakalayın.

  Bir yakalama kartındaki medyayı kullanmayı planlıyorsanız, bağlı cihazı açın, yakalama kartını bağlayın ve otomatik olarak Twitch Studio’da görünmelidir.

 6. Listeden uygulamanın veya oyunun adını vurgulayın ve ardından Sonraki.

  Twitch Studio ayarları.

  Oyununuzun veya uygulamanızın görünmesi için çalışıyor olması gerekir.

 7. Yayınınızın adını, kategorisini ve ilgili etiketleri girin. Ayrıca akışta öncelikli olarak konuşacağınız dili seçin.

  Twitch Studio uygulamasında akış ayarları.

  Seğirme
  Bir video oyunu yayınlıyorsanız, kategori video oyununun adı olmalıdır.

 8. Tıklayın Bitti ayarlarınızı kaydetmek için. Twitch Studio’yu kullanmak için Twitch hesabınıza giriş yaptığınız için yayın anahtarınızı girmenize gerek yoktur.

 9. Yerleşiminizin renklerini veya resimlerini değiştirmek istiyorsanız, Sahneyi Düzenle.

  Twitch Studio uygulamasında vurgulanan düzenleme düğmesi.

 10. Mizanpajınızın öğelerine sol menüden göz atın ve bunları farenizle hareket ettirin. İsterseniz çeşitli renkleri değiştirebilir ve yeni bir arka plan resmi yükleyebilirsiniz.

  Twitch Studio düzen ayarları.

  Seğirme
  Twitch kaplama düzeninizde değişiklik yapmayı tamamladığınızda, Kayıt etmek.

 11. Hazır olduğunuzda tıklayın Akışı Başlat Twitch’te akışa hemen başlamak için.

  Twitch Studio uygulamasında vurgulanan akışı başlat düğmesi.

OBS Studio ile Twitch Akışınızı Nasıl Özelleştirebilirsiniz?

OBS Studio, çok sayıda ayar ve özelliğe sahip inanılmaz derecede kapsamlı bir akış uygulamasıdır. Bu nedenle, OBS Studio ile Twitch’te akış için, uygulamayı kurma, Twitch’e bağlama, arayüzünüzü özelleştirme ve ilk Twitch akışınızı başlatmanın tüm yönlerini kapsayan özel bir kılavuz oluşturduk. OBS Studio ile Twitch’te yayın yapmak için, bu makalede daha önce bahsettiğimiz Twitch akış anahtarınıza ihtiyacınız olacak. OBS Studio ilk başta korkutucu görünebilir, ancak çoğu kişi tarafından mevcut en iyi akış programı olarak kabul edilir ve ilk, kuşkusuz karmaşık olan kurulum sürecinden sonra kullanımı gerçekten kolaydır. Bir yayıncı olmaktan kariyer yapmayı planlıyorsanız, kesinlikle bir göz atmalısınız.

Streamlabs OBS Nasıl Kurulur ve Twitch Akışınızı Özelleştirin

OBS Studio’yu destekleyen teknolojiye dayalı olsa da, Streamlabs OBS’nin arayüzü, aerodinamik kontroller ve Streamlabs’ın kendi özellikleri için entegre destek ile çok farklıdır.

 1. Streamlabs OBS’yi açın ve mor Seğirme Uygulamayı Twitch hesabınıza bağlamak için simge.

  Streamlabs OBS'de vurgulanan Twitch düğmesi.

  İsterseniz YouTube, Facebook Gaming, DLive veya NimoTV’ye de bağlanabilirsiniz, ancak Streamlabs OBS’nin ücretsiz sürümünün bir seferde yalnızca bir hizmete aktarılabileceğini unutmayın.

 2. Kurulum ekranlarında ilerleyin. Tema Ekle. Akışınız sırasında kullanmak için burada bir temayı tıklayın.

  Streamlabs OBS'de Temalar.

 3. Tıklayın Yüklemek temayı indirmek ve yüklemek için.

  Streamlabs OBS'de vurgulanan yükleme düğmesi.

 4. Optimize et ekranında, Başlat. Streamlabs OBS, Twitch akışınız için en iyi ayarları belirlemek için şimdi donanımınızı ve internet hızınızı tarayacak.

  Streamlabs OBS

  Streamlabs
 5. Streamlabs OBS akış düzeniniz şimdi ayarlanmalıdır. Akışınıza video oyunu çekimi eklemek için, + sağındaki sembol Kaynaklar.

  Streamlabs OBS'de vurgulanan kaynakların altındaki artı düğmesi.

  Emin olun Canlı Sahne solda seçilir.

 6. Tıklayın Oyun Yakalama ve sonra Kaynak ekle.

  Streamlabs OBS ayarları sayfası.

  Bir yakalama kartı aracılığıyla içe aktarılan bir çekimi kullanmak istiyorsanız, şunu seçin: Video Yakalama Cihazı yerine.

 7. Tıklayın Kaynak ekle tekrar.

  Streamlabs OBS'de vurgulanan kaynak ekle düğmesi.

  İsterseniz adı Game Capture’dan başka bir şeye değiştirebilirsiniz.

 8. İtibaren Mod açılır menü, seçin Belirli bir pencereyi yakala.

  Streamlabs OBS'de vurgulanan yakalamaya özgü pencere.

 9. Pencere açılır menüsünden, akışınızda kullanmak istediğiniz video oyununu seçin ve ardından Bitti.

  Streamlabs OBS'deki ayarlar.

  Oyunun görünmesi için çalışıyor olması gerekecek.

 10. Oyununuz artık akış düzeninizde görünecek. Diğer tüm içeriğinizin görüntülenebilir olduğundan emin olmak için, Oyun Yakalama katman Kaynaklar farenizle menüyü seçin ve listenin en altına sürükleyin.

  Streamlabs OBS'deki ayarlar.

  Oyun görüntüsünü köşelerine tıklayarak ve fare imlecini ekranda sürükleyerek yeniden boyutlandırabilirsiniz.

 11. İzlemeye hazır olduğunuzda tıklayın Canlı Yayına Geç. Başlığı, oyunu ve etiketleri onaylamanız ve ardından Onayla ve Yayına Başla.

  Streamlabs OBS'de vurgulanan Canlı Yayına Geç düğmesi.

Sıradaki ne?

Twitch akışınızı geliştirmenin, hedef kitlenizi oluşturmanın ve yayınlarınızı bir sonraki seviyeye taşımanın neredeyse sonsuz bir yolu var. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç fikir:

 • Twitch kontrol panelinizi kontrol edin. Twitch web sitesindeki İçerik Oluşturucu Gösterge Tablosu, kanalınız ve hedef kitleniz hakkında bilgi alabileceğiniz yerdir.
 • Kendi Twitch arayüzünüzü oluşturun. Yayınınızı gerçekten kendinize ait hale getirmeye hazır olduğunuzda, neden kendi Twitch düzeninizi tasarlamayı denemiyorsunuz?
 • Özel uyarılar ekleyin. Akışlarınıza eğlenceli bildirimler eklemenin birkaç yolu vardır.
 • Biraz para kazan. Bir Twitch yayıncısı olarak para kazanmanın birçok yolu vardır.
 • Sohbet robotu ekle. Sohbet robotları, Twitch sohbetinizi geliştirmenin harika bir yoludur.
 • Hesabınızı koruyun. İstediğiniz son şey, birinin hesabınızı ele geçirmesi ve tüm sıkı çalışmanızı mahvetmesidir. En kısa sürede Twitch’te 2FA’yı etkinleştirin.