Skip to content

Bilgisayarı Yeniden Başlatmadan KDE Plazma Nasıl Yeniden Başlatılır

22 de Mayıs de 2021

KDE Plasma masaüstü ile bir Linux dağıtımı çalıştırdığınızda – güzel, ancak kaynak tüketen bir ortam – ve bilgisayarınızı uzun bir süre açık bıraktığınızda, birkaç gün sonra masaüstünün biraz yavaşladığını göreceksiniz. . Birçok kişi mermiyi ısırır ve bilgisayarı yeniden başlatır, ancak bilgisayarınızı herhangi bir tür sunucu olarak kullanıyorsanız, kartlarda tam bir sistem yeniden başlatması olmayabilir. Bunun yerine, KDE Plasma’yı kendi başına yeniden başlatın.

KDE Plasma 4 Nasıl Yeniden Başlatılır

KDE Plasma masaüstünü yeniden başlatma prosedürü, çalıştırdığınız masaüstünün hangi sürümüne bağlı olarak değişir. KDE Plazma 4 için basın Alt+F2 ve şu komutu girin: killall plazma-masaüstü && kstart plazma-masaüstü

İlk komut mevcut masaüstünü öldürür. İkinci komut onu yeniden başlatır.

KDE Plasma 5 Nasıl Yeniden Başlatılır

KDE Plasma 5 masaüstünü yeniden başlatmak için, Alt+F2 ve şu komutu girin: kquitapp5 plasmashell && kstart plasmashell

Eğer plazma 5 / KDE Frameworks 5 ve kstart komut çalışmıyor, kullanmayı deneyin kstart5 yerine kstart.

Komutlar Ne Yapar

Bu süreçteki komutlar belirli işlevler sunar.

Killall’ı Çalıştırdığınızda Ne Olur

Killall komutu, verdiğiniz adla ilişkili tüm işlemleri sonlandırır. Örneğin, Firefox’un üç örneğini çalıştırır ve aşağıdaki komutu uygularsanız, Firefox’un tüm çalışan örnekleri sona erer: killall firefox

Bu teknik, Plazma masaüstünü öldürmeye çalıştığınızda kullanışlıdır çünkü yalnızca bir işlemin çalışmasını ve killall’ın çalışmasını istiyorsunuz. komutu, sonraki kstart’ı çalıştırdığınızda başka hiçbir şeyin çalışmadığından emin olur komut.

KQuitapp5’i Çalıştırdığınızda Ne Olur

Hakkında daha fazla bilgi keşfedin kquitapp5 aşağıdakileri bir terminal penceresinde çalıştırarak komut verin: kquitapp5 -h KDE Plazma masaüstü d-bus etkindir ve bu nedenle Plazma masaüstünü çalıştıran uygulamanın adını verebilirsiniz. kquitapp5 durdurmak için. Yukarıdaki örneklerde uygulamanın adı plasmashell’dir. kquitapp5 komut iki anahtarı kabul eder:

  • –hizmet: Uygulama adını geçersiz kılar ve durdurmak istediğiniz hizmetin tam adını belirlemenizi sağlar
  • –yol: Kullanılacak d-bus arayüzüne giden yolu belirlemenizi sağlar.

KStart’ı Çalıştırdığınızda Ne Olur

kstart komut, özel pencere özelliklerine sahip uygulamaları başlatır. Plasmashell uygulamasını da yeniden başlatır. Ancak kullanabilirsiniz kstart herhangi bir uygulamayı başlatmak ve pencerenin belirli bir şekilde görünmesi için farklı parametreler belirlemek için. Örneğin, pencerenin belirli bir masaüstünde veya tüm masaüstlerinde görünmesini sağlayabilir veya uygulamayı büyütebilir, tam ekran yapabilir, diğer pencerelerin üstüne veya aslında diğer pencerelerin altına yerleştirebilirsiniz. Kullanarak kstart plazma kabuğunu bağımsız bir hizmet olarak çalıştırırsınız ve herhangi bir şekilde terminale bağlı değildir.