Skip to content

Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim?

29 de Nisan de 2021

Kendinizi burada bulduysanız, bilgisayarınızın bozuk olduğunu tahmin ediyorum ve zaten kendi kendinize tamir etmenin muhtemelen yapmak isteyeceğiniz bir şey olmadığına karar verdiniz. Sırada ne var? Kesin olarak bildiğiniz tek şey, bilgisayarınızın kırılmayı bırak mümkün olan en kısa sürede, ancak teknik desteği mi arıyorsunuz? Bir bilgisayar onarım servisine götürüyor musunuz? Senden önce herhangi bir şey, Çoğu Bilgisayar Sorunu için Basit Düzeltmeler konusuna bakın. Bu bölümde, herkesin yapabileceği, sadece hile yapabilecek ve bir çözüm için ödeme yapmak zorunda kalmanıza izin vermeyebilecek birkaç süper basit şeyden bahsediyoruz. Bunlar işe yaramazsa veya sorun için geçerli değilse, bilgisayarınızı düzeltmek için ihtiyaç duyacağınız tüm yardımlar için aşağıyı okuyun.

© Dominik Pabis / E + / Getty Images

Önce İlk Şeyler: Panik Yapmayın

Bilgisayarınızı tamir ettirme seçeneklerinize gelmeden önce, fikir onu düzeltmek için. Tanımadığınız kişilere karşı paha biçilmez verilerinize güvenmek korkutucu bir düşünce olabilir. Verilerinizin silinmeye karşı güvende olup olmadığını veya daha da kötüsü, onarım teknisyeni tarafından bakılmaya karşı güvende olup olmadığını nasıl anlarsınız? Zaman ve para da büyük endişelerdir. Onarımın ne kadara mal olabileceğini, sorun yeni bir bilgisayar daha iyi bir fikir olacak kadar büyükse ve bilgisayara ne kadar süre sahip olabileceklerini bilmek, her zaman duyduğumuz sorulardır. Bu soruların yanıtlarının yanı sıra bir bilgisayar veya başka bir teknolojinin üzerinde çalışılması hakkında çok daha fazla bilgi için Bilgisayarınızın Düzeltilmesi: Eksiksiz SSS bölümüne bakın. Artık bilgisayarınızla başka birine güvenme fikri konusunda umarız daha rahat olduğunuza veya en azından kendinizi korumak için önlemler aldığınıza göre, bilgisayarınızı düzeltmeniz için gereken üç ana seçenek şunlardır:

1. Seçenek: Bir Arkadaşınızdan Düzeltmesini İsteyin

Çoğu zaman, yapacağınız en iyi şey, hayatınızdaki teknoloji meraklısı birinden yardım istemektir. Bilgisayarınızın sorununu çözmek için teknoloji konusunda akıllı bir arkadaş edinmenin avantajları açıktır: genellikle tamamen ücretsizdir ve aynı zamanda yeniden çalışmaya başlamanın en hızlı yolu. Yardımcı olabilecek birini tanıdığınızı düşünmüyor musunuz? Muhtemelen yaparsın. Herkes “bilgisayarlarla arası iyi” birini tanıyor gibi görünüyor ve eğer düşünürseniz, kesinlikle aklınıza birisi geliyor. Aslında, bahse girerim geniş ailenizin bir yerinde, her zaman bilgisayar sorunuzun cevabına sahip gibi görünen bir “kıza / erkeğe git” vardır. Caddenin aşağısındaki 12 yaşındaki çocuk da muhtemelen sormaya değer! Bu arkadaşın yakınlarda yaşaması için yeterince şanslıysanız, büyük şansınız var. Değilse ve sorun çok ciddi değilse, uzaktan düzeltebilir. Arkadaşınızın, her ikiniz de evden çıkmak zorunda kalmadan bilgisayarınıza girmek için kullanabileceği çok sayıda ücretsiz uzaktan erişim programı vardır. Bir arkadaşınızdan yardım almak hala sorun değil, ancak bilgisayarınız hala garanti kapsamındaysa, bu garantiyi geçersiz kılacak hiçbir şey yapmamaları için arkadaşınıza haber verdiğinizden emin olun. Arkadaşınız sorun gidermede bu noktaya gelirse, Seçenek 2 muhtemelen gitmenin daha iyi bir yoludur.

2. Seçenek: Teknik Desteği arayın

Bilgisayarınızın sahipliğinde bir sorunu erken yaşayacak kadar “şanslıysanız”, garantinizin bir parçası olarak, bir yedek bilgisayara kadar ve dahil olmak üzere ücretsiz teknik destek alma hakkına sahip olabilirsiniz. Çoğu bilgisayar en az 1 yıllık garantiyle gelir, ancak bilgisayarınız daha uzun bir garantiyle gelmiş olabilir veya bilgisayarınızı satın aldığınız sırada genişletilmiş bir garanti satın almış olabilirsiniz. Ne yazık ki çoğu bilgisayar sahibi, garantileri kapsamında ne tür sorunların bulunduğunu veya bu garantinin ne zaman sona erdiğini bilmiyor. Emin değilseniz ve garanti ayrıntılarınızı bulamıyorsanız, bilgisayar üreticinizin telefon numarasını bulun ve öğrenmek için onları arayın. Bilgisayar üreticinizin teknik destek servisi, bilgisayarınız garanti kapsamı dışında olsa bile yine de yardımcı olabilir, ancak bu yardım muhtemelen size yüksek bir saatlik ücrete mal olacaktır. Bu durumda, genellikle daha ucuzdur ve bağımsız bir yardım almak daha kolaydır: Seçenek 3. Teknik destek genellikle telefonla görüşme ile başlar; hattın diğer ucu. Telefonla birlikte çözülemeyen sorunlar, genellikle bilgisayarı birkaç hafta postayla göndermek zorunda kalmanıza neden olur. Şanslıysanız, yerel, yetkili bir servis merkezi başka bir seçenektir. Bilgisayarınızla ilgili büyük bir sorun yaşıyorsanız çok Satın aldıktan kısa bir süre sonra, bilgisayarın tamamen değiştirilmesini istemek genellikle iyi bir fikirdir. Kaydetme konusunda endişelenmeniz gereken önemli veriler olmadığından, dahil olan herkes için bunları değiştirmek genellikle daha kolaydır.

3. Seçenek: Bir Bilgisayar Onarım Servisi Kiralama

Son olarak, ancak kesinlikle en az değil, bağımsız bir bilgisayar onarım servisi kiralama seçeneğidir. Bilgisayar onarım hizmetleri söz konusu olduğunda dünyadaki tüm şehirler ve hatta çoğu küçük kasaba birden fazla seçeneğe sahiptir. Ne yazık ki, birçok seçenek seçimi kolaylaştırmıyor – tam tersi. Taahhüt etmeden önce, Bir Bilgisayar Onarım Servisine Sormak İçin Önemli Sorularımıza baktığınızdan emin olun. Orada sormanız gereken soruları ve almanız gereken cevapları bulacaksınız. Son olarak bahsetmek istiyorum internet üzerinden bir seçenek olarak bilgisayar onarımı. Çevrimiçi bir bilgisayar onarım hizmeti kiraladığınızda, genellikle bir telefon görüşmesiyle başlarsınız ve sonunda hizmetin, sorunu çözebilmeleri için bilgisayarınıza uzaktan bağlanmasına izin verirsiniz. Çevrimiçi Bilgisayar Onarımı İyi Bir Seçenek mi? genellikle bilgisayarınızı yerel bir mağazada tamir ettirmekten daha ucuza mal olan bu hizmetler hakkında daha fazla bilgi için. Ne yazık ki, uzaktan erişim bu tür bir bilgisayar onarım hizmetinin çok büyük bir parçası olduğu için, genellikle yalnızca yaşadığınız bilgisayar sorunu internete bağlanma becerinizi etkilemiyorsa veya açıksa, iyi bir fikirdir. sorun donanımla ilgili değil.