Skip to content

Bilgisayarınız Daha Yeni, Daha Hızlı Bellek Kullanabilir mi?

12 de Mayıs de 2021

Bilgisayarınızın belleğini yükseltmeden önce, kullanmak istediğiniz RAM’in cihazınızla uyumlu olduğundan emin olun. Anakartınızın maksimum RAM hızı birkaç faktör tarafından belirlenir.

Önemli

RAM’i Yükseltmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarınızda daha hızlı bir bellek modülü kullanmayı düşünüyorsanız, satın almadan ve kurmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken şeylerin bir özetini burada bulabilirsiniz:

  • Bellek aynı standartta olmalıdır (DDR3 ve DDR4 çapraz uyumlu değildir).
  • PC, düşündüğünüz RAM miktarını desteklemelidir.
  • ECC gibi desteklenmeyen özellikler modülde bulunmamalıdır.
  • Bellek, yalnızca anakartın sınırı kadar hızlı veya en yavaş takılan bellek modülü kadar yavaş olacaktır.

Bir masaüstü için RAM satın almanıza veya bir dizüstü bilgisayar için RAM satın almanıza bağlı olarak dikkate alınması gereken ek faktörler olabilir.

Anakartımın Desteklediğinden Farklı RAM Çalıştırabilir miyim?

Bilgisayarın ana kartının, modüllerin içerdiği depolama miktarını desteklemesi gerekir. Örneğin, bir sistem 8 GB’a kadar bellek modüllerini destekliyorsa, 16 GB’lık bir yongayı düzgün okuyamayabilir. Benzer şekilde, anakart hata düzeltme kodu (ECC) belleğine sahip belleği desteklemiyorsa, bu teknolojiyi kullanan daha hızlı modüllerle çalışamaz. Desteklediği maksimum RAM miktarını görmek için anakartınızın kılavuzuna bakın veya çevrimiçi olarak bakın.

Eski ve Yeni Bellek Standartları

Daha eski bilgisayarlar yeni bellek standartlarını desteklemeyebilir. Örneğin, bilgisayarınız DDR3 kullanıyorsa ve DDR4’ü yüklemek istiyorsanız, bunlar uyumlu olmayan farklı saat teknolojilerini kullandıkları için çalışmayacaktır. Geçmişte, işlemciler ve ana kartlarda bu kuralın aynı sistem içinde kullanılmasına izin veren bir türün veya diğerinin kullanılmasına izin veren istisnaları vardı. Ancak, gelişmiş performans için işlemcilere bellek denetleyicileri yerleştirildiği için artık bu mümkün değil.

Bellek Hızı

Daha hızlı modüller her zaman daha yüksek hızlarda çalışmayabilir. Anakart veya işlemci daha yüksek bellek hızını destekleyemediğinde, modüller destekleyebilecekleri en yüksek hızda çalışır. Örneğin, 2133 MHz’ye kadar belleği destekleyen bir anakart ve CPU, 2400 MHz RAM kullanabilir ancak bunu yalnızca 2133 Mhz’e kadar çalıştırabilir. Daha eski bellek modülleriyle birlikte daha yeni bellek modüllerinin takılması da belleğin beklenenden daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Mevcut bilgisayarınızda 2133 MHz’lik bir modül takılıysa ve 2400 MHz’de derecelendirilmiş bir modül takarsanız, sistem belleği ikisinden daha yavaş olanın temsil ettiği hızda çalıştırır. Bu nedenle, yeni bellek, CPU ve anakart daha yüksek hızı desteklese bile yalnızca 2133 MHz’de çalışacaktır.

Kullanılabilirlik ve Fiyatlandırma

Daha yavaş bir hızda çalışacaksa neden bir sisteme daha hızlı bellek yüklemek isteyesiniz? Bellek teknolojisi eskidikçe, daha yavaş modüller üretimden çıkabilir ve yalnızca daha hızlı olanları kullanılabilir durumda bırakabilir. Bazı durumlarda, daha hızlı bir bellek modülü, daha yavaş olana göre daha ucuz olabilir. Örneğin, DDR3-1333 (bazen PC3-10600 olarak adlandırılır) sarf malzemeleri sıkıysa, DDR3-1600 (PC3-12800) modülü için daha az ödeyebilirsiniz. Yeni RAM’in tüm avantajlarından yararlanamasanız bile, bilgisayarınız yine de eskisinden daha hızlı hale gelecektir.