Skip to content

Bilgisayarınız Sanal Gerçekliğe Hazır mı?

12 de Mayıs de 2021

Sonunda, PC tabanlı Sanal Gerçekliğe dalmaya ve ‘her şeyi’ yapmaya karar verdiniz. Ödevinizi zaten yaptınız ve özel ihtiyaçlarınızı karşılayan bir VR başa takılı ekran satın aldınız. Peki, VR sisteminizi tamamlamak için bir sonraki adım nedir? Elbette “VR özellikli” bir PC’ye ihtiyacınız var!

Bir PC’yi “VR’ye Hazır” Yapan Nedir?

Daha popüler VR kulaklık üreticilerinden ikisi, Oculus ve HTC / Valve, en azından iyi bir VR deneyimini garanti etmesi gereken minimum gerekli PC özelliklerini (Oculus / HTC) sağladı. Bu özelliklerin altına düşmek, karelerin düşmesine, hareket izleme gecikmesine ve bazı insanlarda VR hastalığına neden olabilecek diğer tatsızlıklara neden olabilir ve genel VR deneyiminizi mahvedebilir.

Caiaimage / Robert Daly / Getty Images

Minimum VR Temel Özellikleri

Yayınlanan minimum VR teknik özelliklerinin bu kadar önemli olmasının ana nedeni, VR geliştiricilerine uygulamalarını ve oyunlarını test etmek için bir kıyaslama olarak hedefleyecekleri bir şey vermeleridir. Bu, en azından VR için minimum özelliklere sahip bilgisayarlara sahip kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasını sağlamaya yardımcı olur çünkü geliştirici, uygulamalarını veya oyunlarını minimum özelliklerin sağladığı performans seviyesinden yararlanacak şekilde yapılandırmıştır. Kullanıcının bu özelliklerin üzerinde sahip olduğu her şey sadece sos. Kullanıcılar, daha yüksek grafik ayrıntı ayarları, süper örnekleme, kenar yumuşatma, vb. İçin minimum özelliklerin üzerinde sahip oldukları ekstra beygir gücünü kullanabilir. En iyi kural, bilgisayarınızın minimum gereksinimleri karşıladığından veya aştığından emin olmaktır. Biraz “geleceğe hazır” yapmak istiyorsanız, minimum özelliklerin biraz ötesini tercih etmek isteyeceksiniz. Aksi takdirde, akıllı telefonlarda VR’ye razı olmanız gerekir.

İşlemci

Daha popüler Başa Takılan Ekranlar (HMD’ler) için minimum bilgisayar işlemci özelliği, Intel Core i5 4590 veya AMD FX 8350 veya üstüdür. Ödeyebileceğinizden, Intel Core i7 (veya AMD eşdeğeri) gibi biraz daha güçlü bir şey seçmenizi öneririz. İşlemcinin genel VR deneyiminde ne kadar fark yarattığını ölçmek zordur, ancak genel olarak i5 ile i7 arasında seçim yapıyorsanız, iki işlemci arasındaki fiyat farkı muhtemelen fiyat farkı kadar olmayacaktır. üst düzey grafik kartları arasında. Daha yavaş bir işlemci, üst düzey bir grafik kartının performansını da muhtemelen engelleyebilir ki bu da başka bir husustur. Süslü bir grafik kartına bir miktar para harcamak istemezsiniz, yalnızca işlemcinizin sistemin tıkanıklığı haline gelmesi için.

Hafıza

Oculus en az 8 GB önerirken, HTC minimum 4 GB önerir. Yine, bellek söz konusu olduğunda, minimum gereksinimden fazlasını satın alırken gerçekten yanlış gidemezsiniz. Sisteminiz ek bellekten yararlanacak ve genellikle bilgisayarınızın gerçekleştirdiği hemen hemen her görevin hızını artıracaktır.

Grafik Kartı ve Ekran Çıkışı

Bu, muhtemelen VR performansındaki en önemli faktör ve işlerin nerede pahalıya mal olabileceğidir. VR özellikli ekran kartları için minimum özellikler, minimum özelliklerin açıklanmasından kısa bir süre sonra grafik kartlarının yeni yinelemeleri piyasaya girdiği için hafif bir değişim halinde. Başlangıçta, temel gereksinim en az bir Nvidia GTX 970 veya bir AMD R9 290 veya daha iyiydi. Nvidia GTX 10 serisi, teknik özellikler ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra piyasaya sürüldü ve şimdi 1050’ler, 1060’lar, 1070’ler, 1080’ler vb. AMD için de aynı durum var. Bu kafa karışıklığı, alıcının, örneğin, 1050’nin 970’ten daha iyi olduğunu merak etmesine neden olur. 980, 1060’tan daha mı iyi? Kafa karıştırabilir. Tavsiyemiz, minimum özellikli kartın daha yeni sürümüne gitmeniz ve grafikler sizin için gerçekten önemliyse, minimumdan en az bir seviye daha yükseğe çıkmanızdır. Örneğin, GTX 970 orijinal minimum spesifikasyondu, 1070 muhtemelen bir sonraki “kıyaslama” nın muhtemelen ne olacağı konusunda güvenli bir bahis. Bir 1080, bir 1070’ten biraz daha pahalı, ancak profesyonel düzeyde grafikler ve daha yüksek kare hızları istiyorsanız ve biraz “geleceğe hazır” eklemek istiyorsanız, bütçeniz izin veriyorsa 1080’i tercih edebilirsiniz. Görüntü çıkışı da önemlidir. Oculus, HDMI 1.3 veya daha üstünü gerektirir ve HTC çıtayı 1.4 veya DisplayPort 1.2 olarak belirler. Satın aldığınız grafik kartının, sonunda seçtiğiniz HMD’yi desteklediğinden emin olun.

USB, İşletim Sistemi ve Diğer Hususlar

Sisteminizin desteklediği USB bağlantı noktalarının türü de VR için önemlidir. Oculus için birkaç USB 3.0 bağlantı noktasına ihtiyacınız olacak ve garip bir şekilde USB 2.0 bağlantı noktaları da gerekli. HTC Vive için yalnızca USB 2.0 gereklidir. İşletim sisteminize gelince, VR partisine katılmak için en az Windows 7 SP1 (64 bit) veya üstüne ihtiyacınız olacak. Ayrıca, karşılayabiliyorsanız OS sürücünüz için bir SSD sürücüsüne yatırım yapmayı da düşünmelisiniz, çünkü bu muhtemelen VR uygulama yükleme sürelerini iyileştirecek ve diğer görevleri de hızlandıracaktır. VR, çözünürlük, özellik ve karmaşıklıkta bir artış gösterdiğinden, ek pikselleri ve diğer gelişmeleri desteklemek için VR minimum sistem gereksinimlerinin de artmasını bekleyin. VR PC teçhizatınızı satın alırken bunu göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz, böylece daha sonra güçsüz kalmayacaksınız.