Skip to content

Bilgisayarınıza Chrome OS Nasıl Yüklenir

9 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Chrome OS yükleyemezsiniz, ancak CloudReady Chromium OS benzer bir deneyim sunar.
 • Kurmak ve kullanmak için, bir USB sürücüsünde bir CloudReady kurulum dosyası oluşturun.
 • CloudReady’yi USB sürücüsünden başlatın.

Bu makale, 8- veya 16 GB USB flash sürücü kullanarak Neverware’in CloudReady Chromium OS sürümünü Windows, Mac veya Chrome bilgisayarınıza nasıl yükleyeceğinizi açıklar.

USB Sürücüde CloudReady Chromium OS Yükleyici Nasıl Oluşturulur

Bu işlem, Windows’ta MacOS ve Chrome OS’de olduğundan biraz farklıdır ve Neverware, bir Windows bilgisayara CloudReady yüklemeyi planlamıyor olsanız bile bu adım için Windows’u kullanmanızı önerir. Bir Windows bilgisayara erişiminiz varsa, ilk adım CloudReady USB oluşturucuyu Neverware’den indirmektir:

 1. Neverware.com’a gidin.

 2. Aşağı kaydırın Ücretsiz Sürümü Edinin ve onu seçin.

 3. Seçiniz Home Edition’ı yükleyin.

  'Home Edition'ı Yükle' düğmesinin vurgulandığı Neverware web sitesi

 4. Seçiniz USB Maker’ı İndirin.

  'USB Maker'ı İndir' düğmesi vurgulanmış Neverware web sitesi

USB oluşturucuyu indirdikten sonra, USB yükleyiciyi oluşturmaya hazırsınız. Bu adım için 8 veya 16 GB’lık bir USB belleğe ihtiyacınız olacak. USB bellekte depolanan tüm verileri kaybedeceksiniz, bu nedenle USB yükleyicinizi oluşturmadan önce yedekleyin. Neverware, SanDisk USB çubuklarını kullanmamanızı önerir, ancak sahip olduğunuz tek şey buysa, çalışmalıdır. CloudReady için bir USB yükleyicinin nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Neverware’den indirdiğiniz CloudReady USB yapım programını başlatın.

 2. Tıklayın veya dokunun Sonraki.

  İleri düğmesinin vurgulandığı Cloudready kurulum penceresi

 3. 64 bit veya 32 bit seçin ve tıklayın veya dokunun Sonraki.

  '64-bit 'vurgulanmış Cloudready kurulum penceresi

  Emin değilseniz, Windows bilgisayarınızın 64 bit mi yoksa 32 bit mi olduğunu nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 4. USB belleğinizi takın ve tıklayın veya dokunun Sonraki.

  İleri düğmesinin vurgulandığı Cloudready yükleyici

  USB belleğinizde önemli veriler varsa devam etmeyin. Önce önemli verileri yedekleyin.

 5. Kullanmak istediğiniz USB çubuğunu seçin ve üzerine tıklayın veya dokunun. Sonraki.

  Cloudready yükleyici USB cihazı seçim ekranı

 6. Kurulumun tamamlanmasını bekleyin ve tıklayın veya dokunun. Bitiş.

 7. CloudReady USB belleğinizi yapmayı bitirdikten sonra, denemeye hazırsınız.

Ya Yalnızca Mac veya Chromebook’unuz Varsa?

Windows bilgisayarınız yoksa, yine de bir CloudReady USB yükleyici yapabilirsiniz. İşlem biraz daha karmaşıktır ve Neverware bunun yerine Windows’u kullanmanızı önerir, ancak bu mümkündür. İlk adım, USB belleğinize yerleştirmek için bir CloudReady görüntüsü indirmektir:

 1. Neverware.com’a gidin.

 2. Aşağı kaydırın ve Ücretsiz Sürümü Edinin öğesini seçin.

 3. Tıklayın veya dokunun Home Edition’ı yükleyin.

 4. Tıklayın veya dokunun 64-BIT’i indirin veya 32-BIT’i indirin. CloudReady’yi 32 bitlik eski bir bilgisayara kurmayacaksanız 64 bit sürümü kullanın.

Bir sonraki adım, bilgisayarınızda Chrome’un yüklü olmasını gerektirir. Bu, bir Chromebook kullanıyorsanız verilir, ancak yalnızca bir Mac’iniz varsa ve Chromium’unuz yoksa, devam etmeden önce onu yüklemeniz gerekir. Chromebook kurtarma uygulamasını ekleyin:

 1. Google Play Store’da Chromebook Kurtarma Yardımcı Programı’na gidin.

 2. Tıklayın veya dokunun CHROME’A EKLE > Uygulama ekle.

  Google Play Store'daki Chromebook Kurtarma Yardımcı Programı.

 3. Chromebook Kurtarma Yardımcı Programı.

 4. Tıklayın veya dokunun. dişli ikon > Yerel resmi kullan.

  'Yerel resmi kullan' vurgulanmış Chromebook Kurtarma Yardımcı Programı uygulaması

 5. Neverware’den indirdiğiniz CloudReady .iso’yu seçin. Bir Mac’iniz varsa Neverware, Unarchiver yardımcı programını kullanarak .iso dosyasını açmanızı önerir. Aksi takdirde, USB yükleyici oluşturma işlemi çalışmayabilir.

 6. Tıklayın veya dokunun devam et.

 7. İşlemin bitmesini bekleyin ve tıklayın veya dokunun. Bitti.

Bir USB Sürücüsünden CloudReady Nasıl Çalıştırılır

Bir CloudReady kurulum USB sürücüsü oluşturmayı tamamladığınızda, neredeyse başlamaya hazırsınız demektir. Yapmanız gereken son şey, CloudReady’yi kullanmak istediğiniz bilgisayarı kapatmak ve USB’den önyükleme yapabildiğinden emin olmaktır. USB çubuğunu bilgisayarınıza takarsanız ve normal işletim sistemine önyüklenirse, önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekecektir. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, BIOS’ta önyükleme sırasını değiştirme kılavuzumuza bakın. Bir Mac’te, önyükleme sırasında seçenek tuşunu basılı tutmanız yeterlidir; Mac’inizi başlatmak için hangi aygıtı kullanacağınız konusunda size bir seçim verilecektir. Chromium OS’yi CloudReady aracılığıyla bir USB çubuğundan şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

 1. CloudReady ile kullanmak istediğiniz bilgisayarı seçin. Bir dizüstü bilgisayar, masaüstü, Windows, Mac ve hatta Linux bilgisayar kullanabilirsiniz. Donanım mükemmel uyumlu olmayabilir, ancak deneyene kadar bilemezsiniz.

 2. Bilgisayarın kapalı olduğundan emin olun.

 3. Bilgisayarda bir USB bağlantı noktası bulun ve CloudReady kurulum USB’nizi takın.

 4. Bilgisayarı açın. Normal işletim sistemine önyükleme yaparsa, önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekecektir.

 5. Karşılama ekranının görünmesini bekleyin.

 6. Tıklayın Hadi gidelim.

  CloudReady uygulamasındaki karşılama ekranı

 7. İnternet bağlantınızı kontrol edin.

  Yerel ağların görüntülendiği CloudReady uygulaması

 8. Ethernet’e bağlı değilseniz, bir ethernet kablosu takın veya Başka bir Wi-Fi ağı ekle.

 9. Bir Wi-Fi ağı ekliyorsanız, ağınıza tıklayın veya SSID’yi girin ve tıklayın. Bağlan. Ethernet ile bağlıysanız bu adımı atlayın.

 10. Tıklayın Sonraki > DEVAM ET.

 11. Google hesabınızla ilişkili Gmail adresinizi veya e-postanızı girin ve tıklayın Sonraki.

  CloudReady kullanıcısı, Google hesabında oturum açar

  Halihazırda bir Google hesabınız yoksa, Daha fazla seçenek ve ekrandaki talimatları izleyin.

 12. Gmail veya Google hesabı şifrenizi girin ve tıklayın Sonraki.

 13. İstenirse, iki faktörlü kimlik doğrulama kodunuzu girin ve Sonraki.

Bu, CloudReady’nin kurulumunu tamamlayacaktır. Bu durumda kullanıma hazırdır ve Chrome ile internette hemen gezinmeye başlayabilir, Google Drive dosyalarınıza ve normalde bir Chromebook ile yapacağınız her şeye erişebilirsiniz.

İsteğe bağlı: Kalıcı Olarak Yüklemeden USB’den CloudReady’yi Çalıştırın

Mevcut işletim sisteminizi kalıcı olarak CloudReady ile değiştirmek istemiyorsanız, USB çubuğunu bilgisayarınızda bırakabilirsiniz. Her açtığınızda, orijinal işletim sistemi yerine CloudReady’de önyüklenir. Orijinal işletim sistemini kullanmak isterseniz, sadece bilgisayarı kapatın, USB çubuğunu çıkarın ve bilgisayarı tekrar açın. CloudReady’yi kalıcı olarak kurmazsanız güncellemeleri almayacaksınız. CloudReady, yüklendikten sonra Neverware’den düzenli, otomatik güncellemeler alır. Kalıcı olarak yüklememeyi seçerseniz, işletim sistemi güncellemelerinden yararlanmak için periyodik olarak yeni bir CloudReady USB çubuğu oluşturmanız gerekecektir. CloudReady’yi yüklemek, orijinal işletim sisteminizi ve bilgisayarınızdaki tüm dosyaları siler. Kurduktan sonra, bilgisayarınızda orijinal işletim sistemi yerine bir Chromium OS sürümü olacaktır. Kaydettiğiniz tüm resimler veya videolar dahil olmak üzere bilgisayardaki verilerin geri kalanı da silinecektir. CloudReady’yi kalıcı olarak kurmadan önce, tüm dosyalarınızı buluta veya harici bir sabit sürücüye yedeklemeniz gerekecektir. Daha sonra, önceki bölümde açıklanan yöntemi kullanarak CloudReady’yi başlatmalısınız. CloudReady’yi USB yükleyiciden çalıştırırken bilgisayarınız normal şekilde çalışmıyorsa, CloudReady’yi kalıcı olarak yüklemek sorunu sihirli bir şekilde çözmez. Klavye, fare veya dokunmatik yüzey, Wi-Fi ve diğer her şey dahil tüm cihazlarınızın normal şekilde çalıştığından emin olun. CloudReady çoğu bilgisayarla uyumludur, ancak bazı donanımlar ChromeOS veya CloudReady ile uyumlu değildir. Bilgisayarınızın Wi-Fi’ye bağlanmayacağını fark ederseniz, CloudReady muhtemelen Wi-Fi kartınız için çalışan bir sürücüye sahip değildir. Bu durumda, CloudReady’yi kalıcı olarak kurmak kötü bir fikir olur. CloudReady bilgisayarınızda iyi çalışıyorsa, kurulumu son derece kolaydır:

 1. Zaten takılı CloudReady USB bellek ile bilgisayarınızı açın.

 2. CloudReady’nin başlatılmasını bekleyin.

 3. Senin kullanıcı Sistem tepsisinin sağ alt köşesindeki simgesi.

 4. Tıklayın CloudReady’yi yükleyin > CLOUDREADY’Yİ YÜKLE.

  Bir CloudReady kullanıcısı onu USB'den yükler

 5. Tüm uyarıları okuyup kabul edin ve yükleme işleminin bitmesini bekleyin.

 6. Kurulum işlemi bittiğinde, bilgisayarı kapatabilir ve USB çubuğunu çıkarabilirsiniz. Bilgisayarı bir sonraki açışınızda, CloudReady’de açılacaktır.

Chrome OS ve Chromium OS

Chrome OS, Chromium OS’ye dayanmaktadır. Chromium OS, herkesin (gerçekten) kopyalayabileceği, değiştirebileceği ve istediği şekilde kullanabileceği açık kaynaklı bir projedir. Bu, bir bilgisayara Chromium OS yükleyerek bir Chrome OS deneyimine oldukça yaklaşabileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, biraz teknik uzmanlık gerektirir.

CloudReady nedir?

CloudReady, Google’ın resmi Chrome OS’si gibi Chromium OS tabanlı bir işletim sistemidir. Hem Neverware hem de Google, Chromium OS açık kaynak projesinden temel kodu alır ve çalışan bir işletim sistemi oluşturmak için kendi özel kodlarını ekler. CloudReady’nin Chrome OS ile karşılaştırıldığında avantajı, onu çok çeşitli donanımlara yükleyebilmenizdir. Zamanla yavaşlayan eski bir Windows dizüstü bilgisayarınız veya MacBook’unuz varsa, CloudReady’yi yükleyerek onu bir Chromebook’a çok yakın bir yaklaşıma dönüştürebilirsiniz. CloudReady, Windows ve MacOS’un modern sürümleri kadar yoğun kaynak gerektirmediğinden, eski bir bilgisayara veya dizüstü bilgisayara yüklerseniz performans artışı görebilirsiniz. CloudReady, tüm bilgisayar donanımlarıyla uyumlu değildir. Bilgisayarınıza kurmadan önce, bir USB sürücüsünden önyükleyin ve farenizin veya dokunmatik yüzeyinizin, klavyenizin, Wi-Fi ve diğer cihazlarınızın çalıştığından emin olun.