Skip to content

Bilgisayarınızda WhatsApp Web ve WhatsApp Nasıl Kullanılır

3 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • WhatsApp mobil uygulamasını indirin. Ardından, WhatsApp Web’i ziyaret edin veya Windows veya Mac için WhatsApp’ı indirin.
 • Mobil uygulamayı açın veöğesine dokunun. Sohbetler. Ardından, üç dikey nokta > WhatsApp Web.
 • Ardından, tara QR kod masaüstünde veya web istemcisinde. Mesajlarınız bilgisayarda göründüğünde, mobil uygulamayı kapatın.

Bu makale WhatsApp’ın bir bilgisayara nasıl indirileceğini ve kullanılacağını açıklamaktadır. Talimatlar, Mac OS X 10.9 ve sonraki sürümler ile Windows 8 ve sonraki sürümler için kullanılabilen WhatsApp Web ve WhatsApp Masaüstü için geçerlidir.

WhatsApp Bilgisayardan Nasıl Kullanılır

WhatsApp’a bir bilgisayardaki web tarayıcısından erişmeyi mümkün kılan ücretsiz bir web istemcisi var. Windows ve Mac için bağımsız bir WhatsApp masaüstü istemcisi de var. Mobil uygulamanız yoksa, WhatsApp’ı bilgisayarınıza kurmadan önce telefonunuza indirin. Bunu yaptıktan sonra, WhatsApp Web’i ziyaret edin veya masaüstü programını WhatsApp indirme sayfasından indirin. Masaüstü sürümünde, bilgisayarınızın işletim sistemine (Windows veya Mac) karşılık gelen indirme bağlantısını seçin.

Bir kez açıldıktan sonra, WhatsApp masaüstü programını ve web istemcisi arayüzünü kurma süreci aynıdır:

 1. Açık Naber telefonunda.

 2. Simgesine dokunun. Sohbetler sekmesine ve ardından üç dikey nokta açılır menüyü açmak için.

 3. Dokunmak WhatsApp Web.

  Android telefondaki WhatsApp uygulamasında WhatsApp Web

 4. Masaüstünde veya web istemcisinde görüntülenen QR Kodunu taramak için telefonunuzu bilgisayar ekranına doğru tutun.

  Masaüstünde / web istemcisinde görüntülenen QR Kodunu taramak için telefonunuzu bilgisayar ekranına doğru tutun.

 5. WhatsApp istemcisi hemen açılır ve telefonunuzdaki mesajları gösterir. Telefonunuzda WhatsApp’ı kapatın ve bilgisayarınızdan kullanın.

  Windows'ta Chrome'da çalışan WhatsApp web istemcisi

WhatsApp web istemcisini kullanırken telefonunuz internete bağlı kalmalıdır. Uygulama doğrudan mobil cihazınızla senkronize olur, bu nedenle veri ücretlerinden kaçınmak için bir Wi-Fi bağlantısı gerekir.

WhatsApp Web Vs. WhatsApp Masaüstü

WhatsApp Desktop, WhatsApp kullanmaya alışkın kullanıcılar için yapılmış sağlam bir programdır. Sohbet sırasında klavye kısayollarını destekler ve bildirimler doğrudan masaüstünüze gönderilebilir. Programda yeniyseniz WhatsApp Web daha kolaydır. Tek yapmanız gereken, herhangi bir tarayıcıdan WhatsApp web sitesine giriş yapmaktır. Hangi bilgisayarı kullanırsanız kullanın, nerede olursanız olun ve ister herkese açık ister özel olsun, mesajlarınız anında görünür. WhatsApp’ın her iki sürümü de mobil sürümde olduğu gibi resimler ve diğer dosya türlerini göndermenize izin verir. WhatsApp, 8 kullanıcıya kadar barındırabilir. Daha fazla kişiyi dahil etmeniz gerekiyorsa, Zoom’un bir seferde 1.000’e kadar katılımcıyla başa çıkabileceğine bakın. Skype’ın 50 kişi sınırı vardır, Google Hangouts en fazla 10 kişiye (veya ücretli bir işletme kullanıcısıysanız 25 kişiye) ve Facebook Odaları bir seferde 50 kişiye izin verir. Ancak bu rakiplerin hiçbiri WhatsApp’ın yaptığı gibi uçtan uca şifreleme sunmuyor.

WhatsApp Masaüstü ve Web Özellikleri

WhatsApp’ın web ve masaüstü sürümleri, sohbet arayüzü aracılığıyla gönderebileceğiniz fotoğraflar, videolar ve belgeler için sabit sürücünüze göz atmanıza olanak tanır. Bilgisayarınızda bir web kamerası varsa, sohbette gönderebileceğiniz bir fotoğraf çekmek için ona doğrudan arayüzden erişebilirsiniz. Seçin Ataç açılır menüyü görüntülemek için sohbet penceresinin sağ üst köşesinde. WhatsApp Desktop’a özgü diğer bir özellik de sesli mesajlardır. Arayüzün sağ alt köşesindeki mikrofonu seçerek bir kayıt başlatın.

Bilgisayardaki WhatsApp'ta ataç düğmesi

WhatsApp Masaüstü ve Web’in Sınırlamaları

Mobil cihazda bulunan birkaç WhatsApp özelliği bilgisayarda mevcut değildir. Örneğin, masaüstü sürümünde, adres defterinizdeki kişileri WhatsApp’a katılmaya davet etme seçeneği yoktur. Ayrıca konumunuzu veya haritanızı paylaşamazsınız. Ayrıca, herhangi bir zamanda WhatsApp Web veya WhatsApp Desktop’ı açabilirsiniz, ancak her ikisinin de açık olması, şu anda kullanılmayan programı otomatik olarak kapatır.