Skip to content

Bilgisayarınızı Serin Tutmanın En İyi 11 Yolu

1 de Haziran de 2021

Bilgisayarınız, hemen hemen tümü, bilgisayarınız açıkken ısı oluşturan birçok parça içerir. CPU ve grafik kartı gibi bazı parçalar o kadar ısınabilir ki üzerlerinde yemek pişirebilirsiniz. Düzgün yapılandırılmış bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda, bu ısının çoğu, birkaç fan tarafından bilgisayarın kasasından dışarı taşınır. Bilgisayarınız sıcak havayı yeterince hızlı çıkarmıyorsa, sıcaklık o kadar yükselebilir ki, bilgisayarınıza ciddi zarar verme riskiniz vardır. Söylemeye gerek yok, bilgisayarınızı serin tutmak en önemli öncelik olmalıdır. Aşağıda herkesin yapabileceği 11 bilgisayar soğutma çözümü bulunmaktadır. Birçoğu ücretsiz veya çok ucuzdur, bu nedenle bilgisayarınızın aşırı ısınmasına ve hasar vermesine izin vermek için gerçekten hiçbir mazeret yoktur. Bilgisayarınızın aşırı ısındığından ve bilgisayar soğutucusu veya başka bir çözümün incelemeniz gereken bir şey olduğundan şüpheleniyorsanız, bilgisayarınızın CPU sıcaklığını test edebilirsiniz.

Hava Akışına İzin Ver

coolpix
Bilgisayarınızı serin tutmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz en kolay şey, hava akışının önündeki tüm engelleri kaldırarak biraz nefes alma odası sağlamaktır. Bilgisayarın herhangi bir yanına, özellikle de arkasına doğru oturan hiçbir şey olmadığından emin olun. Sıcak havanın çoğu bilgisayar kasasının arka ucundan dışarı akar. Her iki tarafta en az 2-3 inç açık olmalı ve arka tamamen açık ve engelsiz olmalıdır. Bilgisayarınız bir masanın içinde gizliyse, kapının her zaman kapalı olmadığından emin olun. Soğuk hava kasanın önünden bazen de yanlarından giriyor. Kapı tüm gün kapalıysa, sıcak hava masanın içinde geri dönme eğilimi gösterir ve bilgisayar ne kadar uzun süre çalışırsa o kadar ısınır ve ısınır.

PC’nizi Kasa Kapalıyken Çalıştırın

Cooler Master RC-942-KKN1 HAF X Siyah Ultimate Full Tower

Soğutucu Usta
Masaüstü bilgisayar soğutmasıyla ilgili bir şehir efsanesi, bilgisayarınızı kasa açıkken çalıştırmanın daha serin tutacağıdır. Mantıklı görünüyor – kasa açıksa, bilgisayarı daha serin tutmaya yardımcı olacak daha fazla hava akışı olacaktır. Buradaki eksik yapboz parçası toprak. Kasa açık bırakıldığında, toz ve kalıntılar soğutma fanlarını kasa kapalıyken olduğundan daha hızlı tıkar. Bu, fanların normalden çok daha hızlı yavaşlamasına ve arızalanmasına neden olur. Tıkalı bir fan, pahalı bilgisayar bileşenlerinizi soğutmada çok kötü bir iş çıkarır. Bilgisayarınızı kasa açıkken çalıştırmanın ilk başta küçük bir fayda sağlayabileceği doğrudur, ancak fanın kalıntıya maruz kalmasındaki artışın uzun vadede sıcaklık üzerinde çok daha büyük bir etkisi vardır.

Bilgisayarınızı Temizleyin

Dust-Off Sıkıştırılmış Gaz Silgi

Amazon’dan fotoğraf
Bilgisayarınızın içindeki fanlar onu serin tutmak için vardır. Bir fanı neyin yavaşlattığını ve sonunda onu durdurduğunu biliyor musunuz? Kir—toz, evcil hayvan kılı vb. şeklindedir. Hepsi bilgisayarınıza girmenin bir yolunu bulur ve çoğu fanlarda sıkışıp kalır. Bilgisayarınızı soğutmanın en etkili yollarından biri dahili fanları temizlemektir. CPU’nun üstünde, biri güç kaynağının içinde ve genellikle kasanın önünde ve/veya arkasında bir veya daha fazla fan bulunur. Sadece bilgisayarınızı kapatın, kasayı açın ve her bir fandaki kiri temizlemek için basınçlı hava kullanın. Bilgisayarınız gerçekten kirliyse, temizlemek için dışarı çıkarın yoksa tüm bu kirler odanın başka bir yerine yerleşecek ve sonunda bilgisayarınızın içine geri dönecektir!

Bilgisayarınızı Taşıyın

Elinde saçı olan stresli kadın, ev ofisindeki bilgisayarda kredi kartı tutuyor.

Caiaimage / Paul Viant / Getty Images
Bilgisayarınızı kullandığınız alan çok mu sıcak yoksa çok mu kirli? Bazen tek seçeneğiniz bilgisayarı taşımaktır. Aynı odanın daha serin ve daha temiz bir alanı iyi olabilir, ancak bilgisayarı tamamen başka bir yere taşımayı düşünmeniz gerekebilir. Bilgisayarınızı taşımak bir seçenek değilse, daha fazla ipucu için okumaya devam edin. Dikkatli olmazsanız bilgisayarınızı hareket ettirmek içindeki hassas parçalara zarar verebilir. Her şeyin fişini çektiğinizden, bir kerede çok fazla taşımadığınızdan ve her şeyi çok dikkatli bir şekilde oturduğunuzdan emin olun. Ana endişeniz, sabit sürücünüz, anakartınız, CPU’nuz gibi tüm önemli parçaları tutan bilgisayarınızın kasası olacaktır.

CPU Fanını Yükselt

ThermalTake Frio CLP0564 CPU Soğutucu

Thermaltake Technology Co., Ltd.
CPU’nuz muhtemelen bilgisayarınızın içindeki en hassas ve pahalı kısımdır. Ayrıca aşırı ısınma potansiyeli en yüksek olanıdır. CPU fanınızı daha önce değiştirmediyseniz, şu anda bilgisayarınızda bulunan fan, muhtemelen işlemcinizi düzgün çalışmasını sağlayacak kadar soğutan ve bu, tam hızda çalıştığını varsayarsak, birinci sınıf bir fandır. Birçok şirket, CPU sıcaklığını fabrikada takılan bir fandan daha düşük tutmaya yardımcı olan büyük CPU fanları satar.

Bir Kasa Fanı (veya İki) Takın

Cooler Master MegaFlow 200 Kırmızı LED Sessiz Fan

Soğutucu Usta
Kasa fanı, masaüstü bilgisayar kasasının önüne veya arkasına içeriden takılan küçük bir fandır. Kasa fanları, yukarıdaki ilk birkaç ipucundan hatırlarsanız, bu pahalı parçaların çok ısınmamasını sağlamanın en iyi yolu olan bir bilgisayarda havanın taşınmasına yardımcı olur. Biri soğuk havayı PC’ye, diğeri ise sıcak havayı PC’den dışarı atmak için iki kasa fanı takmak, bilgisayarı serin tutmanın harika bir yoludur. Kasa fanlarının kurulumu CPU fanlarından bile daha kolaydır, bu yüzden bu projeyi halletmek için bilgisayarınızın içine girmekten korkmayın. Kasa fanı eklemek bir dizüstü bilgisayar veya tablet için bir seçenek değildir, ancak soğutma pedi yardımcı olmak için harika bir fikirdir.

Hızaşırtmayı Durdur

Bir roket oluşturan kablo ile dizüstü bilgisayar

Atomik Görüntü / Getty Images
Hız aşırtmanın ne olduğundan emin değilseniz, muhtemelen bunu yapmıyorsunuzdur ve bu yüzden endişelenmenize gerek yoktur. Geri kalanlarınız için: Hız aşırtmanın bilgisayarınızın yeteneklerini sınırlarını zorladığının farkındasınız. Farkına varamayacağınız şey, bu değişikliklerin CPU’nuzun ve hız aşırtmalı diğer bileşenlerin çalıştığı sıcaklık üzerinde doğrudan bir etkisi olduğudur. PC’nizin donanımını overclock ediyorsanız ancak bu donanımı soğuk tutmak için başka önlemler almadıysanız, donanımınızı fabrika varsayılan ayarlarına yeniden yapılandırmanızı kesinlikle öneririz.

Güç Kaynağını Değiştirin

Corsair Meraklısı TX650 V2 ATX12V &  EPS12V Güç Kaynağı

korsan
Bilgisayarınızdaki güç kaynağında yerleşik olarak büyük bir fan bulunur. Elinizi bilgisayarınızın arkasında tuttuğunuzda hissettiğiniz hava akımı bu fandan geliyor. Kasa fanınız yoksa, bilgisayarınızın içinde oluşan sıcak havayı çıkarmanın tek yolu güç kaynağı fanıdır. Bu fan çalışmıyorsa bilgisayarınız hızla ısınabilir. Ne yazık ki, güç kaynağı fanını değiştiremezsiniz. Bu fan artık çalışmıyorsa, tüm güç kaynağını değiştirmeniz gerekecektir.

Bileşene Özgü Fanları Takın

Kingston HyperX Stand Alone Fanı

Kingston
CPU’nun muhtemelen bilgisayarınızdaki en büyük ısı üreticisi olduğu doğrudur, ancak neredeyse diğer tüm bileşenler de ısı üretir. Süper hızlı bellek ve üst düzey grafik kartları genellikle CPU’ya parasının karşılığını verebilir. Belleğinizin, grafik kartınızın veya başka bir bileşenin çok fazla ısı ürettiğini fark ederseniz, bunları bileşene özel bir fanla soğutabilirsiniz. Başka bir deyişle, belleğiniz ısınıyorsa, bir bellek fanı satın alın ve takın. Grafik kartınız oyun sırasında aşırı ısınıyorsa, daha büyük bir grafik kartı fanına yükseltin. Her zamankinden daha hızlı donanımla daha da sıcak parçalar geliyor. Fan üreticileri bunu biliyor ve bilgisayarınızdaki hemen hemen her şey için özel fan çözümleri yarattılar.

Bir Su Soğutma Kiti Takın

Intel RTS2011LC Soğutma Fanı/Su Bloğu

Intel
Çok ileri teknoloji bilgisayarlarda, ısı artışı öyle bir sorun haline gelebilir ki, en hızlı ve en verimli fanlar bile bilgisayarı soğutamaz. Bu durumlarda, bir su soğutma kiti takmak yardımcı olabilir. Su, ısıyı iyi aktarır ve bir CPU’nun sıcaklığını önemli ölçüde azaltabilir. “Bilgisayarın içinde su mu var? Bu kulağa güvenli gelmiyor!” Endişelenmeyin, su veya diğer sıvı tamamen transfer sisteminin içindedir. Bir pompa, soğutma sıvısını ısıyı emebileceği CPU’ya indirir ve ardından sıcak sıvıyı ısının dağılabileceği bilgisayarınızdan dışarı pompalar. Daha önce bir bilgisayarı yükseltmemiş olsanız bile, sıvı soğutma kitlerinin kurulumu kolaydır.

Bir Faz Değiştirme Birimi Kurun

Cooler Express Süper Tek Evaporatör CPU Soğutma Ünitesi

Soğutucu Ekspres
Faz değişim birimleri, soğutma teknolojilerinin en sertidir. Bir faz değiştirme birimi, CPU’nuz için bir buzdolabı olarak düşünülebilir. Bir CPU’yu soğutmak ve hatta dondurmak için aynı teknolojilerin çoğunu kullanır. Burada resmedilen gibi faz değişim birimlerinin fiyatı 1.000 ABD Doları ile 2.000 ABD Doları arasında değişmektedir. Benzer kurumsal düzeyde PC soğutma ürünleri 10.000 ABD Doları veya daha fazla olabilir!