Skip to content

Bilmeniz Gereken Tüm iPhone X Hareketleri

5 de Haziran de 2021

Apple, 2017’de iPhone X’i piyasaya sürdüğünde, 2007’deki ilk iPhone’dan bu yana dahil edilen ana sayfa düğmesini ortadan kaldırdı. iPhone X kullanıcıları artık ana ekrana nasıl dönecekleri de dahil olmak üzere bir dizi yeni etkileşimi öğrenmek zorundaydı. Ancak Apple’ın ayrıca birçok kullanışlı yeni hareket sunduğunu biliyor muydunuz? İşte iPhone’unuzdan en iyi şekilde yararlanmak için bilmeniz gereken tüm iPhone X hareketleri. Bu makale, iOS 12 ve sonraki sürümleri çalıştıran iPhone X, XS, XS Max ve XR için talimatlar içerir.

iPhone X’i Uyandırmak İçin Dokunun

Kilidi açmak zorunda kalmadan iPhone’unuzdan incelenebilir bilgiler alabilirsiniz. Kilit ekranınızı uyandırmak için ekrana dokunmanız yeterlidir. Bu etkileşim, iPhone’unuz şarj olurken saati kontrol etmek, bildirimlerinize bakmak veya pil seviyesini kontrol etmek istiyorsanız kullanışlıdır. Buradan ayrıca El Feneri özelliğini hızlı bir şekilde açabilir veya Kamerayı etkinleştirebilirsiniz.

iPhone X’i Uyandırmak için Kaldırın

Uyandırmak için dokunmaya benzer şekilde, telefonunuzu kaldırmak, başka bir şey yapmanıza gerek kalmadan size göz atılabilir bilgiler verir. El Feneri ve Kameraya da hızlı erişiminiz var, ancak iPhone’un konumu nedeniyle TrueDepth kamera sistemi muhtemelen yüzünüzü net bir şekilde görebilir ve ekranın altından yukarı doğru basit bir kaydırma ile kilidi açmanıza olanak tanır.

iPhone X’in kilidini aç

iPhone X serisinin en önemli özelliklerinden biri Face ID’dir. Cihazınızın kilidini açmak için TrueDepth kameranın (ekranın üst kısmındaki çentiğin içinde bulunur) yüzünüzü net bir şekilde gördüğünden emin olun. Ardından, ekranın altından yukarı kaydırın. Koyu güneş gözlüğü takıyorsanız veya yüzünüz başka bir şekilde gizlenmişse, Face ID düzgün çalışmayacaktır. Bunun yerine, cihazınızın PIN kodunu girmeniz istenecektir.

Ana Ekrana Dön

Fiziksel bir ana sayfa düğmesinin çıkarılmasıyla, ana ekrana nasıl geri dönüleceği mutlaka açık değildir. Ancak, sizi ana ekrana geri götürmek için tek yapmanız gereken ekranın alt kısmında bulunan ana sayfa çubuğundan yukarı kaydırmak.

Yukarı Kaydır siyah çubuk, ara ekran, iPhone X'te Ana ekran

iPhone X’te Bildirimlere Erişin ve Bildirimleri Yönetin

Bildirimlerinizin bir listesini görmek için ekran çentiğinin sol tarafından (saati gösteren taraf) aşağı kaydırın. Bildirimlerinizi (varsa) uygulamaya göre gruplandırılmış olarak görürsünüz.

  • Tek bir bildirimde işlem yapmak için söz konusu uygulamayı başlatmak için ona dokunun.
  • Gruplandırılmış bildirimlerle, genişletmek için dokunun ve ardından başlatmak istediğiniz bildirime dokunun.
  • Bir bildirimi yönetmek için, ek yönetim seçeneklerini ortaya çıkarmak için sola kaydırın.
  • Tüm bildirimleri temizlemek için öğesine dokunun. Xöğesine ve ardından Açık.

iPhone X'te kilit ekranı bildirimleri için X düğmesi, kaydırma hareketi, Yönet/Görüntüle/Temizle seçenekleri

iPhone X’te Kontrol Merkezine Erişim

Kontrol Merkezi’ne erişmek için çentiğin sağ tarafından aşağı doğru kaydırın (ağ göstergesini ve pil seviyesini gösteren taraf). Bu eylem, Wi-Fi, Bluetooth, Ses ve daha fazlası gibi kontrollere hızlı erişim sağlar. Aynı hareketi kullanarak kilit ekranından Kontrol Merkezi’ne de erişebilirsiniz. Sadece ekranınızın uyanık olduğundan emin olun.

iPhone X’teki Kontrol Merkezi’nde Ayarları Yapın

Kontrol Merkezi’ne girdikten sonra, 3D Touch (iPhone X, XS, XS Max) veya uzun basış (iPhone XR) kullanarak belirli ayarları hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin, ekran parlaklığını değiştirmek istiyorsanız, ayarlar çubuğunu göstermek için aşağı basın (veya basılı tutun). Buradan parlaklığı ayarlamak için yukarı veya aşağı kaydırabilirsiniz. Ek olarak, bu pencere Night Shift modunu ve True Tone’u etkinleştirmek için hızlı seçenekler sunar.

Kontrol Merkezi ve Night Shift/True Tone kontrollerinde parlaklık

iPhone X’te Uygulamalar Arasında Hızla Geçiş Yapın

Şu anda kullanmakta olduğunuz bir uygulama ile son kullanılanlar arasında geçiş yapmak için ekranın alt kısmındaki ana sayfa çubuğunu sağa kaydırın. Bu eylem, daha önce kullanmakta olduğunuz uygulamaya geçmenizi sağlar. En yeni uygulamaları son kullanım sırasına göre kaydırmak için kaydırmaya devam edebilirsiniz. Önceki uygulamaya geri dönmek için ana sayfa çubuğunda sola kaydırın. Bu eylem, kendinizi iki uygulama arasında sık sık ileri geri hareket etmek zorunda bulursanız kullanışlıdır.

iPhone X’te Uygulamalar Arasında Geçiş Yapın

En son kullandığınız uygulamaların daha eksiksiz bir görünümünü elde etmek için ana ekran çubuğundan yukarı kaydırın, ekranın yarısında durdurun ve ardından parmağınızı hafifçe sağa hareket ettirin. Bu eylem, son kullanılan uygulamaların sıralı bir karuselini ortaya çıkaracaktır. Buradan, aralarında kaydırabilir ve açmak istediğinize dokunabilirsiniz.

Yukarı kaydırma çubuğu, soldan sağa kaydırma, iPhone X'te Haberler uygulaması

iPhone X’teki Uygulamaları Kapatın

Hatalı çalışan bir uygulamayı kapatmanız gerekiyorsa, tam uygulama değiştiriciyi ortaya çıkararak bunu yapabilirsiniz. Buradan, kapatmak istediğiniz uygulamayı atlıkarıncadan çıkarmak için yukarı kaydırın, böylece tamamen kapatın.

Ana Ekranda yukarı kaydırın, iPhone X'te uygulamaları yukarı kaydırın

iPhone X’te Erişilebilirliği Etkinleştirin

iPhone ekranınızın üst kısmına erişmeyi zor bulduysanız, Ulaşılabilirlik, ekran alanını aşağı kaydırmak için kullanışlı bir araçtır. Bunu yapmak için ekranın alt kısmındaki dock üzerinde aşağı kaydırın. En üstteki özellikler artık daha erişilebilir olacak. Bu sizin için işe yaramazsa, Erişilebilirlik geçişini etkinleştirin Ayarlar > Genel > Ulaşılabilirlik. Standart görünüme dönmek için ana sayfa çubuğunu aşağı kaydırmanız veya ekran alanının üst kısmındaki küçük karata basmanız yeterlidir.

Dock'ta yukarı kaydırın, iPhone X'te ekranın üst kısmında karat

iPhone X’te Bugün Görünümüne Erişin

Bugün Görünümüne erişmek için ana ekranınızın ilk sayfasından sağa kaydırın. Bu eylem, uygulama widget’ları dizinizi ortaya çıkaracaktır. Ana ekrana geri dönmek için ekranın altından sağa veya yukarı kaydırın.

Sağa kaydırın, Bugün sağa kaydırın, iPhone X'te Bugün görünümü

iPhone X’te Siri Arama’ya erişin

Siri Arama, cihazınız ve uygulamalarınız arasında arama yapmak istiyorsanız kullanışlıdır. Bunu yapmak için ana ekranda olduğunuzdan emin olun, ardından ekranın ortasından aşağı kaydırın. Bu hareket, ekranın üst kısmında bir arama çubuğu başlatacak ve klavyenizi getirecektir.

Merkezden aşağı kaydırın, iPhone X'te Siri Arama alanı