Skip to content

Bir Aksiyon Oyununun Tanımı Nedir?

19 de Mayıs de 2021

“Aksiyon” türündeki video oyunları genellikle oyuncunun reflekslerine, el-göz koordinasyonuna ve tepki süresine meydan okumaya vurgu yapar. Aslında, aksiyon oyunlarını düşündüğünüzde aklınıza hemen arcade klasikleri gibi Tuzak ve çok sayıda sanal koşu ve atlama içeren diğer oyunlar. Bunun nedeni, en eski atari dolaplarının bile tüm zamanların en iyi bilinen aksiyon oyunlarına ev sahipliği yapmasıydı. Günümüzün aksiyon oyunları, türün temel mekaniği – koşma, zıplama, saldırı – sağlam kalsa da, genellikle bu ilk tekliflerden daha karmaşıktır (ancak her zaman değil!). Birçok aksiyon oyunu da benzer tasarım mekaniklerini paylaşır. Oyuncu genellikle seviyeden seviyeye ilerlerken oyunun zorluk seviyesi sabit bir hızda yükselir. Arazi yavaş yavaş gezinmek için daha tehlikeli hale gelir ve düşmanlar yenmek için daha zor hale gelir. Çoğu aksiyon oyunu, biraz daha fazla incelik ve / veya yenmek için biraz güç gerektiren, özellikle büyük kötü bir adamla ayak başparmağını içeren bir “patron dövüşü” ile seviyeleri (veya bir grup seviyeyi) tamamlar. Bazı aksiyon oyunları ayrıca belirli seviyelerin ortasında daha küçük bir patronu ele geçirir. Bu orta düzey tehditler, genellikle modern oyun jargonunda hala ortaya çıkan bir terim olan “Minibosslar” olarak etiketlenir.

Aksiyon Oyunları Nasıl Oynanır?

Aksiyon oyunları genellikle oyuncuya birden fazla saldırı yolu sunar, ancak işte neredeyse her zaman ortak bir tema vardır. Örneğin, atış temelli bir aksiyon oyunu, oyuncuya çok sayıda yükseltilebilir silah verebilirken, fantezi dünyasına dayanan başka bir aksiyon oyunu kılıç ve sihirli güçler sağlayacaktır. Oyuncu oyunda ilerledikçe, ana karakterin sağlığı ve yaşamı konusunda dikkatli olmalıdır. Ana karakter genellikle birden fazla vuruş alabilir, ancak çok fazla hasar verilirse karakter ölür ve bir “can” kaybedilir. Karakterin tüm hayatları ortadan kalktıysa, Oyun bitti. Oyuncu genellikle yolculuğunda daha fazla can ve sağlık toplayabilir. Modern aksiyon oyunları, sağlık ve yaşam ödülü ve ceza sistemiyle oynamanın yollarını buldu, çünkü bazı geliştiriciler, insanların oynamaya devam etmek için atari makinelerine çeyreklik bıraktığı bir çağdan kalma arkaik bir engel olduğunu düşünüyor. Bağımsız olarak geliştirilen aksiyon oyununda Saç örgüsü, örneğin, oyuncular oyunu gerçekten “geri sarabilir” ve ana karakterin ölümüne neden olan hataları düzeltebilirler. Aksiyon oyunu türünün popülerliği ve uzun ömürlülüğü göz önüne alındığında, geliştiriciler formülle biraz oynadılar. Sonuç olarak, aksiyon oyunları birkaç farklı alt türe ayrılmıştır. Bu alt türlerden bazıları şunları içerir:

  • Nişancı Oyunları: Oyuncuya rakipleri hedeflemesi ve dağıtması için meydan okuyan aksiyon oyunları. Bu rakipler doğası gereği her zaman insan değildir: çoğu zaman, oyuncu soldan sağa (veya ekranın altından ekranın üstüne) kayan bir aracın içindedir ve görünüşte bir yere ateş etmek zorundadır. düşman uçakları ve robotların sonsuz barajı.
  • Onları Yen: Oyuncunun soldan sağa hareket ettiği ve yakın menzilli yakın dövüş saldırıları kullanarak düşmanlarla kavga ettiği aksiyon oyunları. Birçok Beat ’em Ups dövüş sanatlarına dayanır. Bu alt türe ilişkin iyi örnekler şunlardır: Çift Ejder ve Son Dövüş.
  • Platform Oyunları: Muhtemelen en iyi bilinen aksiyon oyunu alt türü. Platform oyunları, yüzen platformlar, düşmanlar ve patron karakterlerle dolu engelli parkurlarla oyuncunun reflekslerine meydan okur. Süper Mario 3D Land, Mutant Çamurlar, ve Kirby’nin Macerası hepsi Nintendo DS ve 3DS’deki harika aksiyon oyunlarının örnekleridir. VVVVVV yerçekimini tersine çeviren bir aksiyon oyunudur ve bu nedenle denenmiş ve doğru formülle biraz farklı bir şey yapan bir aksiyon oyununun iyi bir örneğidir.