Skip to content

Bir Alan Adı Nasıl Doğru Şekilde Değerlendirilir?

12 de Mayıs de 2021

Bir alan adı için teklif vermeyi düşünüyorsanız veya alan adınızı satışa çıkarmak istiyorsanız, ne kadar değerli olduğu konusunda bir fikir edinmelisiniz. Herhangi bir alanın gerçek değerinin, bir alıcının bunun için ne kadar ödeyeceği olduğunu unutmayın. Satılık bir alan adınız varsa, bunun için büyük miktarda para isteyebilirsiniz, ancak bu fiyatı ödeyecek birini bulamazsanız, alanın değeri bu değildir, tam da almak istediğiniz şeydir.

Değerleme Sitelerini Kullanma

Birçok kişi bir alan adı satmak istediklerinde hemen bir değerlendirme sitesine gider. Etki alanınızın değerlendirmesini almak için kullanabileceğiniz birkaç site vardır. Birkaç kişiden bir değerlendirme almayı seviyoruz, bu yüzden çok fazla varyasyon olup olmadığını görebiliriz ve bu bize bir alan adı satışından ne bekleyebileceğimize dair bir fikir verebilir. Bazı ücretsiz değerlendirme siteleri şunları içerir: URL Değerlendirmesi, EstiBot.com ve Alan Adı. Bu değerlendirmeler sadece tahminlerdir, bir alan adının listeledikleri fiyattan satış yapacağının garantisi değildir. Yalnızca en yüksek değeri veren değerlendirme sitesine inanmanın cazip gelebileceğini de unutmayın, ancak gerçek şu ki, site alanınızda bir değerlendirme çalıştırabilirseniz, potansiyel alıcılarınız da yapabilir. Ve yapabilecekleri en az parayı harcamak isteyecekler.

Bir Alan Adını Daha Değerli Yapan Nedir?

Bir alanı neyin daha değerli kıldığına dair bazı pratik kurallar vardır. Bir alan adı satın almak isteyen çoğu kişi, zaten başarılı olan bir alan satın almak ister ve web’deki çoğu kişi başarıyı sayfa görünümlerinde ve müşterilerde tanımlar. Sahipliği değişse bile zaten kanıtlanmış bir site, önceki kullanıcılardan bazılarını yeni siteye taşıyacaktır. Bir alanı değerlendirmeye çalışırken bakmanız gereken şeylerden bazıları şunlardır:

 • Alanın uzunluğu: Alan ne kadar kısa olursa, maliyeti o kadar artar.
 • Etki alanında kaç kelime var: Uzunluğa benzer şekilde, çok az kelimeye sahip alanlar en çok maliyetlidir, bu nedenle tek kelimelik bir alan adı en değerli olanıdır.
 • Etki alanı ne zamandır canlı: Uzun zamandır etrafta olan alan adları arama motorlarında daha iyi sıralanır ve bu da onların değerini artırır. Bununla birlikte, uzun süredir ortalıkta bulunan çoğu site satılık değildir, bu nedenle sahibini ikna etmek daha da fazla para alabilir.
 • Alan kelimelerinin yazımı ve kullanımı: Yaygın bir kelime (veya kelimeler) olan ve yazması ve hatırlaması kolay ortak bir yazılışı olan bir alan adı daha pahalıya mal olacaktır.
 • Etki alanı uzantısı: Bir alan adı için en iyi uzantı .com uzantısıdır. Bunun nedeni, çoğu tarayıcının varsayılan olarak ayarladığı ve çoğu kullanıcının bunun etki alanı adı olduğunu varsaymasıdır. Dolayısıyla, .com uzantılı aynı alan adı .net’teki alan adından daha pahalı olacaktır.

Alan Adınızın Değerini Artırmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bu sorunun en güzel yanı, etki alanı değerini artırmak için yaptığınız şeyin, etki alanını satmadan hemen önce web sitenizin değerini iyileştirmek için yaptığınızla aynı olmasıdır. Özellikle: daha fazla müşterinin web sitenizi ziyaret etmesini sağlayın. Siteniz ne kadar popüler olursa, alan o kadar değerli hale gelecektir. Gibi şeyler:

 • SEO’nuzu geliştirin. Müşterileriniz siteyi aramada bulabilirse daha sık ziyaret edeceklerdir.
 • Daha fazla içerik yazın. Sitenizde ne kadar çok içerik varsa, insanların ziyaret edebileceği daha fazla sayfa vardır.
 • Sitenizi pazarlayın. Uygun yerlerde pazarlayarak, sosyal medyayı kullanarak ve insanların var olduğunu bildirerek sitenizi oraya çıkarın.

Alan Adınızın Değerini Artırmak İçin Yapamayacağınız Şeyler

Alanınızın değerini etkilemek için değiştiremeyeceğiniz veya beklemenizi gerektirecek birkaç şey var.

 • Etki alanı yaşı: Bir alan adı ne kadar eski olursa, o kadar değerli olacaktır, ancak bu değeri iyileştirmenin tek yolu, alanı uzun süre korumaya devam etmektir. Bir etki alanında bir sayfa oluşturmak ve ardından daha eski bir etki alanı almak için bunu yıllarca açık bırakmak mümkün olsa da, bu aslında etki alanı değerinize zarar verebilir, çünkü orada müşterilerin ziyaret edebileceği bir şey yoktur.
 • Etki alanı kullanılabilirliği: Yazılması zor, alfabetik olmayan karakterlere sahip, çok uzun veya başka bir şekilde yazılması zor olan alan adlarının satılması, kısa, yazılması ve yazılması kolay alan adları kadar kolay olmayacak. Elbette, bu etki alanına zaten sahipsiniz, dolayısıyla şimdi değiştiremezsiniz.
 • Etki alanı uzantısı: Alanın kullanılabilirliği gibi, .com, .net, .org vb. Gibi üst düzey alan adı (TLD), alan adına sahip olduğunuzda değiştirilemez.