Skip to content

Bir Arabayı Güvenli Bir Şekilde Çalıştırmak İçin Bir Jump Box Nasıl Kullanılır

14 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bu sırayla: Artı atlama kutusu kablosunu artı akü terminaline bağlayın, ardından negatif kabloyu negatif terminale bağlayın.
  • Atlama kutusu sabit bir konumdayken arabayı çalıştırın. Negatif kabloyu çıkarın ve kutuya sabitleyin, ardından pozitif kabloyu bu sırayla ayırın.
  • Hibrit olmayan bir araçta hibrid bir araç için 12 voltluk yardımcı aküyü kullanmaktan kaçının, çünkü hızlı ve kolay bir şekilde boşalabilir.

Bir atlama kutusu kullanmak çoğu durumda güvenlidir, ancak hem arabanıza hem de kendinize zarar verebilirsiniz. Her şeyi doğru şekilde bağlarsanız ve gerekli tüm önlemleri alırsanız, endişelenecek çok az şey vardır.

Taşınabilir Araç Takviyesini Güvenle Kullanma

Bir arabanın takviyeyle çalıştırılmasıyla genellikle ilişkilendirilen iki ana tehlike vardır: elektrik sistemindeki hassas bileşenlere zarar vermek ve aküyü patlatmak. Bu durumların her ikisi de pozitif ve negatif kabloları geçmekten veya pozitif ve negatif kablolara birlikte dokunarak kısa devre yapmaktan kaynaklanabilir. Bir atlama kutusu kullandığınızda, bitmiş aküye bağlanmanın temel yöntemi, atlama kabloları kullandığınızdakiyle aynıdır:

  1. Pozitif atlama kutusu kablosunu akü üzerindeki pozitif terminale bağlayın.

  2. Negatif takviye kutusu kablosunu motor bloğuna veya başka bir iyi toprak konumuna bağlayın.

  3. Atlama kutusunu motor bölmesinde veya mümkünse yerinden çıkmayacağı, düşmeyeceği veya motor kasnakları veya fanı engellemeyeceği sabit bir yere yerleştirin.

  4. Arabayı çalıştırmayı dene.

  5. Negatif atlama kutusu kablosunu dikkatlice ayırın ve atlama kutusuna sabitleyin.

  6. Pozitif atlama kutusu kablosunu dikkatlice ayırın ve atlama kutusuna sabitleyin.

2:58

En İyi 3 Taşınabilir Hızlı Başlangıç

Bir Arabayı Atlama Kutusuyla Çalıştırmak Gerçekten Tehlikeli mi?

Bir arabayı çalıştırdığınızda üç ana tehlike kaynağı vardır ve her ikisi de güç kaynağı olarak başka bir araba veya bir atlama kutusu kullanmanız için geçerlidir. Birincisi, bitmiş pilin içinden patlayıcı gaz sızıntısı olabilir, ikincisi, atlama kutusunu geriye doğru takarsanız aracın elektrik sistemine ciddi şekilde zarar verebilirsiniz ve üçüncüsü, atlama kablolarının veya atlama kutusunun olması gerektiğidir. güvenli bir yere yönlendirilmiş veya ayarlanmış. Bir arabanın aniden çalıştırılmasında belirli bir risk seviyesi olduğu doğru olsa da, doğru prosedürleri izlerseniz bunu neredeyse sıfıra indirgeyebilirsiniz.

Araba aküsüne bağlı atlama kutusu

Merlin Dijital / (CC BY-SA 2.0)

Hızlı Başlamak Kötü Bir Fikir Olduğunda

Atlayarak başlamanın gerçekten kötü bir fikir olduğu birkaç örnek de vardır. Örneğin, birçok hibrit araç, bitmesi durumunda takviye ile çalıştırılabilen 12 voltluk bir yardımcı aküye sahiptir, ancak bu düşük kapasiteli aküyü başka birine hızlı bir başlangıç ​​sağlamak için kullanmaya çalışmak kötü bir fikirdir. Sorun şu ki, bu kadar küçük bir pil, bir atlama başlangıcı sağlandıktan sonra tamamen boşalabilir ve bu da sizi yolda bırakabilir. Bu yüzden çoğu melez hızlı başlatılabilirken, birini başka birine vermeden önce iki kez düşünün. Erişimi zor olan akülere sahip araçlarla ilişkili başka bir potansiyel atlama başlatma sorunu daha var. Bu araçlardan bazılarında, aküyü şarj etmek ve takviye ile çalıştırmak için uzak bir pozitif terminal bulunur ve diğerleri, aküye erişmek için biraz çalışma yapmanızı gerektirir. Uzaktaki bir terminalin bulunmadığı durumlarda, sigorta kutusundaki pozitif terminali veya aslında akü olmayan başka bir bağlantıyı kullanarak aracı atlamak genellikle kötü bir fikir ve hatta potansiyel olarak güvensizdir.

Taşınabilir Araç Atlama Başlatıcıları

Portatif araba atlama marşları söz konusu olduğunda, hala tüm doğru prosedürleri takip etmeniz gerektiğine dair bir uyarı ile tamamen güvenlidirler. Hala bir araba takviyeli marş motorunu doğru sırayla ve doğru yerlerde bağlamanız gerekiyor ve geleneksel bir araba aküsünü veya bir hibriddeki yardımcı 12V aküyü başlatmak için yalnızca birini kullanabilirsiniz, ancak yüksek voltajlı pilleri bir hibridde kullanamazsınız. melez.

Kabloları Doğru Bağlamanın Önemi

Bir atlama kutusunun nasıl bağlanacağını gösteren diyagram

Cankurtaran
Bir araba takviyeli marş motoru kullanıyorsanız, pilinizin patlaması hala mümkündür, bu nedenle kabloları doğru bağlamak çok önemlidir. Pilinize erişilebiliyorsa, önce pozitif takviye marş kablosunu pozitif akü terminaline bağlamanız gerekir. Pil erişilebilir değilse, uzak bir pozitif terminal arayın. Pozitif kablo güvenli bir şekilde bağlandığında, otomobilin gövdesinin, şasisinin veya motorunun fan, aksesuar kayışları veya pil gibi hareketli parçalara yakın olmayan temiz, boyasız bir parçasını bulmanız gerekir. Arabanızın takviyeli marş motorunu doğrudan negatif akü terminaline bağlamak istememenizin ana nedeni, bunu yapmanın kıvılcımlar yaratabilmesidir. Piliniz aşırı şarj edildiği için veya dahili bir arıza nedeniyle çalışmıyorsa, pil kapalı olsa bile dışarı sızabilecek yanıcı buharlarla dolu olabilir. Kıvılcımlar bu buharları tutuşturarak pilin patlamasına neden olabilir. Bu olursa, asitle yıkanabilir ve ciddi şekilde yaralanabilirsiniz. Bu inanılmaz derecede yaygın olmasa da, ciddi yaralanmalar ve göre Düz Uyuşturucu, her yıl 6.000 ila 10.000 sürücünün başına gelebilir.

Kısa Kablo Endişeleri

Bazı durumlarda, atlama kutularında her ikisini de doğrudan aküye bağlamanız gerekecek kadar kısa kablolar bulunur. Atlama kutunuz böyleyse, ışıklar ve radyo gibi tüm aksesuarların kapalı olduğundan ve anahtarın kontakta olmadığından emin olmak önemlidir. Hem pozitif hem de negatif kabloları aküye bağlarken, önce pozitif olanı bağlayın ve ardından negatifi dikkatlice bağlayın. Mümkünse koruyucu kıyafet giyin, koruyucu gözlük takın ve kendinizi olası bir patlamadan korumaya çalışın.

Bir Hibrit ile Araba Takviye Başlatıcı Kullanma

Bir hibrit sürüyorsanız, yardımcı akü üzerinde bir araba takviyeli marş motoru veya normal bir takviye ile çalıştırma kullanmak genellikle güvenlidir. Bu yardımcı piller, normal araba pilleri gibi nominal olarak 12V’tur, ancak genellikle çok daha küçüktürler. Bu, hibritler ve sıçramayla çalıştırma ile ilgili ana tehlikenin, başka birinin arabasını atlamak için hibridinizdeki yardımcı aküyü kullanmaya çalışırsanız, kendi aracınızın çalışmayacağı noktaya kadar onu tüketebileceğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda, bu tür bir pil üzerinde bir takviyeli marş veya taşınabilir güç paketi kullanmanın tamamen güvenli olduğu anlamına gelir. Çoğu hibridde bulunan diğer pil türü, geleneksel arabalar ve kamyonlar tarafından kullanılan 12V’den farklı, çok daha yüksek bir voltaj kullanır. Bu, hibridinizdeki ana aküleri bir araba takviyeli marş motoru ile atlayamayacağınız anlamına gelir. veya jumper kabloları ve başka bir araba. Elektrikli arabalar benzerdir, ancak elektrikli bir araba kullanıyorsanız asla bir takviye sağlamaya veya almaya çalışmamalısınız. Elektrikli arabaların çok özel bir şekilde şarj edilmesi gerekiyor.

Erişimi Zor Pillerle İlgili Sorunlar

Normal bir gazlı veya dizel araç kullanıyorsanız ve erişilmesi zor bir aküye sahipse, o zaman bir araba takviyeli marş kullanmak güvenli olabilir veya olmayabilir. Aracınızda şarj etme ve atlama marşı için tasarlanmış bir uzak pozitif terminal varsa, bunu kullanmak tamamen güvenlidir, ancak portatif takviyeli marş motorunuzun pozitif kelepçesini sigorta kutusuna veya aslında amaçlanmayan başka bir şeye asla bağlamamalısınız. bu amaç. Bazı durumlarda, taşınabilir bir takviyeli marş kullanmanın tek güvenli yolu, aküye erişmek ve doğrudan pozitif terminale bağlanmaktır. Akünün bulunduğu yere bağlı olarak, hem pozitif akü terminaline hem de gövde veya çerçevenin temiz, boyanmamış bir bölümüne bağlantı yapmak imkansız olabilir. Bu, birlikte verilen kablolar çok kısaysa bir atlama kutusu kullanmayı zorlaştırabilir. Bu tür bir durumda, gerçek aktarma kabloları veya daha uzun kablolara sahip bir atlama marşı kullanmanız gerekebilir.