Skip to content

Bir Bilgisayar Monitörü Nasıl Degauss Yapılır

28 de Mayıs de 2021

Hiç kenarlarında gökkuşağı benzeri renk sorunları olan eski bir “tüp” bilgisayar monitörü veya TV gördünüz mü? Manyetik enterferansın neden olduğu bir problemdir ve kolayca çözülür. degaussing ekran. için degauss bir şey, bir manyetik alanı ortadan kaldırmak veya en azından büyük ölçüde azaltmak anlamına gelir. Manyetik parazit CRT ekranlarda o kadar yaygındı ki, manyetikliği giderici bobinler ara sıra bu paraziti gidermek için bu tür ekranlara yerleştirilmiştir. Çoğu insan artık o eski “tüp” monitörlere sahip değil ve bu nedenle bu, bugünlerde yaygın bir görev değil. Büyük, yüksek çözünürlüklü, ucuz düz Günümüzün LCD ekranları tamamen farklı çalışır, manyetik parazitten etkilenmez ve bu nedenle hiçbir zaman degaussing gerektirmez. Bir bilgisayar ekranında bir tür renk sorunu olmasının pek çok nedeni vardır, ancak eski bir CRT tarzı monitörünüz varsa, özellikle renk değişikliği çoğunlukla kenarlara yakınsa, manyetikliği giderme muhtemelen onu düzeltir ve ilk sorun giderme adımınız olmalıdır. . Bir bilgisayar ekranının manyetikliğini gidermek için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

Bir Bilgisayar Monitörü Nasıl Degauss Yapılır

Degaussing bazen yüksek ses çıkarır çıngırak ses ve genellikle kısa bir ses izler Tıklayın ses. Eliniz monitörün üstündeyken bile “hissedebilirsiniz”. Bu sesleri duymazsanız, monitör muhtemelen açıldığında otomatik olarak manyetikliği gidermeyecektir.

 1. Monitörünüzü kapatın ve ardından yeniden açın. Çoğu CRT monitörler açıldığında otomatik olarak manyetikliği giderir, bu yüzden önce bunu deneyin.
  1. Renk bozulması düzelmezse, bir sonraki adıma geçin.
 2. Monitörün önündeki degauss düğmesini bulun ve itin. Nadiren de olsa monitörün manyetikliğini otomatik olarak gidermiyorsa, bunun yerine bu manuel adımı deneyebilirsiniz.
  1. Degauss düğmesine büyük olasılıkla, klasik “at nalı mıknatıs” şeklini temsil eden, at nalı benzeri bir resim eşlik edecektir. Bazı degauss düğmeleri aslında vardır bir at nalı simgesi (standart, yuvarlak bir düğmeye karşı).
  2. Hayır, degauss düğmesi? Denemeye devam edelim …
 3. basın parlaklık ve kontrast aynı anda düğmeler. Bazı monitör üreticileri, bunun yerine bu eşzamanlı düğmeye basma yöntemi için özel düğmeden vazgeçmeye karar verdi.
  1. Hala şans yok mu? Bazı monitörler özelliği daha da derinlemesine gizler.
 4. Bazen, özellikle “en yeni” CRT monitörlerde (biliyoruz, bu kelimeleri bir arada kullanmak komik), degauss seçeneği ekran menüsü seçeneklerinin içine gömülür.
  1. Bu seçenekler arasında gezinin ve monitörün ekran menüsündeki diğer komutları / seçenekleri “girmek” için kullandığınız seçim düğmesiyle seçeceğiniz degauss seçeneğini bulun.

Degauss seçeneğini bulmakta sorun yaşıyorsanız, daha fazla bilgi için monitörün kılavuzuna bakın. El kitabınızı bulamıyorsanız ve nereye gideceğinizden emin değilseniz Teknik Destek Bilgilerini Nasıl Bulunur bölümüne bakın.

Degaussing ve Nasıl Önleneceği Hakkında Daha Fazla Bilgi

Yeni tamir ettiğiniz monitörde bu renk değişikliğine neden olan manyetik alan bozulmalarını önlemenin en iyi yolu, manyetizma kaynakları için ekranın etrafını kontrol edin. Genellikle bu, korumasız hoparlörler, güç kaynakları ve diğer büyük elektronikler gibi bir şeydir. Evet tabi ki, mıknatıslar çünkü bu da! Bunları buzdolabına veya bilim projesine diğer odaya bırak. Manyetikliği giderme monitörlerde ve televizyonlarda göründüğü gibi bir sorun olsa da, aslında istemek sonsuza kadar silmek istediğiniz bir sabit sürücüde verileriniz varsa bunu yapın. Elde taşınan manyetiklik giderme çubukları ve masaüstü manyetik giderme makineleri, sabit diske süper güçlü bir manyetik alan uygulayarak, üzerinde depolanan tüm verileri yok eder. Aslında, bir sürücüyü silmek daha ucuz ve eşit derecede etkilidir, ancak manyetikliği giderme, bir sabit sürücüyü silmenin tamamen etkili yollarının çok kısa bir listesindeki başka bir seçenektir. Kelime degauss kelimeden gelir gauss, adını 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın başlarında Almanya’da yaşayan ünlü fizikçi ve matematikçi Johann Carl Friedrich Gauss’tan alan manyetik alanın ölçümü.