Skip to content

Bir Bilgisayarda Birden Fazla iPhone Nasıl Kullanılır

20 de Nisan de 2021

Bu makalede

Birden fazla Apple cihazını aynı Mac ile senkronize etmeye çalışmak, farklı seviyelerde İçerik Kısıtlamaları veya birbirlerinin tercihlerini bozma potansiyeli hakkında hiçbir şey söylememek için her kişinin müziğini, kişilerini ve uygulamalarını ayrı tutmak da dahil olmak üzere bir dizi zorluk ortaya çıkarır. Neyse ki iTunes, tek bir bilgisayarda birden çok iPod, iPad ve iPhone’u yönetmeyi kolaylaştırmak için çeşitli seçenekler içerir. Bu makaledeki talimatlar iTunes 12 ve sonraki sürümler için geçerlidir.

Bireysel Kullanıcı Hesapları Nasıl Oluşturulur

Bilgisayarı kullanan her kişi için farklı bir kullanıcı hesabı oluşturmak, aslında her kişinin kullanabileceği bağımsız bir alan yaratır. Bunu yaparsanız, her kişinin bilgisayarda oturum açmak için kendi kullanıcı adı ve şifresi olur ve daha sonra herhangi bir kişinin dosyalarını etkilemeden istedikleri programları yükleyebilir, istedikleri müziği indirebilir ve kendi senkronizasyon tercihlerini seçebilirler. İşte yapmanız gerekenler.

 1. Açık Sistem Tercihleri altında elma Menü.

 2. Seçiniz Kullanıcılar ve Gruplar.

  Kullanıcılar ve Gruplar vurgulanmış olarak Mac Sistem Tercihleri

 3. Tıkla kilit değişiklik yapmak için simgesine dokunun. Muhtemelen yönetici şifrenizi girmeniz gerekecektir.

  Kilit simgesinin vurgulanmış olduğu Kullanıcılar ve Gruplar ayarları

 4. Seçin artı bir hesap eklemek için düğmesine basın.

  Artı düğmesinin vurgulandığı Kullanıcılar ve Gruplar

 5. Açılır menüden hesap türünü seçin. Yeni kullanıcı bir çocuksa, ebeveyn denetimleriyle bir tane oluşturmak isteyebilirsiniz.

  Bir Mac'te hesap türlerinin vurgulandığı yeni Hesap penceresi

 6. Yeni kullanıcı için bilgileri girin ve tıklayın Kullanıcı oluştur.

  Mac'te Kullanıcı Oluştur düğmesinin vurgulandığı Yeni Hesap penceresi

 7. Bilgisayarı kullanacak her kişi için bu adımları tekrarlayın.

Her kullanıcı hesabı kendi alanı olduğundan, bu, her kullanıcının kendi iTunes kitaplığına ve iOS cihazları için senkronizasyon ayarlarına sahip olduğu anlamına gelir. Anlaşılması kolay, (nispeten) uygulaması kolay ve bakımı kolay olduğundan, yanlışlıkla başka birinin kurulumunu bozma potansiyeli düşük – bu iyi bir yaklaşımdır.

Her Kişi İçin iTunes Kitaplıkları Nasıl Oluşturulur

Evdeki herkes için tamamen ayrı kullanıcı hesapları oluşturmak istemiyorsanız, her kişi için ayrı iTunes arşivleri oluşturabilirsiniz. Birden çok iTunes kitaplığı kullanmak, bireysel kullanıcı hesabı yaklaşımının size verdiği ayrı alanlara sahip olmak gibidir, bu durumda, ayrı olan tek şey iTunes kitaplığıdır. İTunes arşivlerinde karıştırılan müzik, uygulama veya filmleri almayacaksınız ve yanlışlıkla cihazınızda başka birinin içeriğiyle karşılaşmayacaksınız. İşte nasıl yapılacağı.

 1. İTunes’un çalışmadığından emin olun.

 2. Basılı tutarken iTunes’u açın Opsiyon.

  Dock'ta iTunes simgesi vurgulanmış bir Mac masaüstü

 3. İTunes Kitaplığını seçin pencere açılacaktır. Tıklayın Kitaplık Oluştur.

  Kitaplık Oluştur düğmesinin vurgulandığı bir Mac'te açık olan iTunes Kitaplığı penceresini seçin

 4. Yeni kitaplığı adlandırın.

  Farklı Kaydet alanının vurgulandığı yeni iTunes Kitaplığı iletişim kutusu

 5. İçinde Nerede menüsünde, yeni kitaplığı saklamak istediğiniz konumu seçin.

  "Yeni iTunes Kitaplığı Oluştur" menüsü, Where menüsü vurgulanmış şekilde açılır

 6. Tıklayın Kayıt etmek.

  Kaydet düğmesinin vurgulandığı "Yeni iTunes Kitaplığı Oluştur" penceresi

 7. Yeni kitaplığı kaydettiğinizde iTunes açılacaktır. İhtiyaç duyduğunuz kadar kitaplık eklemek için bu adımları tekrarlayın.

Bu yaklaşımın dezavantajları, içerik üzerindeki ebeveyn denetimlerinin tüm iTunes kitaplıklarına uygulanmasıdır (kullanıcı hesaplarıyla, her hesap için farklıdırlar). Yetişkinler, çocuklarına uygulanan en katı ayarlarla sınırlıdır. Ayrıca, her bir kullanıcının kitaplığı tamamen ayrı olmadığı için potansiyel olarak yanıltıcıdır ve bu nedenle bazı karışıklık potansiyeli vardır. Yine de bu, kurulumu kolay olan iyi bir seçenektir.

İTunes’da Eşzamanlama Tercihleri ​​Nasıl Yönetilir

Bilgisayarı kullanan her kişinin iTunes’a koyduğu müzikleri, filmleri, uygulamaları ve diğer içerikleri karıştırmakla daha az ilgileniyorsanız, iTunes’daki yerleşik eşzamanlama yönetimi ekranını kullanmak sağlam bir seçenektir. Bu yaklaşımı seçtiğinizde, cihazınızda istediğiniz yönetim ekranındaki sekmelerin her birinden hangi içeriği seçersiniz. Bilgisayarı kullanan diğer kişiler de aynı şeyi yapıyor.

 1. İlk cihazı birlikte geldiği kabloyu kullanarak bilgisayara bağlayın ve iTunes’u açın.

 2. Tıkla cihaz simgesi ekranın sol üst köşesinde.

  İTunes'da aygıt simgesi

 3. Tıklayın Müzik içinde Ayarlar bölme.

  İTunes'da Müzik sekmesi

 4. Tıkla Müziği Senkronize Et ve Oynatma listelerini, sanatçıları, albümleri ve türleri seçin seçenekler. İşareti kaldır Boş alanı otomatik olarak şarkılarla doldurun.

  İTunes'da iPad için Müzik ayarlarını eşzamanlama

 5. Her birinde cihazla senkronize etmek istediğiniz öğeleri seçin. Çalma listeleri, Sanatçılar, Albümler, ve Türler bölümler.

  İTunes'da bir iPad ile eşzamanlanacak öğeler

 6. Tıklayın Uygulamak Bu ayarları kaydetmek ve cihazınızı senkronize etmek için.

  İTunes'da uygula düğmesi

 7. Her cihaz için bu adımları tekrarlayın.

Bu tekniğin dezavantajları, içeriğin ebeveyn kontrolü için yalnızca bir ayara izin vermesi ve kesin olmamasıdır. Örneğin, bir sanatçıdan yalnızca bir miktar müzik isteyebilirsiniz, ancak başka biri o sanatçının müziğinden daha fazlasını eklerse, yanlışlıkla cihazınıza gelebilir. Dolayısıyla, potansiyel olarak biraz daha karmaşık olsa da, bu, birden fazla iPod’u yönetmenin çok kolay bir yoludur.

Her Kullanıcı için Oynatma Listeleri Nasıl Oluşturulur

İstediğiniz müziğin bir çalma listesini senkronize etmek ve başka hiçbir şeyi senkronize etmek, herkesin müziğini ayrı tutmanın bir yoludur. Bu teknik, kendi şarkı grubunu senkronize etmek için çalma listesi oluşturmak ve her cihazın ayarlarını güncellemek kadar basittir. Oynatma listelerinin nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. İTunes’da Dosya menü, seç Yenive tıklayın Oynatma listesi.

  İTunes 12'de Yeni Çalma Listesi seçeneği

 2. Oynatma listenizi adlandırın. Listenin altında Müzik Çalma Listeleri sol bölmedeki bölüm.

  İTunes'da bir çalma listesini yeniden adlandırma

 3. Aşağıdaki gruplardan birini tıklayın Kütüphane Müzik kitaplığına dönmek için.

  İTunes'da kitaplık alt başlıkları

 4. Şarkıları eklemek için çalma listesi başlığına sürükleyin.

  Bir şarkıyı iTunes'da bir çalma listesine taşıma

 5. Her kişinin müziği için bir çalma listesi oluşturmak için bu adımları tekrarlayın. Çalma listeleri aynı şarkıları içerebilir.

 6. Herkesin müziğini ayrı tutmak için, çalma listelerini yalnızca cihazlarını bağladıklarında senkronize etmeleri gerekir.

Bu yaklaşımın olumsuz yönleri arasında, her bir kişinin iTunes arşivine eklediği her şeyin birbirine karıştırılması, aynı içerik kısıtlamalarının tüm kullanıcılar için geçerli olması, çalma listesini düzenli olarak güncellemeniz ve çalma listenizin yanlışlıkla silinebilmesi ve yeniden yaratmak için.