Skip to content

Bir Çakmaktan Bataryaya Bağlama

22 de Mayıs de 2021

Yardımcı bir pil taktığınızda, birkaç farklı seçeneğiniz vardır. Kamyonunuzda fazladan bir pil yuvası varsa, konumlandırma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. O kadar şanslı olmayan insanlar, ilk etapta ikinci pili nereye takacaklarına karar vererek başlamak zorunda kalacaklar. Sizin durumunuzda, pil zaten takılıyken, onu elektrik sisteminize bağlayabilir veya bağlantısını kesip 12 voltluk bir soketi doğrudan ona bağlayabilirsiniz. Her iki şekilde de işe yarayacak ve ne kadar iş yapmak istediğiniz ve bitmiş bir üründe ne aradığınız gerçekten size kalmış.

Düşünceler

Her şeyden önce, yeni derin döngülü pilinizi elektrik sistemine fiilen kablolamakla ilgili kısa bir ihtiyatla başlamak istiyoruz. Dikkate alınması gereken iki ana konu vardır: derin döngülü piller, başlangıç ​​pilleri gibi “sığ bir döngüde” çalışmak üzere tasarlanmamıştır ve elektronik aygıtlarınız, her ikisi de bağlıysa derin döngü ve başlatma pilleri arasında ayrım yapmaz.

Kesme Anahtarları Neden En İyisidir?

Bunu akılda tutarak, her iki pilinizi de kesme anahtarlarıyla bağlamak isteyebilirsiniz. Paralel olarak bağlandıkları sürece her iki pilin de aynı anda bağlanması sorun değildir, ancak iki kesme anahtarına sahip olmak size daha fazla kontrol sağlayacaktır. Paralel olarak kablolanmaları gerekmesinin nedeni, voltaj ve akımın paralel ve seri devrelerde çalışma şeklidir. Pilleri seri bağlarsanız, toplamda 24 volt DC elde edersiniz ve elektrik sistemi 12-14 volt veya daha yakınlarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle bunun nasıl bir soruna neden olabileceğini görmek kolaydır. Paralel bağlanan piller ile, pillerin voltajları birbirine eklenmeyecektir. Kesme anahtarları kullanırsanız, kamp yaparken başlangıç ​​pilinizin bağlantısını kesebilirsiniz ve elektrik sistemi yalnızca derin döngülü pilden çekilecektir. Ardından, aracı normal şekilde çalıştırdığınızda ve sürdüğünüzde derin döngü kesme anahtarını etkinleştirebilirsiniz, çünkü derin döngü bataryası bu tür sığ döngü işlemi için tasarlanmamıştır. Bu şekilde gitmeyi seçerseniz, kamp yerinizde ihtiyaç duyduğunuz her yere güç sağlamak için sadece 12 voltluk bir soket genişletici kullanabilirsiniz.

Bir Aküye Çakmak Bağlama

Yeni derin döngülü pilinizi aracınızın elektrik sistemine bağlamaktan kaçınmak istiyorsanız, bu da sorun değil. Bir çakmağı bir pile bağlamak aslında son derece basittir ve bir DIY yoluna gidebilir veya bu özel amaç için tasarlanmış bir ürün satın alabilirsiniz. Aslında bir çakmağı bir pile bağlamakla ilgili özel veya zor bir şey yoktur. DIY rotasına gitmeye karar verirseniz, istediğiniz herhangi bir çakmak soketini seçebilir, kabloları veya uygun bir ölçer bağlayabilir ve ardından kabloları bataryaya bağlayabilirsiniz (negatifden negatife ve pozitiften pozitife.) Kolay bağlantı için, timsah kelepçeleri kullanabilirsiniz. Daha kalıcı bir bağlantı için, aslında bazı yedek pil terminali kelepçelerini alıp bunları sigara çakmağınıza veya 12 voltluk aksesuar soketine bağlayabilirsiniz.

Güvenliği Sürdürmek

Akılda tutulması gereken en önemli şey, oluşturduğunuz devreye bir sigorta bağlarsanız çok daha güvenli olmasıdır. Bu şekilde, bir şeyler ters giderse, sigorta atar ve bu, kısa devre yapmış bir çakmak ve patlayan bir pil nedeniyle aniden yanan bir kamp alanından çok daha kolaydır. Bu tür bir DIY projesi için zamanınız veya mizacınız yoksa, bu işlevi yerine getirebilecek ticari ürünler de mevcuttur. Tipik olarak “klipsli çakmak adaptörleri” olarak anılırlar ve basitçe bir çift timsah klipsine bağlanan bir çakmak soketinden oluşurlar.

Bir İnvertör Takmak İstiyorsanız

Tabii ki, son oyununuz bir invertörü takmaksa, aracı olarak bir çakmak soketiyle uğraşmak yerine, inverteri doğrudan aküye bağlamanız muhtemelen daha iyi olacaktır. Takmak istediğiniz tek şey bir cep telefonu şarj cihazı veya diğer benzer 12 voltluk aksesuarlarsa, istediğiniz şey bir çakmak soketidir. Aradığınız şey bir invertörse, onu doğrudan aküye bağlamak en iyi seçeneğiniz olacaktır.