Skip to content

Bir Chrome Uygulaması, Uzantısı ve Teması Arasındaki Fark Nedir?

23 de Mayıs de 2021

Google Chrome web tarayıcısı, web’e erişmek için uygun bir yol sunar. Diğer tarayıcılar gibi, Chrome da uzantıların kullanılmasıyla geliştirilebilir ve Chrome Web Mağazası’nda bulunan temalarla kişiselleştirilebilir. Google, Haziran 2020 itibarıyla Windows, Mac ve Linux’ta Chrome uygulamaları desteğini sona erdiriyor. Chromebook’lar için destek Haziran 2022’de sona ermektedir.

Chrome Uygulamaları Nelerdir?

Web uygulamaları, bir web sitesine erişerek kullandığınız Gmail gibi uygulamalardır. Bu tür bir uygulama, doğrudan bir bilgisayara yüklenen standart uygulamadan farklıdır. Standart uygulamalar, kişisel bilgisayar kullanımının ilk yıllarında, yaygın internet kullanımından önce daha yaygındı. Web uygulamalarının yerini “progresif web uygulamaları” (uygulama benzeri web sayfaları) aldı, bu nedenle Google 2017’de Google Web Mağazası’ndan tüm uygulamaları kaldırdı ve eski ilan etti.

Uzantılar, Chrome İşlevselliğini Artırır

Uzantı, bilgisayarınıza bir CRX dosyası indiren küçük bir programdır. Uzantı, Chrome yükleme klasöründe belirli bir konuma kaydedilir, nereye kaydedeceğinizi seçemezsiniz. Chrome uzantıları, Chrome tarayıcısının çalışma şeklini değiştirir. Örneğin, Tam Sayfa Ekran Yakalama, tüm web sayfasının ekran görüntüsünü alır. Uzantıyı yükledikten sonra, tarayıcıda yüklü olduğu için bu özelliği ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesinde kullanın. Diğer bir örnek, çevrimiçi fırsatları bulan Ebates uzantısıdır. Arka planda çalışır ve bir alışveriş sitesini ziyaret ettiğinizde fiyat tasarruflarını ve kupon kodlarını kontrol eder.

Chrome Uzantıları Nasıl Yüklenir?

Chrome Web mağazasındaki uzantıları önizlemek, uzantıları yüklemek ve yüklendikten sonra bir uzantı üzerinde değişiklik yapmak için aşağıdaki adımları kullanın.

 1. Chrome’u açın ve Chrome Web Mağazası’na gidin.

 2. Sol bölmede şunu seçin: Uzantılar.

 3. Daha spesifik bir arama istiyorsanız, altından uygun seçimleri yapın. Kategoriler, Özellikleri, ve Puanlar.

  Arama özelliklerinin seçildiği Chrome Web Mağazası

 4. Ana pencerede ilginizi çeken herhangi bir uzantıyı seçin. Sonraki ekranda bir açıklama, ekran görüntüleri, incelemeler, sürüm bilgileri, çıkış tarihi, ilgili uygulamalar ve diğer bilgileri göreceksiniz.

 5. Beğendiğiniz bir uzantı bulduğunuzda, şunu seçin: Chrome’a ​​ekle.

  Renkli Tic Tac Toe uzantısı seçili Chrome Web Mağazası

 6. Onay iletişim kutusunda seçin Uzantı eklemek.

  Renkli Tic Tac Toe Chrome uzantısı eklemek için iletişim kutusu

 7. Uzantı hemen çalışmaya başlar ve simgesini Chrome penceresinin sağ üst köşesinde, arama çubuğunun yanında görürsünüz.

 8. Uzantının ayarlarını yapmak için uzantı simgesine sağ tıklayın ve Seçenekler.

  Chrome uzantıları menüsü

 9. Uzantının çalışmasını durdurmak için uzantı simgesine sağ tıklayın ve Uzantıları yönetin, ardından geçiş anahtarını kapatın sayfanın üst kısmında.

  Adblock Plus Chrome uzantısı için uzantı seçenekleri

 10. Bir uzantıyı kaldırmak için uzantı simgesine sağ tıklayın ve Uzantıları yönetin, ardından sayfanın alt kısmında şunu seçin: Uzantıyı kaldır > Kaldırmak.

  Adblock Plus Chrome uzantısı için uzantı seçenekleri

 11. Daha hızlı ve daha akıllı çalışmak için yeni Chrome uzantılarınızı kullanın.

Chrome Temaları Taramayı Daha Eğlenceli Hale Getiriyor

Temalar, renk düzenini ve arka planı değiştirerek tarayıcının görünümünü kişiselleştirir. Temalar ayrıca sekmelerden kaydırma çubuğuna kadar her şeyin görünümünü değiştirir. Ancak, uzantıların aksine, bir temanın değiştirilmesi Chrome’un çalışma şeklini değiştirmez.

Chrome Temaları Nasıl Yüklenir

Chrome taramanızı kişiselleştirmek eğlenceli ve geçicidir. İstediğiniz kadar temayı deneyin.

 1. Chrome’u açın ve Chrome Web Mağazası’na gidin.

 2. Sol bölmede şunu seçin: Temalar.

  Chrome Web Mağazası Temaları bölümü

 3. Daha spesifik bir arama istiyorsanız, sol bölmede uygun seçimleri yapın. Kategoriler ve Puanlar.

  Özelliklerin seçildiği Chrome Web Mağazası Temaları bölümü

 4. Daha büyük bir resim görüntülemek, incelemelere bakmak ve bir açıklamayı okumak için bir tema seçin.

 5. Temayı kullanmak için seçin Chrome’a ​​ekleve hemen uygulanır. Geçerli pencerede etkiyi görmüyorsanız, görmek için yeni bir sekme veya pencere açın.

  Tema seçili Chrome Web Mağazası

 6. Gördüğünüzü beğenmediyseniz, seçin Geri alma ekranın üst kısmında.

 7. Bir Chrome temasını kaldırmak için tarayıcının sağ üst köşesindeki menü (üç nokta) simgesini seçin ve Ayarlar. İçinde Görünüm bölüm, yanında Temalar, seçin Varsayılana sıfırla.

  Temaları Varsayılana Sıfırla'yı gösteren Chrome Ayarları ekranı

 8. Başka bir temanın indirilmesi mevcut temayı kaldırır.