Skip to content

Bir Chromebook Dokunmatik Ekranı Çalışmadığında Nasıl Onarılır

21 de Nisan de 2021

Chromebook dokunmatik ekranınız çalışmayı durdurduğunda, kirli bir ekran, yanlışlıkla değiştirilen ayar veya temel bir yazılım sorunu kadar basit olabilir. Chromebook’larla ilgili en güzel şeylerden biri, her şey başarısız olursa, bir powerwash işlemi genellikle işleri doğru yola geri getirecektir. Yine de son çare bu, bu yüzden basit şeylerle başladığınızdan ve oradan çalıştığınızdan emin olun.

Bir Chromebook Dokunmatik Ekranının Çalışmayı Durdurmasına Neden Olan Nedir?

Chromebook’lar, kullanımı kolay ve düzeltmesi kolay olacak şekilde tasarlanmıştır ve dokunmatik ekranın çalışmayı durdurduğu durumlarda, oldukça kolay düzeltmelerle yalnızca bir avuç soruna kadar izlenebilir.

Google
Chromebook dokunmatik ekranlarının çalışmayı durdurmasının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Ekranda kir veya kalıntı: Ekran kirliyse, dokunmatik ekran işlevi çalışmayabilir. Aynı şey elleriniz kirli veya ıslaksa da geçerlidir.
 • Sistem ayarları: Dokunmatik ekran yanlışlıkla devre dışı bırakılmış olabilir, bu durumda sorunu yeniden etkinleştirerek çözebilirsiniz.
 • Yazılım sorunları: Chromebook yazılım sorunlarının çoğu, temel donanım sıfırlaması veya fabrika ayarlarına sıfırlama yoluyla çözülebilir.
 • Donanım sorunları: Dokunmatik ekran sayısallaştırıcı veya diğer donanım arızalanmış olabilir.

Çalışmayan Bir Chromebook Dokunmatik Ekranını Düzeltme

Chromebook’unuzun dokunmatik ekranını kendi başınıza çalıştırmayı denemek istiyorsanız, uygulayabileceğiniz oldukça kolay birkaç adım ve herhangi bir özel teknik uzmanlık veya araç gerektirmeyen düzeltmeler vardır. Ekranın kirli olmadığından emin olarak başlayacak, ekranın kapatılmadığını doğrulamaya devam edeceksiniz ve ardından son olarak, Chromebook sorunlarının çoğunu çözebilen temel bir sıfırlama ve güç yıkamayı deneyeceksiniz. Chromebook dokunmatik ekranınızı düzeltmek için, sırayla aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ekranı temizleyin. Chromebook’unuzu kapatın ve havsız bir bez kullanarak ekranı iyice temizleyin. Adımlar, iPad’deki ekranı temizlemeye benzer. Kir veya kalıntıları, yiyecek kırıntılarını veya yapışkan kalıntılarını temizlemeye dikkat edin ve ayrıca üzerinde herhangi bir sıvı varsa ekranı kurulayın. Ekran gerçekten kirliyse, özellikle LCD ekranlar için tasarlanmış bir temizleme solüsyonu ve mikrofiber bir bez kullanabilirsiniz. Mümkün olduğunca az sıvı kullanın ve klavyeye damlamayın veya temizleme solüsyonunun ekranın arkasına akmasına izin vermeyin. Ekranı başka bir mikrofiber bezle tamamen kurulayarak bitirin. Asla amonyak, etil alkol, aseton içeren herhangi bir temizlik ürününü veya Chromebook dokunmatik ekranlarıyla kullanılmak üzere tasarlanmamış herhangi bir şeyi kullanmayın.

 2. Ellerinizi temizleyin ve kurulayın. Dokunmatik ekranınızı tekrar denemeden önce ellerinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Elleriniz temiz değilse veya ıslaksa dokunmatik ekran düzgün çalışmayabilir. Dokunmatik ekran kaleminiz varsa bunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 3. Dokunmatik ekranın kapalı olmadığından emin olun. Chromebook’ların dokunmatik ekranı açıp kapatma seçeneği vardır. Bu ayar yanlışlıkla değiştirilirse, dokunmatik ekran siz onu tekrar açana kadar çalışmayı durduracaktır. Chromebook dokunmatik ekran geçişini etkinleştirmek için, Arama + Vardiya + t. Bu geçiş her Chromebook’ta mevcut değildir ve şuraya gitmeniz gerekebilir: chrome: // flags / # ash-debug-kısayollar ve etkinleştir klavye kısayollarında hata ayıklama kullanmak için.

 4. Chromebook’unuzu donanımdan sıfırlayın. Dokunmatik ekranınız hala çalışmıyorsa, donanımdan sıfırlama yapın. Bu, sadece kapağı kapatmaktan veya güç düğmesine basmaktan farklıdır. Bir Chromebook’u donanımdan sıfırlamak için:

  1. Chromebook’u kapatın.
  2. Tuşunu basılı tutun. yenilemek anahtar ve itin güç buton.
  3. Chromebook başladığında yenileme tuşunu bırakın.

  Bir Chromebook tableti donanımdan sıfırlamak için:

  1. Tuşunu basılı tutun. sesi aç ve güç düğmeleri.
  2. 10 saniye bekleyin.
  3. Düğmeleri bırakın.
 5. Chromebook’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın. Dokunmatik ekranınız hala çalışmıyorsa, bir sonraki adım tamamen fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bu işlem, powerwashing olarak bilinir ve tüm yerel verileri kaldırır, bu nedenle tüm yerel dosyaların Google Drive’ınıza yedeklendiğinden emin olun.

Profesyonel onarım ne zaman düşünülmeli?

Tam bir powerwash yaptıktan sonra dokunmatik ekranınız hala çalışmıyorsa, Chromebook’unuzu onarım için bir profesyonele götürmenin zamanı gelmiş olabilir. Muhtemelen bir teknisyenin dokunmatik ekran sayısallaştırıcınızı veya başka bir ilgili bileşeni teşhis edip değiştirmesini gerektiren bir donanım arızasıyla uğraşıyorsunuzdur. Dokunmatik ekranınız çalışıyorsa, ancak sizi ekranın yanlış kısmına dokunduğunuzu gösteriyorsa, bu muhtemelen genellikle bir donanım arızasının göstergesidir.