Skip to content

Bir Chromebook’ta Microsoft Office Nasıl Çalıştırılır

13 de Nisan de 2021

Microsoft 365 (eski adıyla Office 365) abonelerinin bir Chromebook’ta Microsoft Office uygulamalarına erişmesinin iki yolu vardır. İlk olarak, Chrome OS tarayıcısında Office dosyalarını oluşturmak ve düzenlemek için Office Online uygulamalarını kullanabilirsiniz. İkinci olarak, Android için Microsoft Office uygulamalarını bir Chromebook’a yükleyip kullanabilirsiniz. Her Microsoft Office uygulaması bir tarayıcıda çalışmaz ve her Chromebook ve Google hesabı Android uygulamalarını yüklemenize izin vermez. Office Android uygulamalarının yanı sıra Office Online’daki mevcut özelliklere tam erişim için hesabınızda oturum açmak üzere etkin bir Microsoft 365 aboneliği kullanın. Microsoft 365 sitesinde kullanmak üzere bir Microsoft 365 aboneliği satın alabilirsiniz. Öğrenciler ve işletmeler de bu sitede Microsoft 365 sürümlerini satın almak için bağlantıları keşfedebilirler.

Microsoft Office Android Uygulamalarını yükleyin

Yeni Chromebook’ların çoğu, Google Play Store’a erişerek Android uygulamaları yüklemenize ve çalıştırmanıza izin verir. Chromebook markanızı ve modelinizi Android Uygulamalarını Destekleyen Chrome OS Sistemleri sayfasında bulabilirsiniz. Mevcut Ürün Kanalı’nı destekleyen cihazlar olarak listelenen cihazlar Android uygulamalarını çalıştırabilir. Okulunuz veya iş yeriniz tarafından sağlanan bir Chromebook kullanıyorsanız, bir yönetici Google Play Store’a erişimi kontrol edebilir. Sorularınız varsa kuruluşunuzun teknik destek ekibine danışın. Chromebook’unuzda Google Play Store’a erişiminiz varsa, Microsoft Office Android uygulamalarını şu şekilde yükleyebilirsiniz.

 1. Erişmek Başlatıcı (genellikle sol alt köşede).

 2. Seçin Oyun mağazası.

  Chromebook Launcher'daki Play Store simgesi

 3. Bir Microsoft Office uygulamasının adını arayın (örneğin, Microsoft Word).

 4. Uygulama sayfasında seçin Yüklemek.

  Google Play'de Yükle düğmesi

Mayıs 2019 itibarıyla, Chrome OS’ye yükleyebileceğiniz Microsoft Office Android uygulamalarından bazıları şunlardır:

 • Microsoft Word
 • Microsoft Excel
 • Microsoft OneDrive
 • Microsoft OneNote
 • Microsoft Outlook
 • Microsoft Powerpoint
 • Microsoft Teams
 • Skype Kurumsal

Yüklü bir Android uygulamasını çalıştırmak için Başlatıcı’yı (genellikle bir Chromebook ekranının sol alt köşesinde bulunan daire) seçin, uygulamayı bulun, ardından çalıştıracağınız uygulamayı seçin. İstenirse, kişisel Microsoft Office hesabınız veya Microsoft 365 hesabınızla uygulamada oturum açın.

Office Uygulamalarına Çevrimiçi Erişin

Ayrıca bir Chromebook’tan web üzerindeki Microsoft 365 uygulamalarıyla da çalışabilirsiniz. Chromebook’unuzda, Chrome Web Mağazası’ndan Office Online’ı yüklemek için bağlantıyı izleyin. Bu uzantı, yerel olarak veya OneDrive’da depolanan mevcut Office dosyalarını açmanıza hızlı erişim sağlar. Ayrıca, Chrome tarayıcısından yeni Word, Excel ve PowerPoint dosyaları oluşturmanıza da olanak tanır. Veya Office.com’a gidin ve Microsoft 365 hesabınızla oturum açın. Tarayıcıdan Office Online uygulamalarına erişebilirsiniz. Microsoft ayrıca Chrome Web Mağazası’nda Microsoft Sway dışında şu uygulamaları sunar:

 • Excel Online
 • OneDrive
 • OneNote Çevrimiçi
 • Outlook.com
 • PowerPoint Online
 • Microsoft Sway
 • Word Online

Dikkat: Yalnızca Uygulama / Tarayıcı

Her uygulama hem Android uygulama listesinde hem de Office Online uygulama listesinde görünmez. Örneğin Skype, bir Chromebook’ta yalnızca bir Android uygulaması olarak çalışır. Chromebook tarayıcısında çalışmıyor. Tersine, Sway yalnızca Chromebook tarayıcısındaki bir Office Online uygulamasıdır. Kullanılabilir Sway Android uygulaması yok. Ek olarak, her Office uygulamasına çevrimiçi olarak veya bir Chromebook’tan erişilemez. Bir veritabanı sistemi olan Microsoft Access ve bir masaüstü yayıncılık uygulaması olan Microsoft Publisher, bir Microsoft 365 aboneliğiyle sunulur, ancak yalnızca Windows sistemlerine kurulabilir. Bir diyagram oluşturma uygulaması olan Visio ve bir ekip proje yönetimi aracı olan Microsoft Project, çevrimiçi ve yüklenebilir sürümler sunar. Bu uygulamaların her biri ek bir abonelik gerektirir.

Google Dokümanlar’da Office Dosyalarını Düzenleyin

Bir Microsoft 365 hesabınız olmasa bile, Google düzenleme uygulamaları, Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar’ı kullanarak bir Chromebook’ta Word, Excel ve PowerPoint belgelerini açıp düzenleyebilirsiniz. Bir Word dosyasını bir Google Dokümanına, bir Excel dosyasını bir Google E-Tablosuna ve bir PowerPoint dosyasını bir Google Slaytlar sunumuna açıp dönüştürebilirsiniz. Dönüştürüldükten sonra, Google Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar’daki kişileri düzenleyebilir ve onlarla ortak çalışabilirsiniz. Çalışmanızı bir Google Dokümanı, E-Tablosu veya Slaydı üzerinde tamamladığınızda şunu seçin: Dosya > Olarak indir Çalışmanızı Word, Excel veya PowerPoint dosyası olarak kaydetmek için. Alternatif olarak, dosya biçimini korurken Office dosyalarını açıp temel düzenlemeler yapmak için Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için Google Office Düzenleme Chrome uzantısını kullanabilirsiniz. Bu, siz düzenlerken bir .doc veya .docx dosyasının bir Google Dokümanına dönüştürülmeden bu biçimde kalacağı anlamına gelir. Aynısı Excel (.xls ve .xlsx) ve PowerPoint (.ppt ve .pptx) biçimleri için de geçerlidir. Varsayılan olarak yüklenmesi gerektiğinden, uzantıyı Chromebook’unuza yüklemenize gerek yoktur. Mayıs 2019’dan itibaren Google, Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar’a Word, Excel ve PowerPoint dosyalarını açma, düzenleme, yorum yapma ve üzerinde ortak çalışma olanağı ekledi. Bunun çalışması için Chrome’daki Office uyumluluk uygulamasını kaldırmanız gerekebilir. (Bu uzantıyı kaldırmak için Chrome’da dikey üç noktalı menüye gidin, seçin Daha Fazla Araç > Uzantılar, bulun Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için Office Düzenleme uzantı seçin, ardından seçin Kaldırmak.) Birçok kişi için, bir Chromebook’ta bir Office dosyasıyla çalışmanın en basit yolu, dosyayı açıp temel Google uygulamalarından birini kullanarak düzenlemek olabilir.