Skip to content

Bir Chromebook’ta Nasıl Kopyalanır ve Yapıştırılır

5 de Nisan de 2021

Klavye kısayollarını kullanarak veya metni veya resimleri sağ tıkladığınızda görünen bağlam menüsü aracılığıyla Chromebook’larda kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Dokunmatik ekranlı bir cihazınız varsa veya Chromebook’unuzda dokunmatik yüzey düğmeleri yoksa, yine de kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Bir Chromebook’ta Metin Nasıl Seçilir ve Kopyalanır

Bir Chromebook’ta metin seçimlerini kopyalayıp yapıştırmak kolaydır. Kopyalamak istediğiniz metni bulun ve seçin. Metin seçiliyken, onu bir tuş kombinasyonu ile veya sağ tıklayarak kopyalayabilirsiniz. Sağ tıklama yöntemini kullanarak bir Chromebook’ta bir metin seçimini nasıl kopyalayıp yapıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır: Dokunmatik alanınızda yalnızca bir düğme veya dokunmatik alan tıklamalarının tamamı varsa, bu varsayılan olarak bir sol tıklamadır.

 1. Kopyalamak istediğiniz metni bulun. Metin bir web sayfasında, bir e-postada veya metni seçmenize izin veren başka bir belgede olabilir.

  Bir Google Dokümanında Metin.

 2. Seçmek istediğiniz metnin sol kenarına sol tıklayın.

 3. Sol dokunmatik yüzey düğmesi basılıyken, ilgili metni seçene kadar ekrandaki imleci sağa doğru sürükleyin.

  Bir Google Dokümanında seçilen metin.

 4. Metin seçiliyken, seçimin herhangi bir yerine sağ tıklayın. Dokunmatik yüzeyinizde sağ fare düğmesi yoksa, Alt tıklarken. Sağ tıklamak için dokunmatik yüzeye bir yerine iki parmağınızla da dokunabilirsiniz. Bir dokunmatik ekrana sağ tıklamak için, dokunmak yerine parmağınızı ekrana doğru tutun.

 5. Seçiniz Kopyala bağlam menüsünden.

  Menüde seçili metin ve Kopyala seçilen Chromebook

 6. Metni yapıştırmak istediğiniz dosyayı açın. Bu bir e-posta, bir Google Dokümanlar dosyası veya metin yapıştırmanıza izin veren herhangi bir şey olabilir.

 7. Metni yapıştırmak istediğiniz yere sağ tıklayın ve Yapıştırmak bağlam menüsünden.

  Chromebook'ta Yapıştır vurgulanmış olarak sağ tıklama menüsü

Chromebook Geliştirilmiş Pano

Chrome OS 89 güncellemesi, en son kopyalanan beş öğenizi kaydeden gelişmiş bir pano ekler. Geliştirilmiş panoyu açmak için, Başlatıcı anahtarı + V, ardından yapıştırmak istediğiniz öğeyi seçin. Bu özelliğe erişiminiz yoksa, Chrome bayrağı ayarlarınızdan etkinleştirebilirsiniz.

Klavye Kısayolunu Kullanarak Metin Nasıl Kopyalanır ve Yapıştırılır

Bağlam menüsüne ek olarak, bir Chromebook’ta metin kopyalayıp yapıştırmak için klavye kısayollarını da kullanabilirsiniz. Bunlar aslında Windows bilgisayarlarda kullanılanla aynı standart kısayollardır ve bu da hatırlanmalarını kolaylaştırır. Bir Chromebook’a kopyalayıp yapıştırmak için klavye kısayolları şunlardır:

 • Basın Ctrl + C kopyalamak
 • Basın Ctrl + V yapıştırmak
 • Basın Başlatıcı anahtarı + V gelişmiş panoyu açmak için (Chrome OS’ye özel)

Hatırlaması kolay Ctrl + C Beri C kopya anlamına gelir. Ctrl + V hatırlamak daha zor olabilir, ancak V cırt cırt olarak duruyor. Bu komut kullanamaz Ctrl + P çünkü baskı için kullanılıyor.

Zaman Tasarrufu: Bir Web Sayfasının veya Belgenin Tamamını Kopyalama

Eski usulü kopyalamak için metni seçmek o kadar da zor değil, ancak bir web sayfasını veya belgenin tamamını seçmek istiyorsanız, özellikle de tüm şeyi görüntülemek için kaydırmanız gerekiyorsa, zahmetli olabilir. Bunu yapmak uzun zaman alabilir veya kaydırmak seçiminizi iptal edebilir. Bir web sayfasının veya belgenin tamamını seçmek için Ctrl + Bir hepsini seçmek için.

Tüm metnin Chromebook'ta seçili olduğu web sayfası

Seçili metin ile, sağ tıklayıp seçerek bağlam menüsünden kopyalayabilirsiniz. Kopyala veya kullanarak Ctrl + C her şeyi kopyalamak için kısayol.

Sağ tıklama bağlam menüsünde Kopyala vurgulanmış olarak gösterilen Chromebook

Web Sayfalarından Görüntüler Nasıl Kopyalanır

Metin, Chromebook’ta kopyalayabileceğiniz tek şey değildir. Hoşunuza giden bir resim görürseniz, onu kaydetmek için sağ tıklama bağlam menüsünü kullanabilir veya kopyalayıp bir resim düzenleme uygulamasına yapıştırabilirsiniz. Bu, paylaşmadan önce görüntüyü istediğiniz şekilde değiştirmenize olanak tanır. Chromebook’ta bir resmi nasıl kopyalayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Kopyalamak istediğiniz bir görüntü bulun.

  Bir web sitesinde fırında patates görüntüsü.

 2. Resmi sağ tıklayın veya basılı tutun Alt + Sol tık bağlam menüsünü getirmek için.

  Bir web sayfasındaki bir görsele sağ tıklama.

 3. Seçiniz Resmi kopyala menüde.

  Menüde Resmi Kopyala seçilmiş Chromebook

 4. Bir görüntü düzenleme uygulaması açın ve yeni bir görüntü oluşturun.

  Chromebook'taki Paintz uygulaması.

 5. Basın Ctrl + V resmi yapıştırmak için.

  Paintz uygulamasına yapıştırılmış fırında patates resmi.

Bazı resimler bu şekilde kopyalanamaz ve bazı resim düzenleme uygulamaları bu şekilde kopyalanan resimleri yapıştırmanıza izin vermez. Görüntü düzenleme uygulamanız görüntüleri evrensel bir kaynak bulucudan (URL) açabiliyorsa, görseli sağ tıklamayı ve ardından görselin linkini kopyala yerine.

Bir Chromebook’ta Videolar Nasıl Kopyalanır

Chromebook’taki bir videoyu, görüntüleri kopyaladığınız gibi kopyalayamazsınız, ancak URL’yi kopyalayabilirsiniz. Bir videonun URL’si, videoyu izleyebilmeleri için insanlarla paylaşabileceğiniz bağlantıdır. Bir Chromebook’ta bir video bağlantısını kopyalamak için:

 1. Paylaşmak istediğiniz bir videoyu bulun.

  YouTube web sayfasındaki bir video.

 2. Videoya sağ tıklayın veya basılı tutun Alt + Sol tık bir menü getirmek için.

  YouTube'da bir videoya sağ tıklama.

 3. Seçiniz Video url’sini kopyala.

  Sağ tıklama menüsü ve Video URL'sini kopyala seçili Chromebook

Seçiniz şu anda video URL’sini kopyala arkadaşlarınızın videoyu belirli bir noktada başlatmasına olanak tanıyacak bir bağlantı almak için Bu, bir videonun başlaması biraz zaman alıyorsa veya özellikle komik veya ilginç bir anı paylaşmak istiyorsanız kullanışlıdır.

 1. Video bağlantısını yapıştırmak istediğiniz uygulamayı açın. Bu bir e-posta, bir mesajlaşma uygulaması veya metin yapıştırmanıza izin veren başka herhangi bir uygulama olabilir.

 2. Bağlantıyı yapıştırmak istediğiniz yere sağ tıklayın veya basılı tutun Alt + Sol tık bir menü getirmek için.

  Bir Google Dokümanına sağ tıklama.

 3. Seçiniz Yapıştırmak.

  Seçileni Chromebook sağ tıklama menüsünde yapıştırın