Skip to content

Bir Chromecast’in Sesi Çalışmadığında Nasıl Onarılır

19 de Kasım de 2022

Chromecast sesiniz aralıklı olarak kesiliyorsa, sesin tekrar çalışmasını sağlamak için deneyebileceğiniz birkaç adım vardır. Ve çeşitli sorunlar olabileceğinden, çeşitli çözümler sunacağız.

Bu sorun giderme kılavuzu, Chromecast’inizde ses olmadığında ne yapacağınızı kapsar. Başka bir şey oluyorsa farklı bir rehber öneriyoruz. Örneğin, “Kaynak Desteklenmiyor” Chromecast hatası veya sürekli olarak kilitlenen bir Chromecast farklı belirtilerdir ve farklı bir yaklaşım gerektirir.

Chromecast’i Kullandığımda Neden Ses Yok?

Ses olmadan bir Chromecast’te sorun giderme, sorun birçok yerden birinde olabileceğinden zor olabilir. Ses olmamasının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Cihazın sesi kapatıldı
 • Kablo veya bağlantı noktası kötü
 • Yazılım eski (veya bir aksaklık/çakışma yaşıyor)
 • Chromecast’in kendisi başarısız oluyor

Sesi Chromecast Aracılığıyla Nasıl Alırım?

Doğrudan bir TV’ye bağlanan çoğu akışlı cihaz gibi, Chromecast de sesi HDMI aracılığıyla iletir. Bir HDMI kablosu ekrana bağlı olduğu sürece, video ve ses taşıyacaktır. Bu sorun giderme kılavuzu, ses ileten Chromecast’ler için geçerlidir ve video, Chromecast Audio veya yerleşik Chromecast’e sahip cihazlar değil. Ancak, bu diğer cihazlardan birine sahipseniz, bu fikirlerden bazılarını yine de faydalı bulabilirsiniz.

Çalışmayan Chromecast Sesi Nasıl Onarılır

Yeni bir Chromecast satın almadan veya alternatif bir akış cihazı seçmeden önce, sesin tekrar çalışıp çalışmayacağını görmek için bu basit ipuçlarını gözden geçirin.

 1. Yayın yaptığınız cihazda sesi açın. Örneğin, telefonunuzdan TV’nize bir film yayınlıyorsanız, hem telefonunuzun hem de TV’nizin sesinin açık olduğundan emin olun. Çok bariz bir adım gibi gelebilir, ancak TV’nin sesi maksimumda olsa bile, fark etmeden telefonunuzdan Chromecast’in sesini kısmış olabilirsiniz. Bunu test etmek için önce yayın yapmaya çalıştığınız uygulamayı açın ve ardından sesi açmak için ses düğmelerini kullanın.

 2. TV’nizin sesinin kendi kendine çalıştığını doğrulamak için TV’nizde farklı bir girişe geçin (yani Chromecast’in kullandığı girişe değil). Ses sorunu diğer cihazlarınızdan birindeyse, bu adımların geri kalanının tamamlanması anlamsız olacaktır. Uzaktan kumandayı kullanın Giriş TV moduna geçmek veya farklı bir cihaz (Xbox, Roku vb.)

 3. Adım 2’yi tekrar tamamen tamamlayın, ancak bu sefer dökümü yapan cihaz ile. Örneğin, bilgisayarınızda Chrome’dan yayın yapıyorsanız, Chromecast’ten tamamen ayırın, Chrome’u yeniden başlatın ve ses yayınlama işlevi olmadan çalmayı deneyin. Hem yayın yapan cihazda hem de alıcı cihazda sesin açık olduğunu zaten onayladığınızdan ve TV, Chromecast dışında ses sağlayabildiğinden, yayını yapan cihazın kendi başına çalışan sese sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

  Sorunun Chromecast’te değil de bilgisayarınızda olduğunu fark ederseniz, bilgisayarınızı ses olmadan nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Benzer şekilde, bir iPhone’u sessiz bir şekilde ve bir Android’i sessiz bir şekilde nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Çalışmayan bir ses çubuğunu düzeltmeniz gerekebilir. Ne olursa olsun, Chromecast suçlanacak değilse, bunun yerine diğer sorun giderme kılavuzlarından birini izlemeniz gerekir.

 4. Artık gönderen ve alan cihazların sesinin çalıştığını bildiğinize göre, yayını yapan uygulamayı yeniden başlatın. Telefonunuzda Netflix veya YouTube ya da bilgisayarınızda Chrome olması fark etmeksizin ses sorunu, yeniden başlatmayla giderilen geçici bir hata olabilir. Kapatmaya zorlayın, birkaç saniye bekleyin ve ardından yeniden başlatın ve yeniden kullanmayı deneyin.

  Yardıma mı ihtiyacınız var? Android’de Uygulamalar Nasıl Kapatılır? Bir iPhone’daki Uygulamalar Nasıl Kapatılır? Mac’te Uygulamalar Nasıl Kapatılır? Windows’ta Uygulamalar Nasıl Kapatılır?

 5. Yayını başlatan telefon veya bilgisayar, ses sorunu yaşayan TV veya projektör ve Chromecast’in kendisi olmak üzere üç cihazı da yeniden başlatın.

 6. Ev uygulamasında bir cihaz seçin ve simgesine dokunun. üç noktalı menü > yeniden başlat. Google’ın Home uygulamasından Chromecast’in nasıl yeniden başlatılacağına ilişkin talimatları vardır, ancak bir dakikalığına fişini çekmek daha kolay olabilir.

  Google Home uygulamasında Chromecast, Üç noktalı menü ve Yeniden Başlatma

 7. Chromecast’i güncelleyin. Önceki adım, yeniden başlatmanın ardından otomatik olarak bir güncelleme kontrolünü tetiklemiş olabilir, ancak değilse, Chromecast’i manuel olarak güncelleyin. Ses sorunundan eski veya hatalı bir ürün yazılımı sorumlu olabilir.

 8. Sorun yaşamanıza neden olan belirli bir uygulama için bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Uygulamanın kendisi, Chromecast’in ses çıkışını etkileyen bir hatadan muzdarip olabilir. Bir güncelleme mevcut değilse, uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

 9. Chromecast’i sıfırlayın. Bellenimi sıfırdan yeniden yükleyecektir. Yazılımla ilgiliyse, bu sorunu çözmek için son seçeneğinizdir.

 10. Chromecast’i TV/projektördeki farklı bir HDMI bağlantı noktasına takın. Sebep ne olursa olsun, kullandığınız bağlantı noktasında Chromecast’in veya TV’nin ses iletme yeteneğiyle çelişen belirli bir sorun olabilir.

  Alternatif bir bağlantı noktası çözüm değilse, başka bir HDMI cihazını takarak bağlantı noktasının çalıştığını doğrulayın. Diğer cihazlarınızdan hiçbiri çalışmıyorsa hiç ancak cihazların düzgün çalıştığını biliyorsunuz, o zaman burada sorun TV’dir. Chromecast’i tamamen farklı bir TV’ye bağlayarak bunu tekrar doğrulayabilirsiniz.

 11. Google ile iletişim kurun. Google, yaşadığınız sorunun henüz çözülmemiş bir yazılım sorunu olduğunu onaylayabilir veya (yeterince yeni olduğu varsayılarak) yeni bir cihaz alma hakkınız olabilir.

SSS

 • Chromecast’i surround sese nasıl bağlarım?

  Chromecast’inizi TV’nize bağladıktan sonra Google Home uygulamasını açın, cihazınızı seçin ve ardından simgesine dokunun. Ayarlar > Ses ayarları > surround ses.

 • Chromecast’i kulaklıkla nasıl dinlerim?

  Kulaklıkları Chromecast ile kullanmak için şu adrese gidin: Ayarlar > Uzaktan Kumandalar ve Aksesuarlar > Uzaktan Kumandayı veya Aksesuarları Eşleştirin. Modelinize bağlı olarak, kulaklığınızı kurmak için üçüncü taraf bir uygulama kullanmanız gerekebilir.

 • Chromecast ses gecikmelerini nasıl düzeltirim?

  Chromecast ses gecikmelerine genellikle ağ sorunları, cihaz bağlantı sorunları veya hoparlör gecikmesi neden olur. Yönlendiricinizi optimize etmeyi, akış kalitesini düşürmeyi veya kablolu bir Ethernet bağlantısı kullanmayı deneyin. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, Grup gecikme düzeltmesi Google Home uygulamasındaki Chromecast ayarlarınızda.

 • Google Chromecast uzaktan kumandamı nasıl düzeltirim?

  Chromecast uzaktan kumandanızı sıfırlamak için pilleri çıkarın ve ardından Ev Pilleri yeniden takarken düğmesine basın. LED’in yanmasını bekleyin, ardından düğmeyi bırakın. Eğer bir görürsen Eşleştirmeye başla istemi, basılı tutun Geri+Ev LED ışığı yanıp sönene kadar.