Skip to content

Bir Dakikalık Konuşma İçin Kaç Megabayt?

25 de Haziran de 2021

VoIP veri kullanımı, bir hücresel veri planında kullanılan kilobayt ve megabayt sayısını ifade eder, ancak çoğu veri kullanımı hesaplayıcısı, veri planı tahminlerine VoIP verilerini dahil etmez. Ayrıca, çeşitli faktörler veri tüketim oranını etkiler, ancak güvenli bir tahmin, konuşmanın dakikası başına 0,75 MB’dir. Ne kadar VoIP verisi kullandığınızı tam olarak bilmek istiyorsanız, telefon görüşmeleriniz için gereken bant genişliğini ve dakikaları tahmin etmenin bir yolu burada.

Aylık Dakika Hesaplayın

İlk olarak, hem giden hem de gelen aramalar dahil olmak üzere, ayda ihtiyacınız olacak arama dakikası miktarını tahmin edin. Bunu yapmanın bir yolu, bir ay seçip telefonunuzun arama geçmişine bakmak ve arama yaptığınız toplam dakikayı saymaktır. En iyi tahmin için, birden fazla aya bakın ve toplamların ortalamasını alın. Alternatif olarak, örnek bir ay planlayın ve o ay boyunca yaptığınız ve aldığınız aramaların süresini not edin. Yaptığınız arama türleri arasında ayrım yapmak isteyeceksiniz. GSM üzerinden geçmesi gereken aramalar var. Uluslararası aramalar, aynı VoIP hizmetini kullanan kişilerle yapılan aramalar ve Gmail Arama gibi belirli bir VoIP hizmeti aracılığıyla yerel olarak ücretsiz olan aramalar için VoIP’yi seçeceksiniz.

Dakika Başına Veri Hesapla

Bir sesli görüşmenin tam olarak kaç bayt tükettiğini bilmek için VoIP hizmetinizin hangi codec bileşenini kullandığını bilmeniz gerekir. Codec, (analog) sesinizi dijital verilere dönüştüren, sessiz anları (tüm konuşmaların yarısını oluşturan) ve veri yükünü azaltan diğer işlemleri ortadan kaldıran bir sıkıştırma motorudur. En yaygın VoIP codec bileşenleri için yaklaşık veri tüketimi değerleri aşağıda verilmiştir:

  • G.711 – 87Kbps
  • G.729 – 32 Kb/sn
  • G.723.1 – 22 Kb/sn
  • G.723.1 – 21 Kb/sn
  • G.726 – 55 Kbps
  • G.726 – 47 Kbps
  • G.728 – 32 Kb/sn

Bu değerler, veri hızlarını hesaplamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, G.729 codec bileşeniyle bir dakikalık konuşma için aşağıdaki hesaplamayı yapın:

G.729 saniyede 32 kilobit alır,

yani bir dakikada 1920 kilobit (60 x 32),

bu da dakikada 240 kilobayt (KB) (1 bayt 8 bittir)

Şimdi bu sadece dışarı çıkan veriler için. Gelen veriler (aynı zamanda sayılır) aynı miktarda veri tüketir, bu nedenle 480 KB almak için rakamı ikiye katlayın. Son olarak, değeri konuşmanın dakikası başına 0,5 MB’a kadar yuvarlayın. G.729 codec bileşeni, en iyi performans gösteren ses codec bileşenlerinden biridir ve çoğu VoIP hizmeti bunu kullanır.

Son muhakemeler

Diğer parametreler bu değerleri etkileyebilir. Bunlar arasında ses paketlerinin boyutu (yükü), gönderildikleri aralıklar ve saniyede gönderilen paket sayısı (frekans) bulunur. Bununla birlikte, çoğu insan, yalnızca aylık veri kullanımının yaklaşık bir değerine ihtiyaç duyar, bu nedenle çok hassas olmanıza gerek yoktur. Ayrıca, hangi codec bileşeninin kullanıldığını bilmiyor olabilirsiniz. Bu amaçla, herhangi bir codec bileşeni için ortalama 50 kbps’lik bir değer varsaymak güvenlidir. Bu, konuşmanın dakikası başına yaklaşık 0,75 MB tahmini verir. Yani, bir saatlik konuşmanız varsa, yaklaşık 45 MB veri tüketecektir.