Skip to content

Bir Dizüstü Bilgisayarda RAM Nasıl Yükseltilir

18 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Dizüstü bilgisayarınızın alt tarafındaki erişim panelini çıkarın.
 • Ek bellek çubukları takın veya eskileri çıkarıp değiştirin.
 • Yalnızca belirli dizüstü bilgisayarlar RAM’inizi yükseltmenize izin verir.

Bu kılavuz, dizüstü bilgisayarınızın RAM’ini yükseltip yükseltemeyeceğinizi ve mümkünse nasıl yapacağınızı kontrol etme sürecinde size yol gösterecektir. İşlem, masaüstü bilgisayarınızdaki RAM’i yükseltmeye benzer.

Dizüstü Bilgisayarınızın RAM’ini Yükseltip Yükseltemeyeceğinizi Kontrol Edin

Dizüstü bilgisayarınızın belleğini yükseltmenin ilk adımı, yapıp yapamayacağınızı bulmaktır. Özel bir bellek erişim paneli için dizüstü bilgisayarınızın alt tarafını kontrol etmek mükemmel bir ilk adımdır. Kesinlikle gerekli olmasa da, eğer varsa, dizüstü bilgisayarınız yükseltilebilir olmalıdır. Hafızanızın çıkarılabilir olup olmadığını (IE, anakarta lehimlenip lehimlenmediğini ve değiştirilemeyeceğini) belirlemek için Önemli Bellek Aracını da kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızın üreticisini ve model numarasını girin. Belleğinizin çıkarılabilir olduğunu gösteriyorsa ve bazı özel modüller öneriyorsa, şansınız yaver gider: dizüstü bilgisayarınızın RAM’ini yükseltebilirsiniz.

Bu Alienware dizüstü bilgisayar durumunda, 64GB RAM’e kadar yükseltilebilir.

Önemli araç ayrıca dizüstü bilgisayarınızın maksimum belleğinin Gigabyte (GB) kapasitesi açısından ne olduğunu size söyleyecektir. Mevcut RAM’inizin bundan daha az olup olmadığını ve bu nedenle yükseltmeye değer olup olmadığını öğrenmek için Görev Yöneticisinin performans sekmesine bakabilirsiniz.

Görev Yöneticisi Performansı

Belleğiniz dizüstü bilgisayarınızın desteklediği maksimum miktardan daha azsa, yükseltebilirsiniz. Görev Yöneticisini, belleğinizin çoğunu kullanıp kullanmadığınızı görmek için bilgisayarınızda çalışırken de kullanabilirsiniz. Durum buysa, bir yükseltme sistem performansınızı artırabilir.

Dizüstü Bilgisayar Bellek Yükseltmesi Nasıl Yapılır

Dizüstü bilgisayarınızı yükseltmenin ilk adımı onu satın almaktır. Bilgisayarınız için doğru olan RAM, modele, RAM ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlıdır. Hangi bellek kapasitelerinin ve hızlarının desteklendiğini öğrenmek için dizüstü bilgisayarınızın üreticisine danışın ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin. Genel bir kural olarak, 16 GB, yoğun video düzenleme veya diğer yoğun görevler yapmadığınız sürece çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterlidir. Dizüstü bilgisayar RAM’i de DIMM değil SO-DIMM boyutunda gelir, bu nedenle dizüstü bilgisayar belleği satın aldığınızdan emin olun. Bilgisayar bileşenleriyle herhangi bir sistem yükseltmesi gerçekleştirirken kendinizi topraklamak iyi bir fikirdir. Yakınınızdaki topraklanmış bir nesneye dokunabilir veya anti-statik bir bileklik takabilirsiniz.

 1. Dizüstü bilgisayarınızın güç kablosunu ve pilini (mümkünse) çıkarın.

 2. RAM erişim panelindeki vidaları çıkarın. Bazı dizüstü bilgisayarlar, alt taraftaki panelin tamamını çıkardıktan sonra belleği yükseltmenize izin verir, ancak bu, riskli olmasının yanı sıra son derece emek ve zaman alıcı olabilir. Bunu yapmaya karar verirseniz, bunu yapmadan önce dizüstü bilgisayar modelinizin ayrıntılı bir sökme kılavuzuna başvurduğunuzdan emin olun ve o zaman bile son derece dikkatli olun.

  Bir dizüstü bilgisayarda RAM'e erişim


  Sol de Zuasnabar Brebbia

 3. Yenilerine yer açmak için eski çubukları çıkarırsanız, onları yerinde tutan tutma kollarının klipslerini açın, yavaşça RAM yuvalarından dışarı kaydırın. Uyumsuz bellek, belleğinizin genel performansını azaltabileceğinden, uzmanlar bunu yapmanızı tavsiye etti.

  Bir dizüstü bilgisayarın ana kartına bir DIMM tutan klipsler.

 4. SO-DIMM çubuklarını RAM yuvasıyla doğru yönde hizaladığınızdan emin olarak dikkatlice içine yerleştirin. Yerlerinde tutmak için nazikçe bastırın, ardından tutma kolunu / kollarını yerinde tutmak için tekrar yerine bastırın.

Dizüstü bilgisayarınızın panellerini değiştirin ve açın. RAM yükseltmenizin başarılı olup olmadığını onaylamak için Görev Yöneticisi’ni tekrar kullanın.