Skip to content

Bir Dizüstü Bilgisayarı Monitör Olarak Kullanma

22 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Miracast’ı Windows 10’da kullanın: Ayarlar > Sistem > Bu bilgisayara yansıtma ve oradan kişiselleştirin.
 • Win10 ile iki bilgisayarınız yok mu? Spacedesk gibi üçüncü taraf yazılımlarla gidin veya Google’ın ücretsiz Chrome Uzaktan Masaüstü hizmetini deneyin.

Bu makale, bir dizüstü bilgisayarı sisteminize ikinci bir monitör olarak eklemek için Miracast’ın, üçüncü taraf yazılımın veya uzak masaüstü çözümünün nasıl kullanılacağını açıklar.

Miracast ile Dizüstü Bilgisayarı Monitör Olarak Ekleme

Windows 10 sistemleri, mevcut bilgisayarınızın ekranını farklı bir bilgisayara yansıtmanıza izin veren Miracast adlı bir özellikle birlikte gelir. Tek gereksinim, her iki bilgisayarın da Miracast içeren yeterince modern bir Windows 10 sürümünü çalıştırmasıdır. Dizüstü bilgisayarınızı monitör olarak kullanmak için bu seçeneği kullanabiliyorsanız, en kolay yöntem budur.

 1. Monitör olarak kullanmak istediğiniz dizüstü bilgisayardan başlayın. Başlat menüsünü seçin, yazın Ayarlarve seçin Ayarlar app.

 2. Ayarlar’da seçin Sistem.

 3. Görüntü ekranında, seçin Bu bilgisayara yansıtma sol menüden.

 4. Sonraki ekranda, ilk açılır menüyü şu şekilde seçin: Her yerde mevcut. İkinci açılır menüyü şuna ayarlayın: Her bağlantı istendiğinde. Üçüncü açılır menüyü şuna ayarlayın: Asla (bu dizüstü bilgisayar ekranına yansıtırken bir PIN gerektirmek istemiyorsanız, bu durumda Her zaman).

  Bu PC ayarlarına Yansıtma ekran görüntüsü.

  Not alın PC adı bu pencerede listelenir. Diğer Windows 10 makinenizden ekranınızı dizüstü bilgisayara yansıtırken buna ihtiyacınız olacak.

 5. Ekranınızı yayınlamak istediğiniz bilgisayara geçiş yapın. Masaüstünün sağ alt köşesindeki bildirimler simgesini seçin. Seçin Bağlan simgesi.

  Miracast aracılığıyla etkin Windows 10'a bağlanmanın ekran görüntüsü.

 6. Kullanılabilir kablosuz ekranlar için sistem aramasını göreceksiniz. Kullanılabilir bir ekran olarak ayarladığınız dizüstü bilgisayar bu listede görünecektir. Bağlanmak için ekranı seçin.

  Miracast aracılığıyla ikincil bir dizüstü bilgisayar ekranına bağlanmanın ekran görüntüsü.

  Bu bağlantıya erişmenin alternatif bir yolu, Windows Ayarlarını açmaktır, Sistem, seçin Görüntüleaşağı kaydırın Birden çok ekran bölüm ve seçin Kablosuz bir ekrana bağlanın. Bu, bağlanmak için ikincil dizüstü bilgisayar ekranını seçebileceğiniz aynı ekran arama penceresini açacaktır.

 7. İkincil dizüstü bilgisayarda, bir bağlantının sürmekte olduğuna dair bir bildirim göreceksiniz. Tercih ettiğiniz izinler seçeneğini seçin. Bildirimi tekrar görmek istemezseniz, Herzaman izin ver.

  Miracast üzerinden ilk bağlantının ekran görüntüsü.

 8. Projeksiyon yaptığınız birincil bilgisayarın ekranıyla yeni bir pencere açılacaktır.

Üçüncü Taraf Bir Uygulama ile Dizüstü Bilgisayarınızın Ekranına Yansıtın

Her iki bilgisayar da Windows 10 çalıştırmıyorsa, ekranınızı bunun yerine üçüncü taraf bir uygulama kullanarak dizüstü bilgisayarınızın ekranına yansıtabilirsiniz. Bu örnekte, ikincil bir dizüstü bilgisayar ekranına yansıtmak için Spacedesk’i kullanacağız. Spacedesk, ekranınızı yansıtmak istediğiniz dizüstü bilgisayara ana programı ve ekranınızı yansıtmak istediğiniz bilgisayardaki Viewer programını yüklemenizi gerektirir.

 1. Öncelikle, ekranınızı yansıtmak istediğiniz dizüstü bilgisayara Spacedesk yazılımını indirin ve kurun. Yazılım, 32 bit veya 64 bit Windows 10 veya Windows 8.1 bilgisayarlarda kullanılabilir.

 2. Yüklendikten sonra, görev çubuğunun bildirimler alanını seçin ve Spacedesk simgesini seçin. Bu, durumun olduğunu onaylayabileceğiniz Sunucu penceresini açacaktır. AÇIK (boşta).

  Yüklü Spacedesk sürücü yazılımının ekran görüntüsü.

  Durum AÇIK değilse, pencerenin sol tarafındaki üç noktayı seçin ve sunucuyu etkinleştirmek için AÇIK’ı seçin.

 3. Ekranınızı yansıtmak istediğiniz ikinci dizüstü bilgisayarda, Spacedesk yazılımının görüntüleyici sürümünü yükleyin. Kurulumun son adımında seçin Spacedesk Viewer’ı başlatın. Görüntüleyici yazılımı Windows, iOS veya Android cihazlar için mevcuttur. Tüm sistemlerde, Viewer yazılımı arayüzü aynı görünür.

 4. Viewer uygulamasında, yazılımın ağ üzerinde algıladığı sunucuyu seçin. Bu, Viewer yazılımını çalıştıran dizüstü bilgisayarı Sunucu yazılımını çalıştıran masaüstü için genişletilmiş bir ekrana dönüştürecektir.

  Spacedesk görüntüleyicinin ekran görüntüsü.

 5. Daha sonra harici ekranın çözünürlüğünü ve konumunu ayarlamak için masaüstü bilgisayardaki Ekran ayarlarını kullanabilirsiniz.

  Spacedesk ile yansıtma ekranının ekran görüntüsü

Aynı şeyi başarmanıza yardımcı olabilecek diğer yazılımlar şunları içerir:

 • Sinerji
 • Girdi Direktörü
 • Ultramon

Chrome Uzaktan Masaüstü Nasıl Kullanılır

Bir dizüstü bilgisayarı monitör olarak kullanmanın başka bir hızlı ve basit çözümü, Google’ın ücretsiz Chrome Uzaktan Masaüstü hizmetinden yararlanmaktır. Bu çözüm, ekranınızı başkalarının görebilmesi için başka bir monitöre yansıtmak istediğiniz bir senaryoda idealdir. Chrome Remote Desktop, masaüstünüzü dizüstü bilgisayarın ekranında görüntülemenize izin verir.

 1. Ekranı yansıtmak istediğiniz bilgisayardan şu adresi ziyaret edin: remotedesktop.google.comve seçin Uzaktan Destek sayfanın üst kısmındaki iki bağlantıdan.

  Google Remote Desktop'taki Uzaktan Destek bağlantısının ekran görüntüsü.

 2. Sonraki sayfada, içindeki indirme simgesini seçin. Destek almak Bölüm.

  Google Remote Desktop'ta İndirmeyi Al'ı seçin.

 3. Chrome uzantısı yüklendikten sonra aynı sayfaya dönün. Şimdi göreceksin Kodunu oluşturun Seçebileceğiniz düğme.

  Google Remote Desktop'ta Kod Oluştur ekran görüntüsü.

 4. Bu, daha sonra dizüstü bilgisayarınızda ihtiyaç duyacağınız bir kodu gösterecektir. Bu kodu bir yere not edin.

  Google Remote Desktop'ta bir kod oluşturmanın ekran görüntüsü.

 5. Şimdi, ekranınızı yansıtmak istediğiniz dizüstü bilgisayarda oturum açın. Google Remote Desktop sayfasını ziyaret edin, seçin Uzaktan Destek, ancak bu kez aşağı kaydırın Destek ver Bölüm. Yukarıda not ettiğiniz kodu bu bölümdeki alana yazın.

  Google Remote Desktop'a kod yazmanın ekran görüntüsü

 6. Seçtikten sonra Bağlan, dizüstü bilgisayar ekranı, bu işlemi başlattığınız orijinal bilgisayardaki ekranı görüntüleyecektir.

  Google Remote Desktop'ta uzak ekranı görüntüleyen dizüstü bilgisayarın ekran görüntüsü

  Google Remote Desktop’ın uzaktaki sistemden tüm ekranları görüntülediğini fark edeceksiniz. Dizüstü bilgisayarda yalnızca bir ekran görüntülemek istiyorsanız, diğer ekranların bağlantısını kesmeniz gerekir, böylece uzaktaki dizüstü bilgisayarda görüntülerken yalnızca tek bir ekran kullanırsınız.