Skip to content

Bir Dökülmeden Sonra Dizüstü Bilgisayarınızı Nasıl Kaydedersiniz?

17 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bir dökülmeye hızlı müdahale, başarılı bir iyileşme şansınızı artırır.
 • Dizüstü bilgisayarınızı kurtarmanın en hızlı yolu: kapatın> tüm kabloları çıkarın> fazla sıvıyı temizleyin> havayla kurutun.
 • Ayrıca sıvıyı boşaltmak için kurutmalı, çıkarılabilir ortamdaki sıvıyı temizlemeli, dizüstü bilgisayarı ters çevirmeli veya yan yana eğmelisiniz.

Bu makale, bir dökülmeden sonra dizüstü bilgisayarınızı nasıl kurtaracağınızı açıklamaktadır. Talimatlar tüm dizüstü bilgisayar markaları için geçerlidir.

Bir Dökülmeden Sonra Dizüstü Bilgisayarınızı Kurtarmanın 10 Adımı

 1. Her şeyden önce kapatın. Zaman burada çok önemlidir, bu yüzden gerekirse, devam edin ve sert bir kapatma yapın. Mümkünse, pili çıkarın çünkü pilin içine sıvı ulaşırsa, kısa devre yapacaktır.

 2. Ardından, tüm kabloları, harici sürücüleri, çıkarılabilir yuvaları ve harici ağ kartlarını çıkarın. Dizüstü bilgisayarınızın hiçbir şeye bağlanmasını istemezsiniz.

 3. Sonra hızlıca ama dikkatlice fazla sıvıyı yumuşak bir bezle – tercihen tüy bırakmayan emici bir kumaşla silin. Sadece sıvıyı ittiği için silme hareketi kullanmadığınızdan emin olun.

 4. Çıkarılabilir medyaya bulaşmış olabilecek sıvıyı kurutun.

 5. Sıvının dışarı akmasını sağlamak için dizüstü bilgisayarı bir yandan diğer yana eğin. Bunu nazikçe yapın – dizüstü bilgisayarı sallamayın.

 6. Baş aşağı yerleştirin, böylece ulaşamadığınız fazla sıvının dışarı akmasını sağlayın.

 7. Birine erişiminiz varsa, en soğuk ayarda bir fön makinesi veya bu köşelere ve çatlaklara girmek için bir kutu basınçlı hava kullanın. Sıvının boşalmasına izin vermek için dizüstü bilgisayarı soğuk havayla baş aşağı çevirerek dikkatlice kurulayın. Klavyeye ve çıkardığınız parçalara özellikle dikkat edin. Fön makinesini veya basınçlı havayı hareket halinde tutun.

 8. Önerilen minimum kuruma süresi bir saattir, ancak dizüstü bilgisayarın 24 saat kurumaya bırakılması tercih edilir.

 9. Dizüstü bilgisayarınızın kuruması için vakti olduğunda, çıkarılabilir bileşenleri yeniden takın ve dizüstü bilgisayarı başlatın. Herhangi bir sorun olmadan başlarsa, bazı programları çalıştırın ve her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için harici ortamı kullanmayı deneyin.

 10. Dizüstü bilgisayar başlamazsa veya başka sorunlar varsa, dizüstü bilgisayarınızı sertifikalı bir onarım servisine götürme zamanı gelmiştir. Dizüstü bilgisayarınız hala garanti altındaysa, önce bu prosedürleri izlemelisiniz.

Dizüstü Bilgisayarınızı Kurtarmaya Yönelik Diğer İpuçları

 • Bir bilgisayar uzmanı değilseniz, kasayı parçalamayın. Bu, garantinizi geçersiz kılabilir ve dahili bileşenlere zarar verebilirsiniz.
 • Su, bir dizüstü bilgisayarda temizlenmesi en kolay sıvıdır. Suyun iç kasaya girmemesini sağlamak için genellikle hızlı hareket etme durumudur.
 • Diğer sıvılar, özellikle şeker bazlı olanlar, her şeyi yapışkan hale getirecek ve temizlenmesini zorlaştıracaktır. Ayrıca dizüstü bilgisayarın hassas kısımları için sudan daha büyük bir erozyon tehdidi oluşturma eğilimindedirler. Şeker bazlı sıvıları temizlemek ve yapışkanlıkla mücadele etmek için hafif nemli, ılık bir bez kullanın.