Skip to content

Bir Donanım Sorununun Neden Olduğu Bir DLL Sorunu Nasıl Giderilir ve Onarılır

31 de Mayıs de 2021

DLL dosyalarını içeren hatalara çoğunlukla yazılım dünyasındaki bir sorun neden olur; dosya silinmiştir, dosyaya virüs bulaşmıştır, vb. Ancak bazen DLL hatasının altında yatan neden donanımla ilgilidir. DLL sorununuzla ilgili durumun böyle olabileceğinden şüpheleniyorsanız, sorununuzun nedenini bulmak biraz daha zor ve muhtemelen çözmesi daha pahalı hale geldi. Bu adımlar sadece takip edilmelidir sonra DLL hatasını bir yazılım sorunu olarak gidermek, daha olası bir senaryo. Bu sayfadaki arama çubuğunda o hatayı arayarak belirli DLL hatanız için bir sorun giderme kılavuzu bulabilirsiniz.

Alexander Köpke / EyeEm / Getty Images
Zaman gerekli: Donanım kökü nedeniyle bir DLL hatasının giderilmesi birkaç saat kadar sürebilir

Bilinmeyen Bir Donanım Sorununun Neden Olduğu Bir DLL Sorunu Nasıl Onarılır

 1. Az önce bir donanım parçası mı kurdunuz veya kaldırdınız mı? Öyleyse, gördüğünüz DLL hatasının bu donanım değişikliğiyle ilgili olma ihtimali yüksektir. Yaptığınız donanım değişikliklerine bağlı olarak, önerilen bazı çözümler şunlardır:

  • Donanım kurulumunu veya kaldırma işlemini geri alın.
  • Donanım bileşenini doğru çalıştığını bildiğiniz bir bileşenle değiştirin.
  • Donanım aygıtının ürün yazılımını güncelleyin.
  • Donanımın Donanım Uyumluluk Listesinde olduğundan emin olun.
  • Destek bilgileri için üreticiye danışın.
 2. Bilgisayarınızın belleğini test edin. Arızalı bir bellek modülünün çok yaygın bir sonucu, bir veya daha fazla DLL hatasının aniden ortaya çıkmasıdır. Testleriniz herhangi bir sorun gösteriyorsa PC’nizdeki belleği değiştirin.

 3. Sabit sürücünüzü test edin. Sabit sürücünün arızalı bir bölümünde bulunan herhangi bir DLL dosyası ya bozulacak ya da tamamen kaybolacak ve diğer sorunların yanı sıra DLL hatalarına neden olacaktır. Testleriniz sürücüde fiziksel bir sorun gösteriyorsa sabit sürücüyü değiştirin.

 4. CMOS’u temizleyin. Ana kartınızdaki BIOS belleğini temizlemek, BIOS ayarlarını varsayılan seviyelerine döndürür. Yanlış yapılandırılmış bir BIOS, donanımınızda sorunlara neden olarak DLL hatasına neden olabilir. CMOS’u temizlemek DLL hatasını düzeltirse, BIOS’ta yaptığınız tüm değişikliklerin birer birer tamamlandığından emin olun, böylece hata geri dönerse, soruna hangi değişikliğin neden olduğunu bilirsiniz.

 5. BIOS’unuzu güncelleyin. Bazı durumlarda ve güncel olmayan BIOS, gördüğünüz gibi bir DLL hatası oluşturabilecek bir donanım uyumsuzluğuna neden olabilir.

 6. Bilgisayarınızı yalnızca temel donanımla başlatın. Buradaki amaç, DLL hatasını test etme yeteneğinizi korurken mümkün olduğunca çok donanımı kaldırmaktır. Yalnızca temel donanım takılıyken DLL hatası artık yoksa 7. Adıma geçin. DLL hatasını hala alıyorsanız 8. Adıma geçin. Genel olarak, bu durumda temel donanım anakart, CPU olacaktır. , RAM, ekran kartı, birincil sabit sürücü, monitör, klavye ve fare. Bu adımı atlamayın. DLL hatasına hangi donanımın neden olup olmadığını öğrenmek, donanımı değiştirirken zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

 7. Adım 6’da çıkardığınız her bir donanım parçasını, her kurulumdan sonra test ederek teker teker yeniden kurun. Yalnızca temel donanım kuruluyken DLL hatasını artık görmediğiniz için, kaldırdığınız donanım bileşenlerinden biri DLL sorununa neden oluyor. Her cihazı PC’nize geri yükleyerek ve her seferinde test ederek, sonunda DLL sorununun kaynağındaki donanımı bulacaksınız. Arızalı donanımı tanımladıktan sonra değiştirin. Yukarıdaki donanım kurulum videoları, donanımınızı yeniden kurarken işinize yarayacaktır.

 8. DLL hatasına hangi donanım parçasının neden olduğunu belirlemek için, bilgisayarınızdaki her bir temel donanım parçasını aynı veya eşdeğer bir yedek donanım parçasıyla (çalıştığını bildiğiniz) her seferinde bir bileşenle değiştirin. Hangi bileşenin arızalı olduğunu belirlemek için her donanım değişiminden sonra DLL hatasını test edin.

 9. Son olarak, her şey başarısız olursa, bir bilgisayar onarım servisinden veya bilgisayar üreticinizin teknik desteğinden profesyonel yardım almanız gerekir. Ne yazık ki, değiştirilecek ve değiştirilecek yedek parçanız yoksa, temel PC donanımınızın hangi parçasının arızalı olduğunu ve DLL hatasına neden olduğunu bilmiyorsunuz. Bu durumlarda, bu kaynaklara sahip kişilerin veya şirketlerin yardımına güvenmekten başka seçeneğiniz yoktur.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Donanımdan kaynaklanan bu DLL sorununu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi ve onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım hizmeti seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.