Skip to content

Bir E-posta Göndericisinin IP Adresi Nasıl Bulunur?

27 de Haziran de 2021

Bu makale, aldığınız bir e-postada gönderenin IP adresini nasıl bulacağınızı açıklamaktadır. İhtiyacınız olan bilgi, e-posta iletisinin başlıklarında bulunur.

E-posta Başlıklarında IP Adresleri Nasıl Bulunur?

Modern e-posta istemcileri genellikle üst bilgileri görünümden gizler. Ancak, başlıklar her zaman ileti içeriğiyle birlikte teslim edilir. Çoğu e-posta istemcisi, istenirse bu başlıkların görüntülenmesini etkinleştirme seçeneği sunar. İnternet e-posta üstbilgileri birkaç satır metin içerir. Bazı satırlar etiketlendi Alınan ardından, aşağıdaki örnekte olduğu gibi, gönderenin e-posta sunucusunun (gönderen) ve alıcı e-posta sunucusunun (tarafından) IP adresleri gelir:

Alındı: teela.mit.edu’dan (65.54.185.39)
SMTP ile mail1.aol.com tarafından; 30 Haz 2003 02:27:02 -0000

Bu metin satırları, mesajı yönlendiren e-posta sunucuları tarafından otomatik olarak eklenir. eğer sadece bir Alınan başlıkta satır görünüyorsa, bunun gönderenin gerçek IP adresi olduğundan emin olabilirsiniz.

Birden Çok ‘Alınan’ Satırı Anlama

Ancak bazı durumlarda, bir e-posta başlığında birden çok Alındı ​​satırı görünür. Bu, mesaj birden çok e-posta sunucusundan geçtiğinde gerçekleşir. Bazı e-posta spam göndericileri, alıcıların kafasını karıştırmak için başlıklara ek sahte Alınan satırları ekler. Birden fazla Alınan hat söz konusu olduğunda doğru IP adresini belirlemek, biraz dedektiflik çalışması gerektirir. Sahte bilgi girilmemişse, başlığın son Alınan satırında doğru IP adresi bulunur. Bu, arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen postalara bakarken uyulması gereken basit bir kuraldır. Sahte başlık bilgileri bir spam gönderici tarafından eklendiyse, gönderenin IP adresini tanımlamak için farklı kurallar uygulanır. Gönderen tarafından sahte bilgiler e-posta başlığının altında göründüğünden, doğru IP adresi son Alınan satırında yer almaz. Doğru adresi bulmak için:

  • Son Alınan satırından başlayın ve başlık boyunca ilerleyerek mesajın izlediği yolu izleyin.
  • tarafından Her Alınan satırında listelenen konum, itibaren aşağıda listelenen konum Alınan hat.
  • Başlık zincirinin geri kalanıyla eşleşmeyen etki alanı adları veya IP adresleri içeren girişleri dikkate almayın.
  • Geçerli bilgileri içeren son Alınan satırı, gönderenin gerçek adresini içerir.

Birçok spam gönderici, e-postaları internet e-posta sunucuları yerine doğrudan gönderir. Bu durumlarda, ilki dışındaki tüm Received başlık satırları sahtedir. İlk Alınan başlık satırı, bu senaryoda gönderenin gerçek IP adresini içerir.

İnternet E-posta Hizmetleri ve IP Adresleri

Popüler internet tabanlı e-posta hizmetleri, e-posta başlıklarında IP adreslerinin görüntülenmesinde farklılık gösterir. Bu tür e-postalardaki IP adreslerini belirlemek için bu ipuçlarını kullanın.

  • Google Gmail, gönderenin IP adresini tüm başlıklardan çıkarır. Bunun yerine, Alınan satırında yalnızca Gmail posta sunucusunun IP adresi gösterilir.
  • Microsoft Outlook.com, IP adresini ilk Alınan başlık satırında sağlar.
  • Yahoo’dan gelen e-postalar, son Alınan girişte gönderenin IP adresini içerir.