Skip to content

Bir Film Akışı Web Sitesinin Yasal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

27 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Yasadışı film siteleri her yerde; Sitelerinde, belaya girmekten kaçınmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu var.
  • En büyük suçlular, VPN hizmetlerinin, proxy’lerin ve IP adresinizi gizlemenin diğer yollarının kullanılmasını teşvik etme eğilimindedir.
  • DMCA yayından kaldırma talebi bildirimlerini, telif hakkıyla korunan veya yasa dışı içerik sorumluluk reddi beyanlarını, pop-up’ları ve ‘beni tıklayın’ reklamlarını izleyin.

Ücretsiz bir film izleme sitesi bulduysanız ve filmlerini yasal olarak gösterip göstermediklerini öğrenmek istiyorsanız, arayabileceğiniz birkaç şey var. Bu değil tamamen Web sitesinin korsan içerik olup olmadığını belirleyin, ancak bunlar kalıp başka bir sanal kanalı izlemeniz veya izlemeniz gerekip gerekmediğine dair büyük ipuçlarıdır.

İzlerini Örtmeye Çalışmıyorlar

Telif haklarıyla korunan yasa dışı filmleri yayınlayan web siteleri genellikle VPN hizmetlerinin, proxy’lerin ve IP adresinizi hükümetlerden ve internet hizmet sağlayıcılarından gizlemenin diğer yollarının reklamını yapar. Bu bir açık yasa dahilinde faaliyet göstermediklerinin göstergesi. Bulunduğunuz bir film izleme web sitesi sizden VPN yazılımını indirmenizi veya üçüncü taraf bir VPN hizmetine abone olmanızı isterse, hemen çıkmak en iyisidir. Filmleri almanın o kadar çok ücretsiz yolu var ki, kendinizi yeni filmleri izlerken yakalanmaktan korumak için ödemeye değmez.

Yasadışı film izleme sitelerinin izlerini örtmeye çalışmanın bir başka yolu, DMCA yayından kaldırma talepleri hakkında bilgi yayınlamaktır. Sitelerinde yasadışı bir film olduğunda kendileriyle iletişim kurmaya adanmış web sitelerinin bir bölümü varsa, yasal olarak film izlemek için herhangi bir şirketle resmi bir ortaklıkları yoktur. Yasal bir film sitesini yasadışı olandan ayıran bir başka ipucu da, telif hakkıyla korunan bir video bulunduğunda hatasız olduklarını reddetmenin bir anlamı olup olmadığıdır. Yasadışı bir film sitesinde böyle bir mesaj örneği:

  • Sorumluluk Reddi: Bu web sitesinde telif hakkıyla korunan veya yasadışı içerik barındırılmamaktadır. Tüm içerik, bağlı olmayan üçüncü taraf web sitelerinde barındırılmaktadır.

Filmlerini Nereden Aldıklarını Size Söylüyorlar

Meşru ücretsiz çevrimiçi film siteleri filmlerini iki yoldan biriyle alırlar: ya film stüdyosundan filmleri gösterme izni var ya da kamu malı olan filmleri gösteriyorlar. Bazen bir film stüdyosu veya başka bir içerik şirketi, akışlı bir film web sitesinin filmlerini göstermesine izin verir. Web sitesine bağlı olabilirler veya web sitesi, filmlerinin kullanımı için stüdyoya ödeme yapıyor olabilir. Örneğin, Crackle ücretsiz çevrimiçi filmlerini Sony Pictures’dan ve Popcornflix filmlerini Screen Media Ventures’tan alıyor. Bireyler, kuruluşlar veya hükümetler de dahil olmak üzere hiç kimsenin bir filmin telif hakkı yoksa, herkesin yasal olarak görüntüleyebileceği ve paylaşabileceği ortak mülkiyet haline gelir. Çoğu zaman bunların daha önce duyduğunuz birçok klasik de dahil olmak üzere eski filmler olduğunu göreceksiniz. Kamusal alana giren filmleri ve şovları gösteren ücretsiz film akışı web siteleri, Retrovision ve Internet Movie Archive gibi web sitelerini içerir. Bu web sitelerinin filmlerini nereden aldıklarını öğrenmek için bir “Hakkımızda” sayfası veya benzeri bir şey aramak isteyeceksiniz. Sayfanın herhangi bir yerinde bu bilgilere bir bağlantı bulunabilir, ancak çoğu zaman ana sayfanın alt kısmında bir bağlantı olduğunu görürüz. Tamamen yasal olan en iyi ücretsiz çevrimiçi filmler olarak gördüğümüz şeylerin bir listesine sahibiz. En sevdiğiniz şovu arıyorsanız, çevrimiçi TV izleyebileceğiniz ücretsiz ve yasal yerlerin bir listesi de var.

Reklamlarla Para Kazanıyorlar

Ücretsiz film izleme web siteleri sadece ücretsiz film izlemenize izin vermekle iyi değildir, onlar da para kazanmak isterler. Abonelik ücreti almıyorlarsa, büyük olasılıkla reklamlardan para kazanıyorlardır. Reklamlar, web sitelerinde tıklama reklamları yoluyla veya izlediğiniz film veya TV şovu sırasında periyodik reklamlar olarak gösterilebilir. Yidio gibi birçok yasal film sitesinde ücretsiz film izlerken bu reklamları göreceksiniz. Ancak, kullanmayın sadece filmleri yayınlamak için bir motive edici olarak reklamlar. Ücretsiz yeni yayınlar ve diğer filmler sunan bazı web siteleri, çok genellikle anketler, çıkamayacağınız pop-up’lar ve diğer bariz “beni tıklayın” reklamları biçimindeki reklamlar. Meşru film izleme siteleri genellikle yalnızca video içi reklamlara ve web sitesindeki ara sıra reklamlara bağlı kalır. İçerikleri sırasında hangi web sitelerinin reklam gösterdiğini görebileceğiniz ücretsiz bir film akışı web sitesi karşılaştırma grafiğimiz var.

İletişim Bilgileri var

Ücretsiz bir film sitesi yasalsa, saklayacak hiçbir şeyleri yoktur. İletişim bilgilerini web sitelerinde kolayca bulabilmelisiniz. “Bize Ulaşın”, “Hakkımızda” veya benzeri bir başlık için sayfanın alt kısmına bakın. Bir iletişim e-posta adresi bulmak harikadır, ancak fiziksel bir adresleri ve telefon numaraları varsa, bu daha da iyidir.

Gerçekten Yeni Film Yok

Ücretsiz bir film web sitesini ziyaret ettiğinizde, genellikle birkaç yıldan birkaç on yıl öncesine kadar her yerde eski filmleri görürsünüz. Hala sinemalarda olan veya DVD’de yeni çıkmış filmleri görüyorsanız, bu bir kırmızı bayrak kaldırmalıdır. Onun son derece Bu filmleri çevrimiçi olarak göstermek için herhangi birinin izin alması nadirdir, bu yüzden onları görürseniz, muhtemelen yasal değillerdir. En yeni filmi ücretsiz izlemek istiyorsanız, Redbox’ta yasal olarak kalabilir ve ücretsiz filmler kiralayabilirsiniz.

Bir Mobil Uygulama var

Tüm yasal film izleme web sitelerinin hareket halindeyken filmlerini ve şovlarını izlemek için bir mobil uygulaması yoktur, ancak varsa, filmleri telif hakkını ihlal etme korkusu olmadan izleyebilirsiniz. Bunun nedeni, iPhone ve diğer iOS cihazlarında kullanılan App Store gibi uygulamayı veren uygulama mağazasının, kullanıcılarının yasa dışı içerik indirmesini veya yayınlamasını istememesidir. Örneğin, bir uygulama iOS App Store’da yayınlanmadan önce, App Store tarafından belirlenen kuralların hiçbirini ihlal etmediğinden emin olmak için bir inceleme süreci onu inceler. Bu, yasadışı bir film izleme uygulamasının kapatılacağı ve indirmeniz için halka açıklanmayacağı zamandır.

Android için Sony Crackle uygulaması

Aynı kavram, Android telefonlar ve tabletler için Google Play gibi diğer resmi uygulama mağazaları için de geçerlidir. Uygulama bir üçüncü taraf sitesinde mevcutsa (platformunuzun resmi uygulama mağazasından değil), nedenini sorgulamanızı sağlamalıdır. Ücretsiz film uygulamaları listemizde, yüzde 100 yasal filmleri ve şovları izlemenize izin veren birkaç uygulama bulunur. Ancak, bu liste kapsamlı değildir, bu nedenle burada listelenen belirli bir uygulamayı görmemek, otomatik olarak yasa dışı olduğu anlamına gelmez.

Şüphe Duyduğunuzda Devam Edin

Ücretsiz bir film izleme sitesindeyseniz ve bunun gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu hissediyorsanız, muhtemelen gerçek değildir. Kendinizi rahat hissettiğiniz ve yasal görünen başka bir web sitesine gidin.