Skip to content

Bir Güneş Fırtınası Sizi Nasıl Etkileyebilir?

7 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Dünyaya doğru ilerleyen dev bir güneş fırtınasıyla ilgili bir internet söylentisi yanlıştır, ancak gelecekte olabilir.
  • Bilim adamları, bir güneş parçacıkları patlamasının teknolojiye ne kadar zarar verebileceği konusunda bölünmüş durumda.
  • Önemli bir güneş fırtınası ihtimalini hesaplamak zor ama büyük bir fırtına için gecikmiş olabiliriz.

İyi haber şu ki, yaklaşan bir güneş fırtınasının Dünya’yı vuracağına dair yakın tarihli bir internet söylentisi yanlış. Ancak kötü haber şu ki, büyük bir güneş fırtınası yakında gezegenimizi etkileyebilir. Bilim adamları, bir güneş parçacıkları patlamasının teknolojiye ne kadar zarar verebileceği konusunda bölünmüş durumda. Cornell Üniversitesi’nde atmosfer bilimi profesörü olan David Hysell, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​”Uzay havası uydulara zarar verebilir, elektrik şebekesine zarar verebilir, yüksek enlemlerdeki uçaklardaki ve uzay gemilerindeki insanları radyasyona maruz bırakabilir, radyo iletişimini kesintiye uğratabilir” dedi. “Bu olasılıklar için hâlihazırda yürürlükte olan hafifletme stratejileri var, ancak iyileştirme için yer var. Daha iyi tahminler memnuniyetle karşılanacaktır.”

Fırtınalı hava

Haber kaynaklarında büyük bir güneş fırtınasıyla ilgili bir hikaye yayınlandı, ancak bunun yanlış bilgilere dayandığı ortaya çıktı. NASA, 3 Temmuz’da radyo kesintilerine neden olan büyük bir güneş patlaması bildirdi, ancak bu Dünya’yı çoktan geçti. NASA’nın Solar Dynamics Observatory resmi blogunda “Güneş, 3 Temmuz 2021’de saat 10:29 EDT’de zirveye ulaşan önemli bir güneş patlaması yaydı.” Büyük bir güneş fırtınası ihtimalini hesaplamak zor ama büyük bir fırtına için gecikmiş olabiliriz. Son büyük güneş fırtınası, 1859’daki Carrington Olayıydı.

Arkasında parlak bir güneş olan akıllı telefon kullanan biri.

Colorado Boulder Üniversitesi’nde gezegen bilimleri profesörü olan Meredith Ann MacGregor Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​”O zamandan beri güneşimizin kendi kendine davrandığı için şanslıyız” dedi. “Güneş, güneş döngüsünün ‘maksimum’ dönemine girerken büyük bir olay riski artıyor. Bir sonraki güneş maksimumu 2024 ile 2026 arasında olacak.” Arlington’daki Texas Üniversitesi’nde fizik profesörü olan Yue Deng, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​güneş fırtınaları sırasında yüksek enerjili parçacıklar, elektrik akımları ve üst atmosfere akan elektromanyetik enerjinin arttığını söyledi. Deng, “Örneğin, geospace ortamındaki gelişmiş elektrik akımları, güç hatlarında transformatöre zarar veren akımları indükleyebilir” diye ekledi. Güneşten neyin geldiğini merak mı ediyorsunuz? ABD hükümetinin uzay hava durumu tahminleri, saatleri, uyarıları ve uyarıları için resmi kaynağı olan http://spaceweather.gov adresinde NOAA’nın Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezini ziyaret edebilirsiniz. Deng, en kötü senaryoda, büyük bir fırtınanın Kuzey Amerika’nın tamamı gibi geniş bir alanda elektrik kesintisine ve iletişim sisteminin arızalanmasına neden olabileceğini söyledi. İnternet de etkilenebilir. Deng, “Elektrik, toplumumuz için çok kritik bir altyapıdır” diye ekledi. “Birkaç gün elektrik kesilirse, internet ve diğer bazı temel ihtiyaçlarınız günlük yaşamınız için zorlaşabilir.” Deng, kullanıcıların büyük bir güneş etkinliğine hazırlanmak için evde bir yedek elektrik jeneratörü bulundurmayı düşünmek isteyebileceklerini önerdi. Güneş, güneş döngüsünün ‘maksimum’ dönemine girerken büyük bir olay riski artar. Bir sonraki güneş maksimumu 2024 ile 2026 arasında olacak.

Ama Fazla Endişelenme

Dev bir güneş fırtınasının çok fazla hasara neden olacağı konusunda herkes hemfikir değil. Uzay hava durumu araştırmacısı Mike Hapgood, Lifewire’a bir e-posta röportajında, en olası senaryo, bir fırtınanın elektrik şebekesi üzerinde, enerji şirketlerinin yönetebileceği sınırlar dahilinde, yalnızca mütevazı bir etkiye sahip olacağıdır. Hapgood, şiddetli bir güneş fırtınasında şebekenin çalışmasını sağlayan gücün çok fazlasını kaybedebileceğini söyledi. Bu durumda şebeke gerilimi düşecek ve elektrik şirketleri elektriği yeniden sağlamaya çalışırken birkaç saat süren yerel elektrik kesintilerine yol açacaktır. Hapgood, internetin süresiz olarak kapatılabileceği fikrini de reddediyor. “Elektrik geri geldiğinde yönlendiriciler geri gelecek” dedi. “Şanslıysanız ve hala bir cep telefonu sinyaliniz varsa (yani, baz istasyonunda hala elektrik varsa), geniş banttan mobil internete geçebilirsiniz. Bunu geçen yıl aptalın biri elektrik besleme kablomuzu bulduğunda yaptım. Dizüstü bilgisayarım telefonuma bağlıyken, diğer ülkelerdeki meslektaşlarımla pil gücü kullanarak çevrimiçi olarak görüşmeye devam edebiliyorum.”