Skip to content

Bir HDMI Anahtarını TV’ye Bağlama

2 de Ekim de 2022

Bilinmesi gereken

 • En kolay yöntem: Anahtarınızın “çıkış” bağlantı noktasından TV’deki istediğiniz bağlantı noktasına bir kablo çekin.
 • HDMI anahtarının çıkışının TV’ye gittiğinden emin olun. Bundan sonra, cihazlarınızın geri kalanını HDMI anahtarındaki farklı giriş bağlantı noktalarına bağlayın.

Bu makale, ev eğlence sisteminizde bir HDMI anahtarının nasıl kurulacağını açıklamaktadır. Tamamlandığında, televizyonunuzdaki tek bir bağlantı noktasına birden fazla cihaz bağlayabileceksiniz.

Bir HDMI Anahtarını Nasıl Kurarım?

Çeşitli cihazları HDMI aracılığıyla televizyonunuza bağlama deneyiminiz varsa, bir HDMI anahtarı kurmak için bilmeniz gerekenlerin çoğunu zaten biliyorsunuzdur.

 1. Televizyonunuzun yakınında HDMI anahtarınız için iyi bir yer bulun. Çalıştırmanız gereken kabloların TV’nin yanı sıra her cihaza ulaşabilmesi için yeterince yakın olmasını istiyorsunuz. HDMI anahtarınız bağlantı noktaları arasında geçiş yapmak için bir uzaktan kumanda kullanıyorsa, bunun uzaktan kumandanın menzilinde olduğundan emin olun.

  Genellikle bir HDMI’nın uzaktan kumandası IR kullanır, bu nedenle anahtarı, uzaktan kumandadan HDMI anahtarına giden sinyali engelleyebilecek öğelerin arkasına gömmediğinizden emin olun. HDMI anahtarını göremiyorsanız, uzaktan kumandanın da görmesi olası değildir.

 2. HDMI anahtarını yerleştirdikten sonra, bağlamak istediğiniz cihazları kurmaya başlayın. Kullanmak istediğiniz kabloların cihaza ve HDMI anahtarına ulaşacak kadar uzun olduğundan emin olun. Hangi cihazın hangi porta bağlı olduğunu not edin.

 3. HDMI anahtarına bağlamak istediğiniz tüm cihazlar bağlandıktan sonra, anahtarla ilişkilendirmek istediğiniz TV girişinden bir HDMI kablosu çalıştırın. HDMI anahtarınız, TV’nizin bağlantı noktasına bağlanan “Çıkış” veya “Çıkış” etiketli belirli bir bağlantı noktasına sahip olacaktır. Anahtarı doğru TV bağlantı noktasına bağladığınızdan emin olun.

  Bir HDMI kablosunun bir HDMI anahtarının çıkış bağlantı noktasına bağlanması

 4. Kurulumdan memnunsanız, anahtarınızın bağlı olduğu HDMI bağlantı noktasını seçmek için televizyonun uzaktan kumandasını kullanın. Bir kez orada, cihazları açarak ve anahtardaki uygun bağlantı noktasına geçerek yaptığınız farklı bağlantıları test etmeye başlayın.

  Sony X900H TV'de bir HDMI bağlantı noktası seçme.

 5. HDMI anahtarından geçtikten sonra cihazınızın ses veya video işleviyle ilgili bir sorun olursa, tüm bağlantıların doğru şekilde oturduğundan emin olun. Ayrıca, anahtarda veya TV’de doğru bağlantı noktasını seçtiğinizden emin olun.

HDMI Anahtarımı Nasıl Çalıştırırım?

Modern HDMI anahtarları için hemen hemen her model tak ve çalıştır özelliğindedir, yani kutudan çıktığı gibi çalışması gerekir. Cihaz, switch ve televizyon arasındaki bağlantıları doğru yaptığınız sürece, sizden başka bir işlem yapmadan çalışması gerekir. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, her bir kablonun her bağlantı noktasında nasıl oturduğunu kontrol etmek isteyebilirsiniz. Gevşek bir kablo bağlantı sorunlarına neden olabilir, bu nedenle bağlantı noktasıyla aynı hizada olduklarından emin olun. Tüm teller tüm noktalarda sıkıca bağlıysa, bozuk bir HDMI bağlantı noktası veya bozuk HDMI kabloları gibi dikkate almanız gereken başka sorunlar olabilir. Herhangi bir sorunu giderdikten sonra tek yapmanız gereken manuel veya uzaktan bir bağlantı noktası seçmek ve TV’nizi HDMI anahtarının bağlı olduğu bağlantı noktasına geçirmek. Bağladığınız Blu-Ray oynatıcıyı veya oyun konsolunu kullanmaya başlayabilmeniz gerekir.

HDMI’dan TV’ye Nasıl Geçebilirim?

HDMI anahtarınızdan televizyonunuza geçiş yapmak, genellikle girişleri değiştirmekle aynıdır. TV uzaktan kumandanızın üzerinde, canlı TV bağlantınız ve HDMI anahtarı arasında geçiş yapmak için kullanabileceğiniz bir “giriş” düğmesi bulunur.

SSS

 • HDMI ayırıcı ile HDMI anahtarı arasındaki fark nedir?

  Bir HDMI ayırıcı, bir HDMI sinyali alır ve videonun birden çok ekranda görüntülenebilmesi için birden çok HDMI kablosuna böler. Bir HDMI anahtarı, birden fazla kaynağı alır ve aralarından seçim yapmanızı sağlayarak TV’nize bir kablo gönderir.

 • En iyi HDMI anahtarı nedir?

  Genel olarak en iyi HDMI anahtarları arasında Kinivo 550BN, Cable Matters 4K 60 Hz Matrix Anahtarı ve IOGEAR 8 Bağlantı Noktalı HDMI Anahtarı bulunur. Bütçeniz kısıtlıysa, Newcare HDMI Switch veya Zettaguard 4K’yı düşünün.

 • HDMI anahtarıyla video kalitesini kaybediyor musunuz?

  Hayır. HDMI anahtarı veya HDMI ayırıcı kullanılması video sinyalinin kalitesini etkilemez.

 • HDMI anahtarlarının güce ihtiyacı var mı?

  Bazı modellerde olmasına rağmen, genellikle HDMI anahtarlarında güç kaynağı veya güç düğmesi yoktur. Satın almadan önce özelliklerini kontrol edin, ihtiyacınız varsa, duvarınıza takmanız gerekmeyecek.