Skip to content

Bir HTML Dosyasını Diğerine Nasıl Dahil Edersiniz?

21 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Dahil edilen içerik tekrarlanan içerik için sitenizin her sayfasını düzenleme ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Sunucu Tarafı, PHP ve JavaScript İçeriği, bir dosya eklemek istediğiniz herhangi bir sayfaya belirli kodlar eklemenize olanak tanır.
 • CMS siteleri, tekrarlanan içerik için şablonlar veya temalar kullanır.

Bu makale “İçerir” in nasıl çalıştığını açıklar ve Sunucu Tarafı İçerir, PHP Içerir ve JavaScript Içerir’i kullanmak için adımlar sağlar.

Sunucu Tarafı İçerikleri Kullanma

Sunucu Tarafı Kodları ilk olarak web geliştiricilerinin HTML belgelerini diğer sayfalara “dahil etmelerine” olanak sağlamak için geliştirilmiştir. Temel olarak, bir belgede bulunan bir parçacık, sayfa sunucuda çalıştırıldığında ve web tarayıcısına gönderildiğinde diğerine eklenir. SSI çoğu web sunucusunda bulunur, ancak çalışmasını sağlamak için etkinleştirmeniz gerekebilir. Sunucunuzun SSI’yi destekleyip desteklemediğini bilmiyorsanız, barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin. Aşağıda, tüm web sayfalarınıza bir HTML pasajı eklemek için SSI’yı nasıl kullanabileceğinize ilişkin bir örnek verilmiştir:

 1. Sitenizin ortak öğeleri için HTML’yi ayrı dosyalar olarak kaydedin. Örneğin, navigasyon bölümünüz şu şekilde kaydedilebilir: navigation.html veya navigation.ssi.

 2. Her sayfaya söz konusu HTML belgesinin kodunu eklemek için aşağıdaki SSI kodunu kullanın.

  veya

  type = “code”> The Dahil etmek yönerge iki parametreyi kabul eder. Gerçek dosya adının web sitesinin belge köküne göre olduğunu varsayar, oysa dosya mutlak bir dosya yolunu kabul eder.

 3. Dosyayı eklemek istediğiniz her sayfaya bu kodu ekleyin.

PHP İçeriklerini Kullanma

SSI gibi, PHP de sunucu düzeyinde bir teknolojidir. Web sitenizde PHP işlevselliği olup olmadığından emin değilseniz, barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin. İşte herhangi bir PHP-etkin web sayfasına bir HTML pasajı eklemek için kullanabileceğiniz basit bir PHP betiği:

 1. Dosyaları ayırmak için sitenizin gezinme gibi ortak öğeleri için HTML’yi kaydedin. Örneğin, navigasyon bölümünüz şu şekilde kaydedilebilir: navigation.html veya navigation.ssi.

 2. Bu HTML’yi her sayfaya eklemek için aşağıdaki PHP kodunu kullanın (dosya yolunu ve dosya adını tırnak işaretleri arasına koyarak).

  tür = “kod”>

 3. Dosyayı eklemek istediğiniz her sayfaya aynı kodu ekleyin.

JavaScript İçerir

JavaScript, sitenizin sayfalarına HTML eklemenin başka bir yoludur. Bu teknik, sunucu düzeyinde programlama gerektirmez, ancak biraz daha karmaşıktır ve açıkçası, kullanıcı devre dışı bırakmaya karar vermedikçe çoğu Javascript’e izin veren bir tarayıcı için çalışır. JavaScript kullanarak bir HTML parçacığını nasıl ekleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır: Sitenizin ortak öğeleri için HTML’yi bir JavaScript dosyasına kaydedin. Bu dosyaya yazılan herhangi bir HTML, ekrana document.write işlevi.

 1. Bu dosyayı web sitenize yükleyin.

 2. Kullanın

  tür = “kod”>

 3. Dosyayı eklemek istediğiniz her sayfada aynı kodu kullanın.

HTML Neleri İçerir?

Dahil etme, kendi başına tam bir HTML belgesi olmayan bir HTML bölümüdür. Bunun yerine, programlama yoluyla tam bir web sayfasına eklenebilen başka bir sayfanın bir parçasıdır. İçerilen dosyaların çoğu, bir web sitesinin birkaç sayfasında yinelenen yukarıda belirtilen öğelerdir. Örneğin:

 • Navigasyon
 • Telif hakkı bilgisi
 • Başlık alanları
 • Altbilgi alanları

Web Tasarımını Nasıl Daha Etkin Hale Getirir?

Hemen hemen tüm web siteleri, logonun bulunduğu başlık alanı, gezinme menüsü ve altbilgi alanı dahil olmak üzere sitedeki her sayfada tekrarlanan tasarım unsurlarını içerir. Bir sitede tekrarlanan öğeler, kullanıcı deneyiminde tutarlılık sağlar. Bir ziyaretçinin her sayfada gezinmeyi bulması gerekmez çünkü bir kez bulduklarında, ziyaret ettikleri sitenin diğer sayfalarında nerede olacağını bilirler. Dahil edilen içerik, bu tekrarlanan içerik için sitenizin her sayfasını düzenleme ihtiyacını ortadan kaldırır. Bunun yerine, bir dosyayı düzenlersiniz ve ardından sitenizin tamamı ve içindeki her sayfa güncellemeyi alır.

İçerik Yönetim Sistemlerinde Tekrarlanan İçerik

Siteniz bir CMS kullanıyorsa, büyük olasılıkla belirli şablonlar kullanıyor veya bu yazılımın bir parçası olan temalar. Bu şablonları sıfırdan özel olarak oluştursanız bile site, sayfalar için bu çerçeveden yararlanmaya devam eder. Bu nedenle, bu CMS şablonları sitenin her sayfada tekrarlanan alanlarını içerir. Sadece CMS’nin arka ucunda oturum açın ve gerekli şablonları düzenleyin. Bu şablonu kullanan sitenin tüm sayfaları güncellenecektir. Siteniz için bir içerik yönetim sistemi kullanmasanız bile, içerilen dosyalardan yine de yararlanabilirsiniz. HTML’de, içerir sitenizdeki bu şablonlu alanların yönetimini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Diğer Dahil Etme Yöntemleri

Sayfalarınıza HTML eklemenin birkaç başka yolu vardır. Bazıları diğerlerinden daha karmaşık ve birçoğu aslında bugünün standartlarına göre modası geçmiş durumda.

 • CGI içerir: Sayfalarınızı oluşturmak için Perl veya başka bir programlama dilini kullanabilir ve ardından “gerekli” dosyalar olarak veya manuel olarak okuyarak istediğiniz her şeyi dahil edebilirsiniz.
 • Flash İçerir: Sitenizi tamamen Adobe Flash’ta oluşturuyorsanız, sitenin öğelerini eklemek için kullanabilirsiniz. Bu yöntem güncelliğini yitirmiştir ve tam Flash siteleri bu günlerde Web’de nadirdir.
 • Çerçeveler Dahil: Aynı öğeleri birkaç sayfada defalarca kullanmak yerine, çerçevelerin sitenin yinelenen bölümleri olduğu çerçeveli bir site oluşturun. Ancak, iframe öğesi dışında, HTML5’te çerçeveler artık kullanılmıyor.
 • İçerik Yönetim Araçları Şunları İçerir: Şablon oluşturma, CMS’nin en önemli satış noktalarından biridir ve bu işin bugün çoğu sitede gerçekten nasıl ele alındığıdır.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Kyrnin, Jennifer. “Bir HTML Dosyasını Diğerine Nasıl Dahil Edilir.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/include-html-file-in-another-3469529.
Kyrnin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). Bir HTML Dosyasını Diğerine Nasıl Dahil Edilir. Https://www.thoughtco.com/include-html-file-in-another-3469529 adresinden erişildi
Kyrnin, Jennifer. “Bir HTML Dosyasını Diğerine Nasıl Dahil Edilir.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/include-html-file-in-another-3469529 (erişim tarihi 21 Mayıs 2021).