Skip to content

Bir iPad Uygulamasını Zorla Çıkarma veya Kapatma

20 de Mayıs de 2021

Düzensiz davrandığı için bir uygulamayı kapatmanız gerekiyorsa veya iPad’inizi yavaşlatmak gibi başka sorunlara neden olduğundan şüpheleniyorsanız, Ana Sayfa düğmesine tıklamak işi yapmayacaktır. Doğru çalışmayan bir uygulamayı nasıl kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu talimatlar, iOS 7 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

Bir Uygulamadan Nasıl Çıkılır?

Bir uygulamadan çıkmaya zorlamak için çoklu görev ve kontrol ekranını açın. Oraya gitmek için iPad’in altındaki Ana Sayfa düğmesini çift tıklayın. Ana Ekran düğmesi, Touch ID için kullanılan iPad ekranının hemen altındaki fiziksel düğmedir. Ayrıca çoklu görev hareketlerini de kullanabilirsiniz; ekranın herhangi bir yerinde dört veya beş parmağınızla sıkıştırın.

Uygulama Değiştirici, ekran boyunca pencereler olarak görüntülenen en son açılan iPad uygulamalarıyla birlikte görünür. Her pencerenin üzerinde adla birlikte bir simge bulunur. Soldan sağa kaydırın ve yeni uygulamalar arasında gezinin, böylece söz konusu uygulama en son kullandığınız uygulama değilse, yine de ona ulaşabilirsiniz. Parmağınızı kapatmak istediğiniz uygulama penceresinin üzerinde tutun, ardından parmağınızı iPad ekranından kaldırmadan ekranın üstüne kaydırın. Bu hareket, uygulamayı kapatır. Pencereyi iPad’den aşağı kaydırmak olarak düşünün.

Ya Uygulamanın Kapatılması Sorunu Çözmezse?

Bir uygulamayı zorla çıkardıktan sonraki adım iPad’i yeniden başlatmaktır. Aygıtın üst kısmındaki Uyku / Uyanma düğmesine tıkladığınızda iPad uyku moduna geçer. İPad’i yeniden başlatmak için, iPad’i kapatmak için kaydırmaya yönelik talimatları görene kadar Uyku / Uyanma düğmesini birkaç saniye basılı tutun. Bu talimatları izleyin ve tekrar açmak için Uyut / Uyandır düğmesine tıklamadan önce iPad ekranının kararmasını bekleyin.

Tableti kapatmak için güç düğmesini kaydırdığını gösteren bir ok içeren iPad'in kapatma ekranının bir ekran görüntüsü

Belirli bir uygulamanın sorunları varsa ve yeniden başlatmak sorunu çözmezse, uygulamayı silin ve ardından App Store’dan tekrar indirin. Uygulamayı yeniden yüklemek için ödeme yapmanız gerekmeyecek. Ancak, Evernote’un notları Evernote sunucularına kaydetmesi gibi, uygulama onu buluta kaydetmediği sürece, uygulamada kaydedilen her şeyi kaybedersiniz.

Uygulamaları Her Zaman Zorla Çıkarmam Gerekir mi?

İOS ortamı, bir uygulamayı ne zaman kullandığınızı veya arka planda çalışması gerektiğini bilir. Geçiş yaptığınızda iOS, uygulamaya yaptığı şeyi tamamlaması için birkaç saniyesi olduğunu söyler. Benzer şekilde, uygulama devre dışı kalmadan önce üzerinde çalıştığı işe devam edebilir ve iOS bu uygulamalara ihtiyaç duydukları işlem gücünü verir. Apple Music gibi uygulamalar, etkin olmadıklarında bile müzik çalabilir. Çıkmaya zorlamadıkça veya onlara geri dönüp oynatmayı durdurmadıkça bunu yapmaya devam edecekler. Diğer tüm uygulamalar için, başka bir uygulamaya geçtiğinizde, iOS kullandığınız uygulamayı askıya alır ve işlemci, ekran ve hoparlör gibi kaynakları almayı durdurur. Uygulama hatalı davranmadığı sürece uygulamaları zorla kapatmanıza gerek yoktur.