Skip to content

Bir iPad’i iPhone’a Bağlama

26 de Mayıs de 2021

Her iPhone, ağ sinyali alabildiği her yerde internete bağlanabilir, ancak çoğu iPad’in çevrimiçi olmak için Wi-Fi’ye ihtiyacı vardır. Yalnızca Wi-Fi özellikli iPad’ler, Apple’ın iPhone’da Kişisel Erişim Noktası olarak adlandırdığı tethering adlı bir teknolojiye sahip bir iPhone kullanarak çevrimiçi olabilir. Bu özellik, iPhone’un bir Wi-Fi ortak erişim noktası olarak çalışmasına ve Wi-Fi kullanarak hücresel ağ bağlantısını yakındaki cihazlarla paylaşmasına olanak tanır. İPhone ve iPad’inizi nasıl bağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu talimatlar, iOS 7 veya sonraki sürümlere sahip iPhone’lar ve iPad’ler için geçerlidir. Mobil bağlantı noktaları içerip içermediğini görmek için hücresel veri planınızı kontrol edin.

Bir iPad’i iPhone’a Bağlama

İPhone’unuzun hücresel veri bağlantısını yakındaki herhangi bir iPad ile paylaşmak ve böylece çevrimiçi olmasını sağlamak için şu adımları izleyin:

 1. Açık Ayarlar.

 2. Seçiniz Kişisel Erişim Noktası.

 3. Taşı Kişisel Erişim Noktası anahtarı açık / yeşil konuma getirin.

  İPhone'da Kişisel Erişim Noktasını açın

 4. Bu ekranda listelenen Kişisel Erişim Noktası parolasını not edin. Varsayılan şifreyi hatırlamak çok zorsa, üzerine dokunarak ve sonraki ekranda yeni bir şifre girerek şifreyi değiştirebilirsiniz. Dokunmak Bitti yeni şifreyi kaydetmek için. Hotspot şifreleri en az sekiz karakter olmalıdır.

  İPhone'daki Kişisel Erişim Noktası ve parola değiştirme ekranları

 5. İPhone’unuz artık iPad’inize bağlanmaya hazır.

Şimdi iPad’inizi iPhone etkin noktanıza bağlamak için şu adımları izleyin:

 1. Dokunmak Ayarlar.

  İPad Ayarları uygulaması

 2. Dokunmak Wifi.

  İPad'de Wi-Fi ayarı

 3. İçinde Kişisel Erişim Noktaları bölümünde telefonunuzun adına dokunun.

  Kişisel Erişim Noktaları vurgulanmış olarak iPad'de Wi-Fi ayarları

 4. İstenirse, ortak erişim noktası için parolayı girin. Parola, iPhone’unuzun menüsünde bulunabilir.

İPad iPhone’a bağlandığında, iPhone ekranının üst kısmında mavi bir çubuk belirir (bazı modellerde, sol üst köşede saatin etrafında mavi bir baloncuktur). Bu, bir aygıtın Kişisel Erişim Noktasına bağlı olduğunu gösterir. Kişisel Erişim Noktası açık olduğu ve iPad, iPhone’un Wi-Fi menzilinde olduğu sürece iPad, iPhone üzerinden internete erişebilir. İPhone’u, iPad ona bağlıyken bile normalde yaptığınız gibi kullanabilirsiniz. Kişisel Erişim Noktası buna müdahale etmez. Fark edebileceğiniz tek fark, iPad paylaştığı için iPhone’un internet bağlantısının normalden biraz daha yavaş olabileceğidir.

Tethering Sırasında Veri Kullanımı Nasıl Çalışır?

Cihazların iPhone’a bağlıyken kullandığı tüm veriler, iPhone’un aylık veri planına dahil edilir. Aşım için sizi ücretlendiren veya belirli bir miktar kullandıktan sonra hızınızı yavaşlatan bir planınız varsa, bunun farkında olmak isteyeceksiniz. Diğer cihazların sınırlı bir süre için ve nispeten az kullanılan işlevler için bağlanmasına izin vermek genellikle en iyisidir. Örneğin, 4 GB’lık bir oyun indirmek için iPad’i iPhone’un hücresel bağlantısına bağlamayın.

Bir iPhone’a Birden Fazla Cihazı Bağlama

Tek bir iPhone Kişisel Erişim Noktasına birden fazla cihaz bağlanabilir. Bunlar diğer iPad’ler, iPod touch’lar, bilgisayarlar veya diğer Wi-Fi donanımlı cihazlar olabilir. Cihazı Wi-Fi’ye bağlamak için adımları izleyin, iPhone Kişisel Erişim Noktası şifresini girin ve herkesi kısa sürede çevrimiçi olacaksınız.

Bağlı Cihazların Bağlantısı Nasıl Kesilir

İşiniz bittiğinde, iPhone’unuzdaki Kişisel Erişim Noktası’nı kapatın. Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası ve geçiş anahtarını konumuna çevirmek kırık beyaz. Kişisel Erişim Noktasını kapatmak, onu kullanan tüm aygıtların bağlantısını otomatik olarak keser. Pil ömrünü korumak için kullanmadığınız sürece Kişisel Erişim Noktasını kapalı tutun. Gerekli olmasa da, iPad kullanıcısı muhtemelen pilden tasarruf etmek için Wi-Fi’larını da kapatmalıdır. Kontrol Merkezi’ni açın ve vurgulanmaması için Wi-Fi simgesine (üst çubukta soldan ikinci) dokunun. Bazı durumlarda Kişisel Erişim Noktası’nın iPhone’unuzdan kaybolması ve bir iPad’i ona bağlamanızı engellemesi mümkündür. Diğer durumlarda Kişisel Erişim Noktası çalışmayı durdurabilir.